Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 6. Профілактика плоскостопості. Вправи при плоскостопості

Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 6. Профілактика плоскостопості. Вправи при плоскостопості

Профілактика плоскостопості. Вправи при плоскостопостіЦя стаття буде цікава, перш за все, тим, хто вже успішно позбувся міфу, що плоскостопість абсолютно невинне захворювання, через яке максимум, не візьмуть в армію. Крім того, плоскостопість, як це не здасться банальним, дійсно простіше попередити, ніж вилікувати. Якщо в дитячому віці цю недугу після тривалого лікування все ж можна перемогти, то ось у дорослих мета – максимум це загальмувати вираженість дефекту уплощения зводу стопи.

Для профілактики плоскостопості людям, професія яких пов’язана з постійним стоянням, рекомендується ставити стопи паралельно та час від часу відпочивати, переміщаючи центр ваги на зовнішній край стопи. Також корисно після робочого дня масажувати стопи, розтираючи їх. Для масажу стопи можна використовувати прогулянки босоніж по траві, піску чи гравію. У домашніх умовах можна скористатися спеціальним масажним килимком.

А іншим людям достатньо лише раціонально підбирати взуття та прислухатися до відчуттів своїх стоп. Відмовтеся від взуття, яке тисне, натирає або просто доставляє якийсь дискомфорт.

Профілактика плоскостопості у дітей

Профілактика плоскостопості у дітей починається вже з першого року життя. У цьому віці вона буде полягати в профілактиці та лікуванні рахіту та інших неврологічних захворювань, які можуть спровокувати плоскостопість. У період, коли дитина робить свої перші кроки, варто гарненько задуматися про вибір дитячого взуття. Про те, як правильно вибрати дитяче взуття докладно розказано в нашій статті «Взуття при плоскостопості». Не варто забувати та про те, що дитині ніяке, навіть найкорисніше взуття не замінить прогулянку босоніж по траві, піску та іншим природним нерівностям. Дослідження індійських лікарів показують, що ті, хто провів «босоніж» дитинство, в три рази рідше страждають плоскостопістю, ніж ті, хто з дитинства ходив у взутті. Однак в цьому правилі є одне «Але». Ходити дитині босоніж по траві – це добре, а от ходити босоніж по абсолютно рівній та твердій підлозі шкідливо.

Для дітей старшого віку можна проводити спеціальні ігри з елементами гімнастики стоп. До складу такої гімнастики можуть входити такі прості вправи як ходьба на п’ятах, на носках, на зовнішніх та внутрішніх сторонах стопи. Стрибки на місці, піднімання п’ят (при цьому пальці ніг залишаються на місці), повзаючі рухи стопою за допомогою пальців ніг взад-вперед. Корисно буде прокочувати стопою гімнастичні палиці діаметром 2-3 см або тенісні м’ячики, піднімати дрібні предмети з підлоги за допомогою пальців ніг та дертися по гімнастичній драбині. А також використання масажного ортопедичного килимка. Все це добре розвиває м’язи стоп, покращує їх кровопостачання.

Будь-яка гімнастика покаже кращі результати, якщо її поєднувати з водними процедурами. Наприклад, плавання є хорошим засобом стимулювання не тільки тонус скелетних м’язів організму, але й загартовування.

Вправи для профілактики плоскостопості

  1. Перенесення центру ваги на передню частину стопи. З положення стоячи, носки та п’яти разом, спина пряма, тримаючись за опору (спинка стільця, шведська стінка), виконати підйом на носки, 5-8 секунд та знову опуститися на стопу.
  2. З положення сидячи на стільці постаратися підняти з підлоги м’ячик для настільного тенісу або інший невеликий предмет за допомогою пальців ніг.
  3. «Гусениця». З положення сидячи на стільці, широко розставивши ноги, наближайте та віддаляйте від себе стопи по підлозі за допомогою згинання та розгинання пальців ніг, імітуючи рухи тіла гусениці.
  4. З положення сидячи на стільці, ноги разом, ступні зімкнуті, слід розвести коліна в сторони та, відірвавши п’яти від підлоги, зімкнути підошви.
  5. Походити 1-2 хвилини на носочках, потім 30-60 секунд на п’ятах, на внутрішній та на зовнішній стороні стопи.
  6. Стоячи, зімкнути стопи разом, а потім розвести якомога ширше носки, а потім з того ж положення розвести якомога ширше п’яти.
  7. Не відриваючи стоп від підлоги виконати 5-10 присідань.
  8. Стоячи на одній нозі, другу зігнути під прямим кутом в коліні та виконувати обертальні рухи гомілкою, а потім стопою. Спочатку за годинниковою стрілкою, потім проти. Виконавши по 4 обороту в кожну сторону повторити те ж саме з іншою ногою.
  9. Хода гусячим кроком 30-60 секунд, потім стільки ж полуприсівши.
  10. Захопивши пальцями однієї стопи олівець походити так 30-40 секунд.

Вправи при плоскостопості – профілактична міра, що дозволяє зберегти ваші стопи здоровими та зменшити ризик захворювання плоскостопістю.

Методи профілактики та лікування плоскостопості у дітей та дорослих:

Отримати консультацію Ви можете в нашому центрі у лікаря ортопеда – травматолога Весніна Володимира Вікторовича.

comments powered by HyperComments