Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 3. Ступені плоскостопості

Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 3. Ступені плоскостопості

Ступені плоскостопості

Розрізняють три ступені плоскостопості, в залежності від розміру кута зводу стопи. Оскільки у людини два зводу в стопі, поздовжній та поперечний, то виділяють відповідно два види ступенів даного захворювання: поздовжня та поперечна плоскостопість.

Кожен вид плоскостопості має свої характерні риси, але все ж виділити деякі загальні риси в обох видів недуги можливо.

В цілому, 1 ступінь плоскостопості звичайно називають слабовираженою плоскостопістю. В цей час захворювання більше нагадує просто косметичний дефект.
2 ступінь – переміжна, або помірно виражена плоскостопість – як правило, характеризується змінами, які помітні неозброєним оком. Захворювання набирає силу, та людина починає відчувати болі в стопі, гомілковостопному суглобі. При цьому змінюється хода, з’являється деяка клишоногість або важка хода.
3 ступінь, або виражена плоскостопість, – це повна деформація стопи. Призводить це до порушення роботи опорно-рухового апарату, можуть розвинутися сколіоз, остеохондроз, артроз або навіть грижі міжхребцевого диска. Болі стають сильнішими, людина відчуває труднощі при ходьбі, а про заняття спортом на цій стадії захворювання можна забути.

Це були загальні риси обох видів плоскостопості, а тепер більш детально розглянемо кожен вид захворювання.

Ступені поздовжньої плоскостопості

При поздовжній плоскостопості стає плоским подовжній звід, а стопа стикається з підлогою практично всією своєю поверхнею. Довжина стопи при цьому трохи збільшується. Поздовжня плоскостопість зустрічається, як правило, у молодих жінок з надмірною вагою, а також у людей, робота яких вимагає постійної статичної напруги (продавці, бухгалтери, секретарі). Чим більше вага людини, тим більше навантаження надається на стопи.

Перша ступінь звичайно не турбує людину, за винятком втоми в ногах та больових відчуттів в стопах при фізичному навантаженні. Друга ступінь дає про себе знати болями в ногах, що підсилюються, труднощами при підборі взуття. Третя ступінь поздовжньої плоскостопості викликає постійні болі в ступнях, гомілки та навіть попереку, а підбір взуття на цій стадії не просто ускладнений, а іноді навіть та неможливий зовсім.

Ступені поздовжньої плоскостопості

Розглянемо докладніше фізіологічні характеристики кожного ступеня поздовжньої плоскостопості:

  • Плоскостопість 1 ступінь. Діагноз «Перша ступінь поздовжньої плоскостопості» означає, що кут зводу стопи дорівнює 131-140°, висота зводу 35-25 мм.
  • Плоскостопість 2 ступінь. Друга ступінь говорить про підвищення рівня зводу стопи від 141 до 155°, висота зводу при цьому стає 24-17 мм, можуть бути помітні ознаки викривлення таранно-лад’єподібного суглоба.
  • Плоскостопість 3 ступінь. Третя ступінь поздовжньої плоскостопості вказує на збільшення показників: кут зводу становить понад 155°, висота ж – менш як 17 мм; при цьому помітні ознаки деформувального артрозу деяких інших суглобів стопи.

Ступені поперечної плоскостопості

При цьому виді плоскостопості ущільнюється поперечний звід стопи, а її довжина трохи зменшується. Пальці стопи змінюються в молоткоподібну форму, а великий палець відхиляється від інших. Поперечна плоскостопість характерна в основному для жінок 30-50 років. При цьому спостерігаються також т.зв. «натоптиші» та «кісточка» (розростання кістки на пальці ноги).

Перша ступінь поперечної плоскостопості зазвичай проявляється в періодичних болях в стопах, особливо в передній частині. Друга ступінь приносить болю, локалізовані під головками середніх плюсневих кісток. Третя ступінь дає про себе знати постійними та сильними болями під головками плюсневих кісток, саме там, як правило, формуються значні натоптиші.

Ступені поперечної плоскостопості

А тепер розглянемо фізіологічні особливості кожного з ступенів поперечної плоскостопості більш детально:

  • Плоскостопість 1 ступінь. Перша ступінь поперечної плоскостопості характеризується кутом між I-II плюсневими кістками в 10-12 градусів;
  • Плоскостопість 2 ступінь. Друга ступінь говорить про збільшення вищевказаних кутів до 15 градусів;
  • Плоскостопість 3 ступінь. Третя ступінь поперечної плоскостопості вказує на збільшення даних показників до 20 градусів.

Методи профілактики та лікування плоскостопості у дітей та дорослих:

Отримати консультацію Ви можете в нашому центрі у лікаря ортопеда – травматолога Весніна Володимира Вікторовича.

comments powered by HyperComments