Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 4. Плоскостопість у дітей

Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 4. Плоскостопість у дітей

Плоскостопість у дітей – симптоми та причини

На перший погляд стопа дитини це та ж стопа дорослого, тільки в зменшеному вигляді. Однак при більш детальному розгляді з’ясовується, що це не так. Стопа дитини плоска, але це не означає, що всі діти плоскостопі. Стопа в проміжку «дитина-дорослий» проходить ряд метаморфоз, формуючись в повноцінний функціональний орган людського скелета.

З народження у дитини зводи стопи заповнені підшкірним жиром, тому відбиток дитини завжди буде плоским. Правильне формування стопи починається разом з першими кроками немовляти. І вже до трьох-чотирьох років кістки, м’язи та сам зовнішній вигляд набувають обрисів дорослої стопи, що дозволяє маляті довше перебувати на ногах. Чим старша дитина, тим краще видно просвіт зводу стопи. У деяких випадках стопа формується неправильно та виникає плоскостопість. Проте, якщо в дитинстві стопа сформувалася правильно, людина все ж не застрахована від цієї недуги в майбутньому.

Плоскостопість у дітей та її симптоми

Найчастіше плоскостопість визначається лікарем за допомогою плантографії. Стопи пацієнта намазують спеціальним розчином, після чого він стає на чисті аркуші паперу. Досліджується сам пофарбований відбиток. Цей метод добре підходить для дорослих. У дітей, в силу вікових особливостей стопи при використанні даної методики може бути допущена помилка.

Плоскостопість у дітей

Як видно на малюнку, чим молодша дитина (особливо до 3-4 років), тим більше відбиток її стопи нагадує плоскостопість. Тому для діагностики плоскостопості у дітей та виявлення її симптомів частіше вдаються до безпосереднього огляду лікаря-ортопеда.

У домашніх умовах батьки самостійно можуть виявити такі ознаки плоскостопості у дітей:

  • Дитина при ходьбі вивертає носки стопи назовні – клишонога. Таке буває при вальгусній плоскостопості у дітей. Це може бути наслідком того, що мускулатура ноги слабка та дитина не може підтримувати правильне положення стопи. Знову ж правильним положенням стоп для дитини буде таке, при якому вони паралельні.
  • Дитина при ходьбі наступає на внутрішній край стопи. Така хода добре помітна.

При виявленні у своєї дитини хоча б однієї з ознак, слід звернутися до лікаря.

Причини плоскостопості у дітей

Іноді плоскостопість буває вродженою, але це швидше виняток, ніж норма. Серед всіх випадків плоскостопості в дитячому віці таких приблизно 3%.

Індійськими дослідниками було встановлено, що у жителів міст, які регулярно носили взуття, плоскостопість зустрічається в три рази частіше, ніж у тих, хто провів дитинство в селі, та мав можливість ходити босоніж. Отже, стопа краще формується в природних та первісних умовах.

Інші дослідження медиків виявили, що на правильне формування стопи впливає кількість навантаження на неї. Чим менше рухової активності у дитини, тим більш імовірний розвиток у неї плоскостопості. Це особливо актуально для нашого часу, в століття високих технологій та загальної комп’ютеризації. Діти все частіше іграм на вулиці та прогулянкам віддають перевагу комп’ютеру. У підсумку все частіше плоскостопість у дітей зустрічається разом з порушенням постави.

На розвиток плоскостопості у дітей великий вплив має взуття, яку дитина носить. Батькам слід знати, що взуття для дитини має бути з невеликим каблучком (пів сантиметра), м’яким супінатором та жорстким задником. Супінатор в цьому випадку компенсує відсутність камінців та нерівностей під ногами.

Дитині не слід доношувати чуже взуття – розношене взуття буде неправильно розподіляти навантаження на стопи.

Для правильного формування стопи важливим є здорове харчування. Важливо забезпечувати правильний фосфорно-кальцієвий обмін, наявність вітаміну Д.

Формування зводу стопи потребує постійного тренування, для цього добре підходять босоногі прогулянки. Бажано, щоб дитина хоча б іноді ходила по піску, траві, камінцях та іншим нерівностях. Вдома подібні поверхні можна відтворити. Замість тих же камінців підійде горох. При цьому дитина може бути в шкарпетках, але ніяк не у взутті. Такі нескладні заходи дозволять уникнути плоскостопості у вашої дитини.

Методи профілактики та лікування плоскостопості у дітей та дорослих:

Отримати консультацію Ви можете в нашому центрі у лікаря ортопеда – травматолога Весніна Володимира Вікторовича.

comments powered by HyperComments