Сила мистецтва

Сила мистецтва

Анна Арутюнян, психолог-консультант, арт-терапевт, автор курсу лекцій з арт-терапіїРозповідає Анна Арутюнян, психолог-консультант, арт-терапевт, автор курсу лекцій з арт-терапії:

У психотерапії є напрям, заснований на використанні мистецтва та творчості, куди входить в тому числі і малювання.

Найчастіше його називають арт-терапією, хоча це не зовсім адекватний термін. Радянський психотерапевт М. Е. Бруно запропонував більш точне визначення цього напрямку, що відображає його суть, – терапія творчим самовираженням.

Сила мистецтва. Що таке арт-терапіяСила мистецтва. Що таке арт-терапія?

Як це працює?

По-перше, коли людина щось робить, вона висловлює себе та тим самим вже відчуває полегшення, тому що може як би «висловитися» таким способом, виплеснути свої почуття, будь то малюнок, казка, танець та ін. По-друге, при такому опосередкованому вираженні почуттів легше обійти цензуру свідомості: ніби як все це несерйозно, в грі, та розмова не про мене як ніби-то, а ось про цю пластилінову тварину. Особливо це допомагає психотерапевту зрозуміти проблему людини (а значить краще допомогти), якій складно відверто говорити про себе, передавати свої почуття та відчуття.

Арт-терапія – це єдиний напрямок в психології, який не має протипоказань. Той же психоаналіз, скажімо, підходить не всім. У медичних клініках такий метод психотерапії використовується для полегшення стану онкологічних та інших тяжких хворих, а також в комплексній терапії залежностей (наркомани, алкоголіки). Більш того, щоб скористатися такою терапією, людині в стані стресу або депресії не завжди потрібно навіть йти до психолога або психотерапевта, можна організувати антистресовий «сеанс» вдома, самому.

До арт-терапії відносяться в першу чергу візуальні види творчості – малювання, ліплення, створення ляльок, часто сюди ж відносять пісочну терапію. А невізуальні методи – бібліотерапія, казкотерапія, танці, музикотерапія та ін. Обирайте те, що ближче вам, та творіть.

Навіщо потрібно малювати на прийомі у психолога?Навіщо потрібно малювати на прийомі у психолога?

Звичайно, можна купити популярну розмальовку для дорослих. Але треба розуміти, що вона вже задає певну форму та спонтанна творчість в цьому випадку виключена. Інший спосіб – намалювати свою проблему або тривогу, написати лист бридкому злісному начальнику, а потім порвати та спалити. Або зліпити неприємність та розплющити.

Дуже гарний спосіб прояснити свій емоційний стан та відчути себе краще – мандали. Мандала – це буддійський сакральний символ, який представляє собою малюнок в колі. Справа в тому, що коло – це дуже гармонізуюча фігура, зображення в колі можна знайти в багатьох духовних практиках світу. Психоаналітик Карл Густав Юнг писав, що в складні періоди життя наше несвідоме часто спонукає нас малювати візерунки в колі або бачити їх уві сні у вигляді лабіринту.

Створення мандали або просто розфарбовування малюнка подібно медитації, людина занурюється в себе та може легше зрозуміти власні проблеми та знайти способи їх вирішення. А комусь це просто приносить заспокоєння після напруженого робочого дня.

Співаємо, танцюємо або малюємо? Який тип сприйняття у вашого малюкаСпіваємо, танцюємо або малюємо? Який тип сприйняття у вашого малюка

По тому, як саме виконаний малюнок, психотерапевт може багато що сказати про свого клієнта:

  • чіткі лінії можуть говорити про те, що людина вважає за краще все тримати під контролем;
  • акварельні фарби обирають люди, які непогано відчувають себе в умовах де змінюються обставини, які можуть легко підлаштовуватися, коли на ходу змінюються обставини, – адже акварель важко утримати в чітких межах, фарби перетікають одна в одну, змінюються;
  • простий олівець з гумкою можуть обрати дуже тривожні люди, а можуть перфекціоністи, які прагнуть постійно покращувати результат;
  • чіткі, жирні, добре промальовані лінії – це показник стабільності, впевненості в собі;
  • штрихами зазвичай малюють невпевнені в собі, тривожні люди.

Насправді, все це всього лише попередній «діагноз».

Симбіоз мистецтва та психології. Як розвинути приховані таланти

Аналогічно можна провести діагностику за розміром малюнка:

  • якщо він дуже маленький, то можливо людина так незначуще відчуває себе в цьому світі;
  • бувають малюнки такі грандіозні, що людині листа не вистачає розвернутися. Такі особистості відчувають себе важливими та потрібними у всіх сферах, їх всюди багато;
  • важлива й тематика малюнка. Якщо людина малює всюди очі або стілець з очима, відкриті черепа, всевидющі очі, прозорі дахи біля будинків, то це може навіть вказувати на шизофренію. Той, хто вважає за краще промальовувати особливо ретельно підвали, швидше за все, приділяє велику увагу сексуальній функції;
  • за кольоровою гамою не можна судити про характер людини, тому що колір обирається ситуативно, в залежності від миттєвого настрою, та може постійно змінюватися. Хоча якщо весь час в малюнку переважає сіре та чорне, це може говорити про депресивний стан.

До речі намалювати мандалу дуже просто. Візьміть аркуш розміром А4, обведіть тарілку діаметром 20-24 см. Коло вийде приблизно розміром з голову. Розфарбуйте його так, як вам хочеться. Або знайдіть в Інтернеті, роздрукуйте та розфарбуйте готову мандалу.

Пісочна терапія

Хаскі-терапія. Кому допоможе спілкування з собакамиХаскі-терапія. Кому допоможе спілкування з собаками

Саме по собі перебирання в руках піску дуже медитативно – на цьому та будується пісочна терапія. У класичному варіанті для пісочної терапії необхідний ящик розміром 50х70 см блакитного кольору, наповнений піском. Такий розмір дозволяє оку цілком охопити картину. Блакитне дно символізує водні простори (можна розгрібати пісок, щоб зробити «море» або «річку»), а блакитні борти – повітря та небо. Плюс до цього необхідно запастися безліччю різних фігурок (відмінно підійдуть іграшки з кіндер-сюрпризів) людей, тварин, риб, казкових персонажів, будиночків, меблів, транспорту та ін. Людина створює на піску свою казкову країну – можна на певну тему, а можна та на вільну. «Малюнки» бувають статичні, коли людина розставила фігурки на піску та більше нічого не відбувається. А бувають динамічні, коли на піску починає розгортатися якесь дійство. Таким символічним чином можна теж знаходити рішення в життєвих ситуаціях. Начебто це все гра, але насправді про дуже важливе. До речі, якщо у вас є маленькі діти, можна грати в пісочниці разом з ними. Отримайте подвійну користь. У дітей перебирання піщинок та дрібних предметів розвиває дрібну моторику, а вона безпосередньо пов’язана з інтелектом.

Бібліотерапія

Крім читання книг до неї відноситься ведення щоденників, вигадування тривіршів по типу японських хокку (або хайку), складання казок (казкотерапія). Останнє, до речі, дуже гармонізуюча процедура, що дозволяє знайти душевну рівновагу.

Читання книг саме по собі заспокоює, наводить на філософський лад, а іноді і просто підказує рішення у важкій життєвій ситуації. Часом, прочитавши потрібну книгу, людині багато що стає зрозуміло про своє власне життя. Але головне – кожен в книзі бачить те, що потрібно саме йому. І похід до психотерапевта знову ж таки може бути необов’язковий.

comments powered by HyperComments