Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 1. Знайомство

Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 1. Знайомство

ПлоскостопістьПлоскостопість – захворювання опорно-рухового апарату, при якому відбувається сплощення склепінь стопи. Характеризується порушенням механіки ходьби з розвитком ряду ускладнень з боку колінних, стегнових суглобів та хребта.

Плоскостопістю страждають до 50% населення землі. Жінки схильні до цього захворювання в 4 рази більше ніж чоловіки. У 3% випадків плоскостопість реєструється з самого народження, до 2 років у 24% дітей, до 4 років у 32% дітей, до 7 років у 40% дітей, вже після 11 років половина підлітків страждає плоскостопістю.

У нормальному стані стопа людини має два зводи – поздовжній (вздовж стопи по внутрішньому її краю) та поперечний (розташований під основами пальців).

Обидва склепіння стопи виконують дуже важливу функцію – утримання рівноваги та амортизація тряски, що виникає при ходьбі. Але якщо м’язи та зв’язки стоп перестають працювати та стають слабкими, то відбувається порушення нормальної форми стопи – вона осідає та стає абсолютно плоскою, втрачаючи свою головну функцію – ресорну.

У цьому випадку все навантаження, яке до цього брали на себе стопи, змушені компенсувати суглоби ніг (тазостегновий, колінний, гомілковостопний) та хребет. Та оскільки за своєю природою суглоби та хребет не призначені для цього, то справляються вони з цією функцією досить погано та дуже швидко виходять з ладу.

Саме тому багато хто відчуває біль в спині та ногах, але не всі розуміють, що першопричина всього цього – плоскостопість. Плоскостопість – захворювання, наслідком якого є швидке стомлення при ходьбі, біль в стопах, колінах, стегнах та попереку.

Болі починають проявлятися тоді, коли в організму вже не вистачає сил забезпечувати нормальне та безпечне пересування. Саме через плоскостопість страждають гомілковостопний, колінний та тазостегновий суглоби, а також розвивається патологічна постава. Що в кінцевому підсумку, в результаті порушення опорної системи, може призвести до артрозу та сколіозу. Також з плоскостопістю пов’язаний розвиток варикозного розширення вен.

Тому дуже важливо щоб м’язи та зв’язки стоп були сильними та підтримували стопу в піднесеному стані, прибираючи навантаження з суглобів ніг та хребта.

Цікаво, що плоскостопість зустрічається як у людей сидячих професій, так і тих, хто проводить весь свій робочий день на ногах. Пов’язано це з тим, що в першому випадку м’язи та зв’язки стають слабкими, через відсутність навантажень, а в другому випадку – навантаження занадто великі та зв’язки та м’язи просто з ними не справляються.

Методи профілактики та лікування плоскостопості у дітей та дорослих:

Отримати консультацію Ви можете в нашому центрі у лікаря ортопеда – травматолога Весніна Володимира Вікторовича.

comments powered by HyperComments