Спондилоартроз. Лікування спондилоартрозу

Спондилоартроз. Лікування спондилоартрозу

Фасеточна артропатія або спондилоартроз – артроз міжхребцевих суглобів – приватна форма остеоартрозу, що являє собою хронічне дегенеративне захворювання хребта.

Лікування спондилоартрозу

В основі захворювання лежить ураження всіх структур міжхребцевого суглоба:

  • відбувається руйнування субхондрального відділу кістки;
  • спостерігається порушення структури суглобового хряща;
  • відбувається ущільнення зв’язок та капсули суглоба, а також ущільнення коротких м’язів, що оточують суглоб;
  • зменшується вироблення синовіальної (що змазує) рідини в суглобі.

До групи ризику потрапляють люди похилого віку (спондилоартроз спостерігається у них у 85% випадків) та особи старше 25-30 років.

Причини виникнення та розвитку спондилоартрозу

Розвитку спондилоартрозу передують вроджені аномалії, травми хребта, динамічні та статичні навантаження на хребет, викликані важкою фізичною роботою або тривалим перебуванням в не фізіологічній позі, порушення обміну речовин, хронічні мікротравми, плоскостопість, порушення постави та інші.

Крім того, ймовірність розвитку спондилоартрозу також підвищують як професійні види спорту (наприклад, важка атлетика), так й постійна сидяча робота, малорухливий спосіб життя.

Патогенез спондилоартрозу

При тривалому неправильному навантаженні на хребетний стовп зменшується висота міжхребцевих дисків, починається розвиток остеохондрозу. Внаслідок цього процесу зростає тиск на поверхні міжхребцевих суглобів, що в свою чергу призводить до передчасного зношення гіалінового хряща та деформації суглобових поверхонь.

Симптоми

  • болі та обмеження рухливості в хребті;
  • ранкова скутість в спині;
  • больовий синдром, який зменшується після фізичних вправ;
  • болі після тривалого перебування в одному положенні;
  • болі частіше ниючого, тягнучого характеру.

Больовий синдром може призводити до рефлекторної ассиметричної напруги скелетних м’язів, в результаті чого з’являється викривлення хребта, яке погіршує стан хворого. У нього посилюється біль в спині, зменшується м’язова сила, порушується процес кровообігу.

Діагностика та лікування спондилоартрозу

У розпізнаванні спондилоартрозу важливу роль грають променеві методи діагностики: рентгенографія, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія.

Лікування спондилоартрозу

У лікуванні даного захворювання використовується комплексна терапія, при цьому максимального ефекту від лікування вдається добитися на ранніх стадіях захворювання.

Для лікування спондилоартрозу використовують традиційні та сучасні методи лікування:

У кожному випадку лікування підбирається індивідуально. При вираженому больовому синдромі використовується протизапальна медикаментозна терапія. Дуже важливо застосування хондропротекторів – препаратів для поліпшення обмінних процесів в хрящовій тканині.

Окрему та дуже важливу роль в лікуванні спондилоартрозу відводять кінезіотерапії. Тільки регулярне виконання правильно підібраних фахівцем вправ сприяє відновленню рухливості в хребті та запобігає прогресуванню захворювання.

Профілактика спондилоартрозу

Основою профілактики прогресування спондилоартрозу є регулярне виконання лікувальних вправ, ведення активного способу життя, проведення лікувально-профілактичних процедур не менше 2-х разів на рік.

comments powered by HyperComments