Як підготувати свою мову до виступу

Як підготувати свою мову до виступу

Як підготувати свою мову до виступуКоли готуєшся до виступу, перше та головне питання – про що буде мій виступ, що я буду говорити своїм слухачам. Часто знайти відповідь на нього не так і легко, та при підготовці тексту виступу багато хто з нас впадає в творчий ступор. Щоб не потрапити в цю пастку, познайомтеся з методикою доктора Брауна, яку описав у своїй книзі Дейл Карнегі. Знаю з власного досвіду, що саме так народження тексту зазвичай і відбувається.

Доктор Браун протягом третини століття щотижня готувався до проповідей, а також навчав інших підготовці проповідей та їх читанню. Тому він міг дати деякі мудрі поради на цю тему, поради, які представляють цінність незалежно від того, чи є оратор священнослужителем, готовим говорити про 91-й псалом, або виробником взуття, готовим виголосити промову про професійні спілки. Тому я дозволю собі процитувати тут слова доктора Брауна:

“Ретельно обмірковуйте цитату з Біблії, яку ви обрали, та тему вашої проповіді. Виношуйте їх в розумі, поки вони не дозріють, не стануть пластичними. Ви отримаєте з них масу цікавих думок, якщо дасте можливість найдрібніших живим паросткам, що містяться в них, вирости та розвинутися…

Найкраще, якщо цей процес буде відбуватися протягом довгого часу, не відкладайте його до ранку суботи, коли ви вже завершуєте підготовку до недільного виступу. Якщо священик зможе тримати в своєму розумі якусь істину протягом місяця, шести місяців або навіть роки, перш ніж виступити на цю тему, він переконається, що з неї безперервно зростають нові думки та дають в кінцевому рахунку рясний урожай. Він може міркувати про це, коли йде по вулиці, їде в поїзді або коли очі його занадто стомлені для читання.

Він, безумовно, може обмірковувати дещо й по ночах. Звичайно, краще, щоб священик, як правило, не лягав спати з думками про свою церкву або про своїй проповіді, – церковна кафедра дуже хороша для проповіді, але з нею «незручно спати». Часом все ж траплялося, що я вставав серед ночі з ліжка, щоб записати думки, які прийшли мені в голову, побоюючись, що до ранку я можу забути їх…

Коли ви збираєте матеріал для певної проповіді, записуйте все, що приходить вам в голову у зв’язку з обраною цитатою та темою. Запишіть, як ви розуміли текст з Біблії в момент, коли ви вперше обрали його. Записуйте всі асоціації, всі думки, які потім виникли у вас…

Записуйте всі ці ваші думки коротко, в декількох словах, щоб тільки зафіксувати їх, та нехай ваш розум весь час шукає нові думки, як ніби вам ніколи більше не доведеться побачити в вашому житті жодної книги. Це та є спосіб розвивати своє мислення. Таким способом ви досягнете того, що ваша розумова діяльність буде свіжою, оригінальною, творчою…

Записуйте всі думки, які народжуються у вас самостійно, без сторонньої допомоги. Вони дорожче для вашого розумового розвитку, ніж рубіни, алмази та чисте золото. Бажано записувати їх на клаптиках паперу, на звороті старих листів, шматках конвертів, обгортковому папері – на всьому, що потрапить вам під руку. Це в усіх відношеннях краще, ніж користуватися красивими чистими довгими листами паперу. Тут справа не в одній тільки економії – вам буде легше зібрати та розсортувати ці клаптики, коли ви почнете приводити ваш матеріал до ладу.

Постійно записуйте всі думки, які приходять вам в голову, та весь час ретельно обмірковуйте їх. Не потрібно прискорювати цей процес. Це одне з найважливіших розумових зусиль, які вам дано здійснювати.
Завдяки йому ваша свідомість перетворюється в справжню творчу силу…

Ви переконаєтеся в тому, що проповіді, читання яких приносить вам найбільше задоволення та які приносять найбільше користі для життя вашої пастви, – це саме ті, в яких ви найглибше розкрили себе. Вони – кістка від вашої кістки та плоть від вашої плоті, дітище вашої розумової праці, породження вашої творчої енергії. Проповіді, складені з чужих думок, завжди будуть здаватися як би уживаними, розігрітими. Проповіді, які живуть та дихають, які вриваються в храм, вихваляючи творця, проповіді, проникаючі в серця людей, змушуючи їх злітати вгору, подібно орлам, та йти по шляху обов’язку, не втрачаючи мужності, – це і є справжні проповіді, породжені життєвою енергією людини, що вимовляє їх”.

З Вами Центр «Vesnina Group» та Світлана Весніна – тренер з ораторської майстерності, психолог, логопед, педагог.

comments powered by HyperComments