АРТ-терапія – це невід’ємна частина успіху в житті будь-якої людини

АРТ-терапія – це невід’ємна частина успіху в житті будь-якої людини

АРТ-терапія - це невід'ємна частина успіху в житті будь-якої людини«Як у вивченні інших мов, арт-терапевт – це якийсь знавець майже іноземної для вас мови образів, почуттів.»
«Дивно розшифрувати те, що раніше було приховано, таке маленьке диво прагматичного світу.»

Навіщо ми так любимо все аналізувати та розуміти принцип дії – для того, щоб мати можливість робити усвідомлений вибір, адже так? Арт-терапією прийнято називати один з методів психотерапії, хоча багато видів діяльності людини можуть виконувати ті ж завдання.

Завдання перше – антистресове, коли глобальна або особиста драма може надовго вивести людину з ресурсного стану. АРТ тут, як правило, забере пальму першості серед інших методик.

Завдання друге – коли в повсякденному житті ми шукаємо шлях до щастя. Коли хочемо краще зрозуміти мотиви тих життєвих виборів, які призводять або не призводять нас до мети. А хтось взагалі хотів би зрозуміти себе та зрозуміти, чого він, власне, хоче – до постановки мети йому ще треба підготуватися!

Як у вивченні інших мов, арт-терапевт – це якийсь знавець майже іноземної для вас мови образів, почуттів. Наша душа використовує цю мову, доступ до якої можна отримати за допомогою казкотерапії, танцювально-рухової та тілесно-орієнтованої арт-терапії, музикотерапії, образотворчої арт-терапії та ін.

Перейти з мови метафор на більш конкретну, в невимушеній формі – щоб вам самому було зрозуміло, що з вами таке? Ось що робить арт-терапевт в першу чергу.

Спочатку арт-терапевт служить таким собі перекладачем між вами та душею, її несвідомою частиною. А далі ви поступово переймаєте цю навичку розуміння послань та програм своєї душі. Далі це вміння читати мову душі ви з успіхом зможете застосовувати в житті – в особистому, професійному та ін. Завжди приємно розуміти те, що раніше було приховано, таке маленьке диво прагматичного світу.

Давайте так: у АРТ немає протипоказань – з одного боку, з іншого – доречність та своєчасність будь-якого методу визначається обставинами життя кожної конкретної людини. Якщо психотерапія проводиться не в рамках психіатричної клініки, то вся юридична відповідальність за ваше здоров’я та стан лежить на вас. Нормальний адекватний психолог-консультант з етичних та людських міркувань звичайно буде вас про це попереджати.

У людей, що приймають рішення звернутися за порадою чи допомогою до психолога швидше кіношне уявлення про те, що їх чекає в кабінеті психолога.

Класичний кінообраз – замислена людина з блокнотом, це психотерапевт, а на дивані розлігся його пацієнт, – так ось це скоріше сценка з психоаналізу. Не соромтеся дізнатися більше, на одній довірі або стереотипах далеко не заїдеш. Ви повинні розуміти, що вас чекає та що саме ви сплатите, яку послугу – це стосується та АРТ, та інших психологічних методик, які в руках професіоналів прекрасні.

Зверніть увагу: АРТ – це не завжди психотерапія, але може нею стати в тому випадку, якщо її проводить психотерапевт. Трохи більше розшифрую: саме по собі створення того ж малюнка або іншого виробу в безоціночному невимушеному середовищі допоможе розрядити численні напруги душі. Але якщо вам захочеться більшого, а, саме, опрацювати якісь травми, що застрягли, переформатувати неефективні програми життя, розібратися з психологічними аспектами – пам’ятайте, що з усім цим працюють спеціально навчені фахівці.

Приклад проживання внутрішнього конфлікту – було дуже наочно, емоційно та чесно перед самим собою.

АРТ допомагає створити простір для інсайтів та прийняття правильних рішень.

На Заході, наприклад, арт-терапевт насамперед отримує художню освіту, а ось на проведення психологічного консультування по створеним роботам йому потрібно отримати окрему ліцензію з медичної галузі. Там психологія – це медична спеціальність, психотерапевт повинен вміти оцінювати стан Пацієнта та вчасно коригувати інтенсивність роботи. У нас психологія – це може бути і сфера медицини, де ви Пацієнт, а, також, це може бути і сфера освітньо-виховна, сфера послуг, де ви Клієнт, та оцінювати свій стан ви будете самі.

