Арт-терапія. Що це таке та кому вона потрібна?

Арт-терапія. Що це таке та кому вона потрібна?

Арт-терапія. Що це таке та кому вона потрібна?

«Мені хотілося б малювати так, як це роблять діти –
для них не існує законів та пропорцій,
тому їх малюнки повні експресії та життя…»

Пабло Пікассо

На просторах Інтернету можна знайти неймовірну масу інформації про те, що таке арт-терапія, які прекрасні результати вона дає та чому вона ефективна як в роботі з фахівцем, так і самостійно. Я в цій статті не напишу нічого нового. Просто вважаю, що для повного розуміння мене, як психолога, така інформація тут потрібна. Більш того, її подача буде спиратися на мій особистий досвід.

Отже, термін арт-терапія походить від двох слів – art – мистецтво, – therapy – лікування, терапія. І буквальне позначення має як «лікування мистецтвом». Це метод психотерапії та психокорекції, який ґрунтується на творчому самовираженні особистості.

Звичайно ж, в арт-терапії спостерігається така ж фішка, як і в нашій традиційній медицині – результат завжди помітніший, коли проблема загострилася. Головне – не запізнитися. Творчі методики стають дуже корисними в критичних ситуаціях – при лікуванні депресії, істерії та неврозів, в роботі з фобіями та страхами. Коли ми не відчуваємо гострого душевного болю, моторошного стану самотності та незрозумілих різких перепадів настрою, нам здається, що все в порядку, але щастя свого ми не досягли. Ан-ні. Ми його просто не помічаємо, не цінуємо та дуже часто втрачаємо. Щоб цього не траплялося, на допомогу приходять фарби, пензлі, полотна, музика, природа, та творіння, творіння, творіння.

Часто, проводячи майстер-класи, я стикалася з тим, що учасники знайомі з поняттям арт-терапії, але істинної суті його не усвідомили. Щоб в подальшому зменшити кількість таких ситуацій, я трохи розповім про те, як відчути та зрозуміти арт-терапію.

Важливими особливостями арт-терапевтичного майстер-класу та його відмінністю від звичайного творчого майстер-класу, є такі моменти:

 1. Якщо зустріч присвячена виготовленню якогось арт-об’єкта та на її початку ведучий показує те, що ви будете робити – це творча зустріч. Під час арт-терапевтичної роботи важливий процес, а ніяк не результат, тому демонстрація майбутнього витвору є помилковою.
 2. Працюючи з незнайомим вам матеріалом, ведучий може рекомендувати можливість його застосування, посилаючись на характеристики та властивості, але ніяк не обмежувати учасників областю його застосування. Наприклад, якщо ви працюєте з пластикою, що сама твердіє, зовсім не обов’язково робити з неї об’ємний об’єкт, нею можна малювати. Якщо, виконуючи завдання, вам хочеться саме цього – будьте сміливі, дозвольте собі бути вільним.
 3. Зазвичай, в творчих студіях, передбачено все для забезпечення чистоти проведення майстер-класу, особливо його учасників. Під час арт-терапевтичного процесу, якщо матеріал не шкідливий для шкіри, його боятися не потрібно. Малювання аквареллю пальцями, гуашшю по руках (важливо розуміти, що для роботи фарбами на обличчі, можна використовувати тільки спеціальні барвники – грим), маркерами на долоньках – буде виглядати дивно, але принесе величезне задоволення.
 4. Майстер або ведучий тільки показує, як користуватися інструментами, але де та з якою метою їх застосувати в процесі – вирішує учасник. Звичайно ж ніхто не відміняв здоровий розум та небажане малювання по столах, шпалер та батареях, навряд чи буде гідно оцінений власниками приміщення. Якщо вони заздалегідь не замовили оновити його дизайн.
 5. Якщо ви йдете на арт-терапевтичний майстер-клас – захопіть з собою улюблені кисті, фотографії та якесь творче сміття. Зазвичай, саме завдяки їм, ваш процес роботи стає більш індивідуалізованим, особистісним.
 6. Також важливо розуміти, що арт-терапевтична робота, це така ж робота, як і в іншому психотерапевтичному методі. Вона не завжди приносить задоволення. Іноді вона супроводжується погіршенням настрою, почуттям розчарування (не через роботу, а через розуміння, що ви пройшли під час її створення), нерідко учасники плачуть. А це може означати тільки одне – процес йде, та терапія діє.

Ну і останнє. У своїй роботі я використовую різні види зустрічей з клієнтами, які мають відмінність між собою. І щоб очікування учасників збігалося з моїми планами, коротко про них.

 • Арт-зустріч – творча тематична групова зустріч. Головна мета – порушити актуальну для групи проблему, використовуючи різні методи арт-терапії. В результаті, учасники йдуть з особистими розуміннями подальшої роботи над проблемою, або приймають рішення про більш тривале індивідуальне чи групове її опрацювання.
 • Майстер-клас – зустріч, яка може бути орієнтована на фахівців в області психології, або на учасників, які планують самостійно використовувати отримані знання та методики. Вона може бути тематичною, та містити в собі певну кількість методик, за допомогою яких можна працювати над цією проблемою, або орієнтована на застосування одного виду арт-терапевтичних технік, для вирішення різних проблем. Такий захід носить ознайомчий характер та часто не несе психотерапевтичного ефекту.
 • Арт-група – цикл зустрічей, які проводяться протягом декількох місяців, має закритий характер та є глибокотерапевтичною. Зустрічі повторюються не рідше ніж 1 раз на тиждень. Арт-група може бути тематичною, статево-віковою, професійною та др.
 • Арт-коучінг – тривала групова або індивідуальна робота, орієнтована на результат та вирішення поставлених завдань разом з ведучим (коучем). Зазвичай триває від 2 та більше місяців.
 • Арт-консультації – одноразові або періодичні зустрічі з використанням різних видів арт-терапевтичних та психодіагностичних проективних методик. Робота відбувається індивідуальна та орієнтується на актуальну проблему або запит клієнта.
 • Арт-консультування – тривала індивідуальна терапевтична робота.
comments powered by HyperComments