Як подолати недорікуватість?

Як подолати недорікуватість?

Як подолати недорікуватість?— Я багато читаю, але мова моя недорікувата. Ще я боюся виступати на публіці, навіть вірші, вивчені напам’ять, не можу розповідати. Що зробити, щоб змінити це?

— Для цього потрібні сила волі та бажання! Отже, про все по черзі!

Пограйте самі з собою в таку гру. Візьміть найпростіші поняття: пальто, журнал, корзина, рюкзак. І дайте їм визначення. Пальто – що це таке? Як пояснити це слово іноземцю, наприклад? А потім перевірте себе по тлумачному словнику. Ця гра розвине мислення.

Думаючи про будь-яку подію, намагайтеся побачити питання, проблему та шлях вирішення цієї проблеми. Що б не дізналися, завжди задавайте собі питання: чому? навіщо? Наприклад, оголосили, що в суботу буде класна година про вітальні листівки, які зроблені своїми руками, не просто прийміть цю звістку до уваги, а подумайте, навіщо ви будете робити листівки. Як зробити цікавіше, ніж інші хлопці?

Мова безпосередньо пов’язана з мисленням: хто думає ясно, той і говорить зрозуміло. Розвинути мислення допоможе письмова мова. Написане можна перелічити та як би почути себе з боку. Побачити, де думка твоя стрибала, не розвернувшись перед співрозмовником до кінця, де забракло слів, щоб висловити свої почуття. Пишіть листи, твори, щоденники. І навчіться точно мислити та вибудовувати усне мовлення.

«Я мислю, значить, я існую», – сказав французький філософ Рене Декарт. Ось як високо він ставив здатність людини мислити.

Розум, увага, спостережливість, рівень культури проявляються в мові. Як говориш, про що говориш? Навіть якщо знаєш дуже багато, не зможеш чітко сформулювати свої думки, переконати співрозмовника. Якщо не вистачає слів, а мова невиразна – ніхто не зрозуміє, не почує тебе, не захоче слухати.

Підійди до дзеркала та поговори сам з собою. Прислухайся, чи немає у тебе неприємної, ниючої інтонації, як ніби ти завжди чимось незадоволений. А може, інтонація твоєї мови занадто наступальна та задирлива, як ніби навколо тебе живуть одні вороги? Ні? Дуже добре. Намагайся, щоб мова твоя була спокійною.

Ти тараториш, захлинаючись, або вмієш в розмові витримувати паузу? Сказав співрозмовнику важливу думку, помовч. Дай йому почуте обміркувати та зрозуміти.

Іноді можна почути таку розмову:

– А цей як вискочить!

– А той – як дасть!

При цьому махають руками, але якщо ви не знаєте, про що йде мова, вам ні за що цього не зрозуміти. Співрозмовникам не вистачає слів. Словниковий запас у них маленький. Більшість слів вони знають пасивно: бачать їх в книзі або чують від дорослих та розуміють. Але самі в розмовах використовують дві-три сотні слів.

Знаєш, скільки слів повинна знати 3-4-річна дитина? Приблизно дві з половиною тисячі. Словник А. С. Пушкіна – 25 тисяч слів. Словник У. Шекспіра – понад 50 тисяч. Вони знали стільки слів та вживали їх в своїх творах. А в словнику В. Даля, кращому тлумачному словнику російської мови, наведено більше 200 тисяч слів. Ось яка багата у нас мова! А комусь вистачає та десятка слів.

Письменник В.В. Вересаєв згадував, як за часів його дитинства вся сім’я збиралася увечері за столом та як батько завжди розпитував, що та хто зараз читає. З живою цікавістю батько з’ясовував у сина найменші подробиці життя Ребекки з роману Вальтера Скотта «Айвенго». Коли Вересаєв став дорослою людиною, він зрозумів: під час застільних бесід про прочитані книги батько вчив його говорити, правильно висловлювати свої думки та почуття, розвивав його мову.

І тобі радимо, якщо хочеш, щоб мова твоя була гладка та виразна, частіше муч рідних переказами книг, які ти читаєш.

comments powered by HyperComments