Коли звертатися до логопеда. Темпова затримка мови або алалія?

Коли звертатися до логопеда. Темпова затримка мови або алалія?

Темпова затримка мови або алаліяЩодня ми приймаємо заявки від батьків з проблемою дітей «що не говорять». Як правило, це діти з 2 до 4 років. Чи потрібно чекати 5 років, розраховуючи, що дитина сама заговорить? Або приймати медикаментозне лікування, призначене неврологом в 2 роки? Як зрозуміти, тимчасова (темпова) чи затримка мови у вашої дитини або більш серйозна проблема – алалія?

Діагностика

Перш за все, потрібна комплексна професійна діагностика. Спеціаліст виявить причину відсутності мови, перевіривши:

  • стан слуху;
  • рівень розуміння інструкції;
  • вміння висловлювати свої прохання;
  • здатність до звуконаслідування;
  • контактність та співробітництво.

Визначивши характер затримки розвитку мови, логопед запропонує курс корекції.

Темпова затримка мови

При темповій затримці мови дитина може почати говорити спонтанно, без спеціально прийнятих заходів. Може бути різкий стрибок від підозріло маленького набору слів до повноцінної для цього віку фразової мови.

Логопеди з досвіду знають, що багатьом дітям в період розвитку мови потрібен комунікативний “поштовх”. Найчастіше їм стає спілкування з однолітками, переважаючими їх в мовному розвитку, групові мовні ігри або індивідуальні заняття з логопедом, який здатний зацікавити та стимулювати дитину. Саме такий “поштовх” сприяє виходу зі стану темпової затримки мови.

Алалія

Якщо мова у дитини повністю або частково відсутня – це явище називається алалією. Алалія виникає в результаті пошкодження відділу кори головного мозку у внутрішньоутробному періоді розвитку плода або в ранньому віці. Дитина з алалією має затримку в розвитку мови, яка не пов’язана зі зниженням слуху або зниженням інтелекту. Але без спеціального навчання такі діти не можуть навчитися розмовляти самостійно. Мова розвивається по патологічному шляху або не розвивається зовсім.

Якщо лікування та корекційне навчання почати пізно (після 4-5 років), малюк буде відставати в мовному та в інтелектуальному плані.

При алалії порушені всі сторони мовного розвитку дитини: у наявності неправильна вимова, погано засвоюються закономірності рідної мови, мова схожа на говір іноземця, не засвоюються родові поняття та правила узгодження слів, не нарощується словниковий запас.

Так чи інакше, перш ніж прийняти рішення «почекати, поки станеться той самий« стрибок », проконсультуйтеся з фахівцем-логопедом. Якщо не провести адекватне навчання та лікування, мовне відхилення може з’явитися страх мови, небажання спілкуватися та вчитися. Чим раніше почати корекційне навчання, тим сприятливішим буде прогноз для інтелектуального та мовного розвитку малюка.

У нашому Центрі Ви можете пройти комплексну психомовну діагностику та дізнатися, чи необхідна дитині допомога логопеда або її затримка мови тимчасова.

comments powered by HyperComments