Оцінювати та вирішувати, скільки вам треба займатися з психологом. Якщо вам цікава конкретна методика – запитаєте психолога, чи володіє він нею. В Україні арт-терапевтом себе називати можуть і лікарі, і педагоги, і психологи, і соціальні працівники. Тільки їм видадуть сертифікат підвищення кваліфікації за даною методикою від Арт-терапевтичної асоціації.

Але я знаю музиканта-композитора, який пише та виконує приголомшливу музику – він також називає себе арт-терапевтом. Я знаю дивну художницю, яка влаштовує на природі малювання олією на полотнах для всіх бажаючих, та ви раптом відчуваєте себе творцем. Я знаю майстра хенд-мейду по квілінгу, яка працює з дітьми та дорослими – вона навчає бодай мінімально розпізнавати свої почуття, розвиває емпатію до інших. Її кредо – навчити завершувати почате, ви завжди забирайте з собою готову роботу.

Я сама закінчила музичну школу по класу фортепіано – мій педагог Олена Волобуєва – вона розвивала мою естетичну емпатію, вміння чути, розшифровувати та розуміти немовні послання музики. В університеті, я навчилася грі на іншому інструменті – домрі. Я маю три вищі освіти: педагогіка, психологія та логопедія + медсестра запасу. У мене троє синів та для мене післяпологова депресія – нонсенс.

Глибинна робота над собою займає зазвичай 1-1.5 року. Короткострокове спілкування з АРТ теж може дуже надихнути, якщо мова не йде про міцні травматичні програми життя. Іноді власна цікавість та бажання швиденько пізнати себе може перевищити ваш сьогоднішній ресурс, не поспішайте! І не спокушайтеся рекламою або досвідом швидкісного зцілення – у всіх по-різному, душа це не дорога з пункту А в пункт Б, у кожного буде свій власний шлях до поставлених завдань.

Я рада, що зараз дуже великий доступ до інформації, можна обрати все найкраще. Вважаю нормою життя використання різноманітних методик самопізнання та зцілення. АРТ-терапія для мене – як зуби почистити, коли болить душа та падає працездатність, то неможливо якісно жити та допомагати жити тим, хто від тебе залежить. Тому АРТ, в цілому, – це дуже вигідне вкладення свого часу та грошей.

Цілющу та творчу силу мистецтва та творчості я помічала з дитинства, особливо працюючи в школі! А ще я обожнювала читати журнали «Наука та Життя», «Аргументи та факти», «Техніку Молоді», всякі журнали для юнацтва епохи перебудови, в якій були передруки західних психологів, розвитку особистості та ін.

Я дитя епохи дефіциту, епохи кризи та безробіття 90-х рр. Дуже багато речей не можна було запросто піти та купити, тому що або їх не було, або не вистачало грошей. Закономірним було робити все самому, своїми руками в прямому та переносному сенсі. Всі вміли шити або плести – але не всі робили це чудово, всі вміли майструвати табуретки, але не кожну табуретку можна було використовувати за призначенням. У країні всі «знали як жити» – але ось дати професійну пораду не могли, ситуація дуже швидко змінювалася та досвід попереднього покоління не спрацьовував для подальшого. У турбулентний час нерви здавали, особисті драми загострювалися, психотравми отримували цілими народами.

РОБИТИ ЗНІМКИ ТА ЛОВИТИ ЧУДОВІ МОМЕНТИ Я ДУЖЕ ЛЮБЛЮ. Я люблю читати та пізнавати. Ділиться досвідом з іншими. А ЩО ЛЮБИТЕ ВИ?

Самолікування душі було звичайною справою, я особисто зачитувалася книгами з практичної психології, класичної літератури, але хоча як тільки у мене з’явилася можливість звернутися до фахівців (друга вища), я була вражена їх рівнем майстерності та кількістю ефективних психологічних методик.

Спочатку я була таким собі експертом. А потім обрала все саме смачненьке та зайнялася професійною перепідготовкою: стала психоаналітиком, арт-терапевтом та тренером з ораторської майстерності. Моя перша освіта пов’язана з педагогікою, та я розумію, що зберегти диво життя на планеті можуть більш гармонійні та щасливі особистості.

