Арт-терапія: знайомство з собою справжнім

Арт-терапія: знайомство з собою справжнім

Арт-терапія: знайомство з собою справжнімВи ніколи не замислювалися чому діти так люблять малювати? На листочку паперу вони створюють цілі світи, в яких є, хоробрі лицарі та страшні дракони, попелюшки та принцеси, рожеві слони та багаторукі велетні. Насправді ж такий малюнок – проекція їх несвідомого. І уважна мама, дивлячись на створений її дитиною шедевр, зможе зрозуміти багато: вона веселиться або сумує, радіє або страждає, дізнається, про що вона мріє або до чого прагне.

Вікно в несвідоме

Чому ж приходить такий момент, коли більшість дорослих перестає брати в руки олівці або фарби та починає жити виключно в буденності, не даючи волі своїм емоціям, мріям та фантазіям? І ось вже не віриться в Санта Клауса і в те, що мрії обов’язково збуваються. А потім зникають і самі мрії, з кожним днем все більше нас приземляючи. І навіть саме життя з казкової пригоди перетворюється на низку нудних та часом безглуздих обов’язків.

Але що відбувається, якщо з’являється людина, яка просить дорослого взяти в руки олівець та намалювати свою мрію? Або свій страх? Або той світ, в якому хочеться опинитися через кілька років? Спочатку практично кожен відчуває внутрішній опір. Адже так далеко вдається за багато років заховати свої емоції та щирі бажання.

Але якщо людина наважується зробити перший штрих олівцем або мазок пензлем, рука починає рухатися сама собою. Проходить всього кілька хвилин, та вже стає зрозумілим, про що буде малюнок. А сам процес малювання доставляє ні з чим не порівнянне задоволення. Втім ні, його можна порівняти з тим безтурботним зануренням в світ фантазій, яке кожен переживав у дитинстві.

Але найцікавіше відбувається тоді, коли малюнок вже закінчений. У більшості випадків, першою емоцією його творця стає крайнє здивування, яке часто змішують із захопленням. Нерідко людина не вірить в те, що це саме її рукою намальован малюнок. І тільки набагато пізніше приходить усвідомлення того, що це – реальне відображення її внутрішнього світу, її прихованих емоцій та бажань.

Фактично, такий спонтанний малюнок – справжнє вікно в несвідоме, шепіт якого не чути в повсякденному житті натренованим голосом розуму. Це він голосно та впевнено сповіщає нам якими ми повинні бути, щоб стати успішними (улюбленими, щасливими, багатими, затребуваними, відомими, …). Але тільки несвідоме знає якими ми є та чого хочемо насправді.

Арт-терапія: знайомство з собою справжнімПроцес арт-терапії

Часто процес роботи арт-терапевта виглядає містично. Він розглядає зроблений клієнтом малюнок та робить з нього певні висновки про внутрішній стан людини, її цілі, мрії та приховані можливості. І деякі навіть порівнюють цей процес із ворожінням на картах Таро або кавовій гущі. Хоча він має під собою цілком наукове обгрунтування.

Насправді найчастіше арт терапевт просить зробити малюнок не на вільну тему, а виконати певне завдання. Таким чином він ставить людину в досить жорсткі рамки, в межах яких вона повинна діяти. І часто вони виводять клієнта із зони комфорту та змушують виконувати незвичні для нього дії та приймати нестандартні рішення.

Арт-терапія: знайомство з собою справжнімФактично, на звичайному аркуші паперу вибудовується модель простору або ситуації, яка вимагає усвідомлення або опрацювання. Але, оскільки це відбувається не в реальному, а в намальованому світі, людина відчуває себе в цілковитій безпеці та може дозволити собі програти або промальовувати різні варіанти розвитку подій.

Більш того, все, що не подобається або виявилося зайвим, можна прибрати: перемалювати, перефарбувати, переробити, стерти або просто порвати та викинути весь листочок, закривши таким чином двері в травматичну ситуацію або усунувши з власного життя переконання, що обмежують.

Для багатьох дорослих арт-терапія – чи не єдиний спосіб раз та назавжди позбутися від «скелетів у шафі», які ніяк не хочеться витягати на світло й озвучувати в бесіді з психологом. А тут вони самі по собі виявляються на папері та також легко зникають. І, що найдивніше, результати виконаної роботи практично негайно відображаються на реальному житті.

