Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 7. Лікування плоскостопості у дітей та дорослих

Плоскостопість: міф чи загроза? Частина 7. Лікування плоскостопості у дітей та дорослих

Лікування плоскостопості у дітей та дорослихПідходячи до питання про лікування плоскостопості у дітей та дорослих слід брати до уваги важливий момент. У дорослих, навіть при своєчасному лікуванні повного відновлення зводу стопи так та не відбудеться. Однак, певні поліпшення можливі. У дітей же навпаки, є всі шанси повністю вилікувати плоскостопість. Ця особливість пояснюється тим, що нога у дитини тільки формується й в цей період можлива будь-яка корекція. Стопи дорослого в цьому відношенні більш ригідні до змін.

Лікування плоскостопості у дорослих

До лікування плоскостопості у дорослих слід вдаватися негайно після того, як був поставлений діагноз. Тому, чим раніше розпочати лікування, тим більше шансів зупинити деформацію стопи та створити сприятливі умови для її коригування. Лікування плоскостопості у дорослих включає цілий комплекс заходів та йде за двома напрямками: зняття больових відчуттів та поліпшення тонусу м’язово-зв’язкового апарату.

Больові відчуття при плоскостопості знімають за допомогою лікарських препаратів, поєднуючи їх з фізіотерапевтичними процедурами: електрофорез, фонофорез, магнітотерапія, лікувальний масаж, ортопедичний масажний килимок. Центральним методом лікування всіх видів плоскостопості є лікувальна гімнастика. Лікарем-ортопедом рекомендується ряд вправ, які хворий повинен виконувати щодня. Ці вправи підбираються індивідуально, залежно від фізіологічних особливостей пацієнта, типу та ступеня плоскостопості. Крім цього часто рекомендуються загальнозміцнювальні вправи, що допомагають загальному підняттю тонусу м’язів та зв’язок організму.

При плоскостопості та його лікуванні у дорослих важливими є такі процедури, як щоденні ванни для ніг з теплою водою, лікувальний масаж стоп, гідромасаж. Дані процедури допомагають нормалізувати кровообіг та підвищують м’язовий тонус стоп та гомілки.

Особливе місце в лікування та профілактиці плоскостопості у дорослих займають ортопедичні устілки. Застосовувати їх рекомендують з початкової стадії захворювання. Ортопедичні устілки сприяють рівномірному розподілу навантаження по всій поверхні стопи та добре амортизують. Це благотворно впливає на стопу.

При лікуванні плоскостопості слід пам’ятати, що наведені вище методи дозволяють запобігти деформації стопи, що прогресує. Але, такий ефект спостерігається тільки на ранніх стадіях захворювання. У більш важких випадках використовують хірургічне лікування плоскостопості. При діагнозі «поперечна плоскостопість» лікування призначають найчастіше хірургічне, при досить сильній деформації великого пальця ноги. Існує безліч методів подібної корекції, однак жодне хірургічне втручання не здатне підвищити тонус м’язів та зв’язок стопи. Саме хірургічне втручання полягає у видаленні кісточки, що виступає, пересадці сухожиль та пластиці суглобової капсули. Безсумнівно, це дуже травматичний спосіб корекції, а в окремих випадках призводить до повторних деформацій та частковим порушенням функцій кінцівки.

Як лікувати плоскостопість у дітей?

Дітям, на відміну від дорослих, найчастіше ставлять діагноз «поздовжня плоскостопість» та лікування її не передбачає хірургічного втручання в цьому віці. Іноді плоскостопість може бути вродженою, в такому випадку лікування слід починати з того моменту, коли був поставлений діагноз. Для лікування вродженої плоскостопості використовують спеціальні гіпсові пов’язки або лангети. Вроджена плоскостопість зустрічається досить рідко.

Оскільки головними причинами опущеного зводу стопи дитини є незміцнілі кістки, слабкі м’язи та зв’язки, то лікування, як правило, носить «тонізуючий» характер.

Для лікування плоскостопості у дітей застосовується лікувальний масаж та лікувальна фізкультура. Покращують кровопостачання та підвищують тонус м’язів за допомогою спеціальних процедур, що гартують, наприклад, контрастні ванни для стоп.

Плоскостопість у дітей та її лікування, як і у дорослих, вимагає носіння спеціального ортопедичного взуття та ортопедичних устілок. Дитині не слід ходити босоніж по рівних та твердих поверхнях, таким як підлога. Зате корисно ходити по нерівностях, траві, піску, дрібного гравію або по масажному килимку.

Під час лікування приділяється увага ході дитини. У нормі дитина при ходьбі повинна ставити стопи паралельно, спиратися на зовнішній край стопи.

Важливим фактором при лікуванні плоскостопості є час. Чим раніше хворий звернеться за допомогою, тим більше шансів зупинити прогресування захворювання у дорослих та домогтися одужання у дітей.

Методи профілактики та лікування плоскостопості у дітей та дорослих:

Отримати консультацію Ви можете в нашому центрі у лікаря ортопеда – травматолога Весніна Володимира Вікторовича.

comments powered by HyperComments