За допомогою цілком звичайних фарб, олівців, карток з малюнками, ігор з фігурками та ін. я знайомлю людину з її внутрішнім світом. Саме в ньому знаходяться відповіді на наші запитання. Наш внутрішній світ живе за правилами програм, які ввібралися з дитинства. Бути жертвою або переможцем, здоровим чи ні, бути щасливим та успішним або навпаки – це програми.

Я застосовую АРТ в симбіозі з системною феноменологією. Феноменологія описує те, що приходить само. Насильно жити, а не існувати, нікого не змусиш.

Міфів та стереотипів про психологію все ще дуже і дуже багато.

Найбільше люблю шлях особистісного зростання, де людина не тільки вчиться брати відповідальність за себе, сім’ю, бізнес, «місто, країну, планету», а й уміє знайти внутрішні резерви для такого творчого життя.

Це стежка дій. Але на дії теж потрібні сили та натхнення! Якщо замість цього у вас лінь та апатія, «не вистачає сили волі», значить ресурс на ці дії перекритий старою травмою. Ви не зобов’язані знати свої травми, ви просто приходите із запитом: що не виходить, або хочете знати, що ще можна зробити. Тобто психолог тоді якийсь помічник, як в фітнесі, в дуже кропіткій та захоплюючій роботі над собою.

У найважчі моменти нам потрібна інтуїція, правильно чути себе найбільше вміння, і що чудово – це можна розкрити в собі та натренувати. Ось тому я та використовую АРТ в області феноменології, адже у кожного є напрацьоване пращурами джерело цих самих сил.

Для арт-терапії абсолютно не має значення, чи вмієте ви малювати. Хоча іноді може вийти дуже красиво!

Жінки частіше йдуть до психологів, тому що природою заточені бути більш уважними до сигналів тіла в зв’язку з виношуванням та народженням дітей. Усвідомлену роботу над собою також частіше проводять мешканці мегаполісів, які мають величезне інформаційне навантаження та порушують природний темп життя.

Приймати свою біологічну природу вміють не всі, чути сигнали свого тіла та своєї душі ми довго вважали немодним навіть! У сторіччя прогресу та технологій людина почала прирівнюватися до робота, але ми всі живі люди.

У трудових колективах арт-терапія може стати профілактикою професійного вигорання, згуртувати колектив, навчити командній взаємодії, розрядити нерозуміння та підвищити показники успішності.

Для дітей з будь-якого віку АРТ пропонує масу можливостей пограти та впоратися з навантаженням будь-яких життєвих обставин – та це найбільш затребувана послуга, наскільки я знаю.

Читайте дітям народні казки, дозволяйте їм грати. Діти легко фантазують та переносять на іграшкове життя своє власне. Через гру легше зрозуміти внутрішній світ дитини. А головне – позбавити її від нав’язливих ідей.

А ще – підприємці, які бажають стати більш чуйними до потреб та рухів ринку приходять за додатковою інформацією в АРТ.

Приходьте і ви!

Перестати турбуватися та почати жити – досягнення кропіткої роботи над собою.

Якщо в суспільстві «модно» хворіти, страждати та випивкою глушити всі симптоми, то часом непросто витримувати цей натиск. Мені дуже подобається модель суспільства, де прийнято піклуватися про себе, де при прийомі на роботу в анкеті вас запитують, яким видом спорту займаєтеся та чи є у вас свій психолог … Мені дуже подобається, що все більше людей цінують життя своє та своїх близьких.

“Упорядковувати” душу це велика сміливість перед зустріччю з незвіданим. Зважуйтеся!

Ви йдете в театр, відвідуєте виставку, робите знімки, купаєтеся в воді, слухаєте музику, вирощуєте квіти або петрушку, обговорюєте улюблені фільми з друзями, малюєте каракулі ведучи напружену розмову по телефону … У такі моменти ваша душа отримує необхідне живлення та розрядку.

Стародавні запитували: «Як давно ти співав? Як давно ти танцював?…»

Прошу звернути увагу на той факт, що в АРТ завжди є посередник – сам твір, сам результат творіння. Він і містить основний ресурс для вас. Тому я так люблю АРТ за її екологічність. Робота на відновлення йде відразу, як тільки ви приступили до творчості. А фахівці в своїй сфері задають рамки впливу та його глибину, орієнтуючи вас на успіх. Тут же будуть вирішуватися й інші завдання! Хіба це не чудово?

Здоров’я, любові та гармонії, звичайно і успіхів вам!
Психолог, арт-терапевт С. В. ВЕСНІНА

comments powered by HyperComments