Глибинні проблеми

Дуже часто клієнт приходить на сеанс з одним питанням або проблемою, а в процесі роботи з ним виявляється, що коріння тієї негативної ситуації, яка його турбує, лежать набагато глибше. У більшості випадків вони йдуть в саме дитинство. Саме в ту точку, коли людина втратила довіру до близьких та навколишнього світу, зачинилася, перестала дозволяти собі мріяти та щиро проявляти емоції.

І тільки знову опинившись дитиною, відчувши себе в безпеці та гармонії зі Світом, людина отримує доступ до закладених в неї Природою практично безмежних внутрішніх ресурсів, що дозволяє їй досягати цілей, які раніше здавалися їй нереальними. Арт-терапевт володіє техніками, що допомагають клієнтові закріпити цей стан та навчитися повертатися до нього в складні моменти. Інструменти і методики, які він використовує, відкривають людині шлях до себе справжньої, дозволяють скинути маски і знову стати собою.

При цьому людина робить під час сеансу тільки те, до чого в неї є внутрішня готовність. Ніякого примусу, ніяких «записаних на підкірку» програм. Буває і так, що зміни настають не відразу, а лише через деякий час. Тому часто рекомендується позитивний малюнок тримати після сеансу ще кілька днів на помітному місці, щоб полегшити підсвідомості можливість все-таки проявити себе в повному обсязі та змінити внутрішні установки людини.

Види арт-терапії

Сьогодні сформувався цілий напрямок – арт-психологія, який використовує різні види творчості з метою корекції особистості та включення внутрішніх ресурсів. І малюнок – далеко не єдиний інструмент, який допомагає проникнути в підсвідомість клієнта. Технік дуже багато та постійно з’являються нові. Це дозволяє підібрати «ключик» до клієнта будь-якої складності та допомогти йому повністю розкритися:

  • музикотерапія – дивовижний процес із зануренням клієнта в світ звуків та музики;
  • драмотерапія – дозволяє програвати різні ситуації та варіанти розвитку подій не тільки в уяві;
  • ігротерапія – дуже динамічна та ефективна методика, коли в грі виявляються приховані проблеми або особистісні якості;
  • глинотерапія– дозволяє не тільки візуально створити малюнок, але і отримати тактильні відчуття;
  • кольоротерапія – допомагає висловити внутрішній стан через призму кольору;
  • пісочна терапія – можливість створити 3-Д модель ситуації або світу клієнта;
  • казкотерапія – дозволяє перепроеціювати власні проблеми на казкових героїв та переглянути різні варіанти їх взаємодії;
  • маскотерапія – дозволяє клієнту побути різним, поки йому не захочеться відкрити Світу своє справжнє обличчя.

Всі ці практики об’єднує те, що перед клієнтом ставиться конкретне завдання, яке він повинен вирішити, користуючись обраними інструментами. Як правило, він швидко включається в творчий процес та часто приймає несподівані для себе рішення або робить нестандартний вибір. Так розширюються можливості та з’являється віра у власний талант та сили.

Сам собі арт терапевт?

Нерідко, надихнувшись тими результатами, які може дати сеанс арт-терапії, клієнти намагаються провести його самостійно вдома. Малюнок на вільну тему завжди корисний. Він дозволяє вилити на папір те, що давно вже шукає вихід назовні. Але ось як це правильно трактувати та як привести людину до ресурсного стану, знає тільки фахівець.

Висновок один – творити можуть всі. Але щоб зробити творчість інструментом особистісного розвитку потрібно мати досить серйозну та різнобічну підготовку. Тому кожен повинен займатися своєю справою. Малювати для душі може будь-хто. А працювати з проблемами та внутрішніми обмеженнями людини – тільки психолог. І навіть якщо використовувані в арт-терапії методики та прийоми здаються обивателю простими та примітивними, за ними ховається глибокий сенс та механізми, зрозумілі лише професіоналам.

Причин, за якими варто пройти хоча б один, пробний сеанс арт-терапії, багато, про них ми докладніше поговоримо в наступній статті. Але головне, що вона дає такий емоційний заряд, який можна порівняти з катанням на американських гірках. Тут можна випробувати все: здивування та захоплення, страх та відчай, відчуття польоту та стрімке падіння. В процесі роботи хтось відчуває радість, а інші – сильний емоційний дискомфорт. Але досвідчений фахівець обов’язково дасть відчуття підтримки та безпеки, буквально за руку приведе до вирішення проблеми. Тому після обов’язково захочеться повторити та спробувати нові техніки.

Психолог ВЕСНІНА С. В.

comments powered by HyperComments