Часто посеред напруженого м’яза, особливо у людини, яка не займається розтяжкою або масажем, перенапружується, живе в стані хронічного стресу, можна знайти дуже болісні ущільнення, а посеред цих ущільнень – надчутливі точки, натискаючи на які, можна впливати не тільки на м’яз, але й на всі сфери тіла навколо. Що це за точки та як з ними бути?
Це – так звані тригерні точки – ділянки підвищеної чутливості в межах локального м’язового ущільнення.
Медики називають їх «локальним гіпертонусом м’язів» або «міофасціальною тригерною точкою».
Такі точки – це справжні «міни» всередині м’язів, які погіршують здоров’я та самопочуття!
Десять фактів про «тригерні точки»
- Точки гіпертонусу – це завжди погано та шкідливо. Наявність тригерних точок послаблює м’яз, погіршує кровообіг та розтяжку. Велика кількість таких точок в різних м’язах серйозно погіршує життєдіяльність організму! Китайська традиційна медицина говорить про подібні точки як про перешкоди в перебігу життєвої сили, що сприяє або прискорює розвиток багатьох хвороб!
- Психологи встановили, що формування «точок гіпертонусу» часто буває пов’язано з життєвими травмами, стресами, розчаруваннями. При цьому виникає нервово-м’язовий блок: негативні спогади в несвідомому взаємно підкріплюються хронічними зажимами та напруженнями в м’язах та навпаки.
- Де можуть виникати «точки гіпертонусу»? Вони можуть формуватися практично у всіх м’язах, та навіть в фасціях та в місцях прикріплення сухожиль! Але найчастіше – у великих скелетних м’язах. Зазвичай такі точки можна знайти в м’язах шиї та плечового пояса. Часто вони зустрічаються в трапецієподібному м’зі, в м’язах ротаторів шиї, сходових, що піднімають лопатку. Іноді «багаті» точками гіпертонусу лопатки, надостні, підостні м’язи, область тазу та навіть м’язи обличчя.
- Чому ще можуть виникати «точки гіпертонусу»? Часті причини:
- хронічний стрес;
- однотипні рухи;
- тривале, вимушене положення тіла або окремих його частин (статичні перевантаження м’язів);
- перевантаження та перенапруги опорно-рухового апарату;
- психологічні проблеми;
- різкий перехід людини від спокою до активної діяльності без розминки;
- травми.
- Гіпертонус в багатьох м’язах може так само виникати через деякі хронічні захворювання (наприклад, гіпертонічну хворобу), а також з причини хронічної сексуальної незадоволеності, переохолодження та навіть …. алергії.
- Гіпертонус – це не просто неприємно. У тригерній «точці гіпертонусу» змінюється обмін речовин! Медики показали, що там відбувається накопичення біологічно активних речовин (БАР): кінінів, простагландинів, гепарину, гістаміну.
Це веде до ішемії м’яза, хронічної нестачі кисню, закислення середовища, порушення мікроциркуляції в капілярах. «Точки гіпертонусу» можуть бути активними та «прихованими» (виявляються тільки при масажі, проте також погіршують здоров’я). - Гіпертонус скелетних м’язів – це значимий фактор ризику формування ревматичних захворювань, артритів, артрозів та інших хвороб суглобів та сухожиль! А ще гіпертонус м’язів – це «сигнал» до передчасного старіння!
- Ще одна причина поява «точок гіпертонусу» – це порушення обміну кальцію та руйнування в клітинах м’язів (порушення ендоплазматичної мережі клітин), як вважають західні дослідники Д. Тревелл та Д. Сімонс.
- Хронічні болі, які виникають в зонах точок гіпертонусу, можуть мати найрізноманітніший характер: вони йдуть всередину м’яза, поширюються несиметрично, виникають тільки в спокої або тільки при рухах.
- Стан «точок гіпертонусу» напряму пов’язан зі станом ендорфінів системи людини. Оздоровлення ендорфінів системи саме по собі здатне прибрати багато з цих точок – вони «розсмоктуються» самі.
Що ж робити, якщо у Вас багато «точок гіпертонусу»?
Їх можна усунути за допомогою:
- лікувального масажу;
- 3Д масажу;
- іспанського масажу;
- остеопатичного масажу;
- спортивного масажу;
- краніосакральної терапії;
- кінезіотерапії;
- тейпування;
- СПА-програм;
- АРТ-терапії.
Однак, це вимагає часу або високої кваліфікації фахівців.
У нашому Центрі Ви зможете отримати кваліфіковану консультацію та допомогу.
А якщо допомогу близькій людині потрібно надати прямо зараз, підручними засобами, а тонкощів лікувальних технік Ви не знаєте?!
Ми Вам пропонуємо кілька простих практик оздоровлення м’язів та зняття болісних відчуттів!
А) глибокий інтенсивний масаж фасцій та сухожиль з обох країв м’яза, однак НЕ ЗАЧІПАЮТЬ САМУ ТОЧКУ ГІПЕРТОНУСУ. (Ця практика вимагає деякого знання анатомії).
Б) м’який масаж подушечками напружених пальців рук області м’яза НАВКОЛО ТОЧКИ ГІПЕРТОНУСУ. При цьому саму точку ми знову ж таки, не чіпаємо. Важливо опрацювати м’яз навколо точки по колу, за годинниковою стрілкою! Потім ми – досить різко натискаємо подушечкою великого пальця Вашої робочої руки на саму точку (але – не треба «опрацьовувати» її); а потім – дуже різко проводимо «лінію» своїми великими пальцями з «точки» за межі «кільця», яке Ви промасажували навколо «точки».
В) кілька разів на день м’яко та швидко вищипуємо м’яз поздовжніми рухами уздовж сухожиль та зв’язок. Після цього деякі, не особливо напружені точки можуть піти.
Г) глибоке прогрівання м’язів (гарячий пісок на пляжі, СПА, масаж сприяє розсмоктуванню «точок гіпертонусу». Вживання продуктів, багатих кальцієм, застосування БАДів, якісне сексуальне життя, лікування інфекційних хвороб та алергічних станів зменшують гіпертонус).
Ну, й один з кращих методів подолання гіпертонусу – це нормалізація стану ендорфінів системи, особливо її мю-рецепторної частини – «рецепторів екстазу»!
Пробуйте, застосовуйте. Та пам’ятайте, що зняти болючу точку з м’яза – це значить, подарувати людині багато радощів і задоволення!
Звільнений м’яз відразу віддячить тіло викидом «гормонів радості», настрій покращиться. А життєва сила – виросте!