Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 5. Як визначити плоскостопість?

Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 5. Як визначити плоскостопість?

Діагностика плоскостопості – як визначити плоскостопість?

Діагностика плоскостопості може бути проведена як в медичному закладі, так й в домашніх умовах. Існує кілька досить простих способів визначити, чи є плоскостопість у людини.

Найпростіший та швидкий спосіб дізнатися, чи є у вас плоскостопість, полягає в наступному. Знайдіть жирний крем та рясно змастіть їм всю поверхню стопи. Потім візьміть білий аркуш паперу та станьте на нього змащеною кремом стопою. Стояти потрібно прямо, спираючись при цьому на всю стопу, в іншому випадку метод виявиться просто непотрібним. Далі візьміть цей аркуш паперу та уважно вивчіть відбиток ступні. По лінії внутрішнього краю стопи слідує виїмка, яка в нормі займає трохи більш ніж половина стопи посередині. Якщо такої виїмки не спостерігається, або ж якщо виїмка дуже вузька, це може говорити про наявність плоскостопості.

Крім цього експрес-тесту, існує ряд додаткових ознак, які можуть говорити про наявність плоскостопості:
Діагностика плоскостопості

 • ноги швидко втомлюються після роботи, яка вимагає постійного руху, або під час статичної роботи, в ході якої доводиться стояти практично нерухомо протягом тривалого часу;
 • до вечора з’являються неприємні відчуття в ногах: втома, набряклість, біль та відчуття важкості;
 • на старому взутті помітно, як каблуки стоптані з внутрішньої сторони;
 • нога немов збільшилася в розмірі: звичне взуття стає тісним, та доводиться купувати нове, практично на розмір більше;
 • болі зі стопи поширюються вище аж до коліна, іноді поєднуються з болями в попереку та голові.

Окремі особливості деформації стопи можуть допомогти визначити поперечну плоскостопість. На наявність цього виду захворювання зазвичай вказують:

 • розширення стопи;
 • відхилення великого пальця назовні, від стопи;
 • утворення «кісточки» на великому пальці;
 • молоткоподібна деформація другого та третього пальців стопи.

Не зважаючи на те, що перераховані вище ознаки можуть вказувати на наявність плоскостопості, вони також можуть бути сигналами інших захворювань, наприклад, ендокринних або судинних. У будь-якому випадку, при наявності такого роду скарг доцільно звернутися до лікаря, який допоможе виявити причину та визначити плоскостопість, якщо вона дійсно є у людини.

Діагностика плоскостопості включає різноманітні методи:

 • Плантографія. Так по-науковому називається експрес-тест з використанням крему, описаний вище. Він зручний тим, що його можна провести та в домашніх умовах. Замість крему можна просто намочити стопу. Іноді використовують розчин Люголя: йод та йодид калію, що входять до його складу, при контакті з целюлозою викликають інтенсивне буре фарбування паперу, в результаті чого відбиток стопи буде чітким.
 • Подометричний метод Фрінлянда полягає в нехитрих розрахунках та вимірах: необхідно обчислити т.зв. подометричний індекс. Для цього потрібно виміряти довжину та висоту стопи (тобто відстань від підошви стопи до верхнього краю лад’єподібної кістки). Потім множимо висоту стопи на 100 та ділимо на довжину стопи. Нормою вважається результат в межах 29-31. Якщо отримане число знаходиться в проміжку 27-29, то вже можна говорити про наявність плоскостопості. Якщо ж подометричний індекс вийшов менш як 25, то це говорить про виражену плоскостопость, та візит до лікаря в такому випадку просто не можна відкладати.
 • Рентгенографія вважається найбільш точним методом, що дозволяє визначити плоскостопість. Робляться рентген-знімки обох стоп у прямій та боковій проекції під навантаженням, пацієнт при цьому стоїть. Далі ортопед уважно вивчає знімки, приділяючи особливу увагу величині кутів деформації, та на основі отриманих даних ставить діагноз та ступінь плоскостопості. Детальніше про ступені плоскостопості та величину кутів, характерних для кожного ступеня захворювання, ви можете прочитати в статті «Ступені плоскостопості».

Виправити плоскостопість можливо тільки в дитинстві, оскільки скелет ще не окостенів та порівняно гнучкий. Саме тому дуже важливо вміти розпізнати плоскостопість у дітей якомога раніше. Проте, визначити плоскостопість у дитини можливо лише після досягнення 5-6 років. Це пов’язано з тим фактом, що кістковий апарат стопи у дитини ще не досить зміцнів та являє собою в основному хрящову структуру. Крім цього, стопа дітей може здаватися плоскою зважаючи на наявність жирової «подушки», що захищає кісткову основу. З огляду на вищевказані причини при визначенні плоскостопості у дітей до 5 років за відбитком підошви на аркуші паперу може бути допущена помилка, тому діти такого віку повинні щорічно проходити огляд у дитячого хірурга-ортопеда. Діагностика плоскостопості у дітей старше шести років може здійснюватися за допомогою платнографіі, проте фахівці все ж рекомендують періодично відвідувати ортопеда в профілактичних цілях.

Методи профілактики та лікування плоскостопості у дітей та дорослих:

Отримати консультацію Ви можете в нашому центрі у лікаря ортопеда – травматолога Весніна Володимира Вікторовича.

comments powered by HyperComments