Розвиток дрібної моторики у дітей

Розвиток дрібної моторики у дітей

Що таке дрібна моторика?

Дрібна моторика – це здатність виконувати точні рухи кистями та пальцями рук, починаючи від простих рухів (наприклад, взяти іграшки) до дуже складних (писати та малювати, шити, клеїти, та ін.).

За особливостями розвитку дрібної моторики дитини в подальшому судять про готовність її до навчання в шкільному закладі. Якщо все в порядку, то дитина підготовлена до навчання письму, вміє логічно мислити та міркувати, має хорошу пам’ять, концентрацію, увагу та уяву, зв’язне мовлення.

Всі мами знають, що у дітей потрібно розвивати дрібну моторику рук. Але не всі знають, які найпростіші ігри можна проводити з дітьми для її розвитку.

Існує безліч занять, ігор та вправ для розвитку дрібної моторики.

Наочно ми бачимо процес роботи дітей наклеювання макаронів та круп у вигляді картинки «Ялинка». Таке просте заняття не тільки розвине дрібну моторику, але й просторову уяву та творче мислення.
Запропонуйте вашій дитині крупи, макарони різного розміру та форми – це зробить гру більш різноманітною та цікавою
.

Однак, варто запам’ятати:

 • ігри для розвитку дрібної моторики повинні проводитися під наглядом дорослих;
 • виконувати вправи, що розвивають дрібну моторику, потрібно систематично;
 • заняття не припиняйте навіть в підлітковому віці;
 • зацікавлюйте свою дитину, сідаючи разом з нею виконувати завдання та якщо дитина втомилася, продовжите завтра, або самі, щоб було видно кінцевий результат.

Займайтеся з дитиною кожен день та скоро помітите, що рухи її з кожним разом стають все більш плавними, чіткими та скоординованими.

Розглянемо найбільш прості та ефективні ігри:

 1. Масаж долоньок
  Це найпростіший та універсальний для будь-якого віку спосіб розвитку дрібної моторики. Своїм пальцем проводьте по долоньках дитини, гладьте їх та масажуйте. Свої дії супроводжуйте приказкою «Сорока-ворона».
 1. Ладушки
  Всі з дитинства знають потішку «Ладушки-ладушки». Ця гра навчить найменших розпрямляти пальчики та плескати в долоні.
 1. Розривання паперу
  Ця вправа підходить діткам з 7 місяців. Дайте малюку кілька листів м’якого кольорового паперу. Він із задоволенням обмацає його, почне крутити в руках та рвати. Це заняття доставить йому невимовне задоволення.
 1. Перегортання сторінок
  Після року розривання паперу можна замінити перегортанням сторінок якоїсь книжки з картинками або журналу.
 1. Намиста
  Дітям подобається перебирати дрібні предмети, що дуже корисно. Тому можна надіти на себе якісь намиста різного розміру та форми. Дитина буде з радістю та зацікавленістю перебирати їх пальчиками.
 1. Вкладиші-мисочки
  З них можна будувати вежі, вкладати їх один в одного. Ця гра формує у дитини поняття про розмір предметів.
 1. Крупи
  У миску насипте будь-яку крупу та дайте її малюкові. Він буде чіпати крупу рукою або розсипати її крізь пальчики. Ця гра добре розвиває дрібну моторику та тактильні відчуття.
 1. Баночки з крупами
  Насипте в баночки різні крупи та дайте дитині по черзі опускати руку в кожну з банок. Так вона зможе промацати різні крупинки та брати їх пальчиками. Можна ускладнити завдання. На очах дитини закопайте якийсь маленький предмет в крупу та дайте їй баночку. Нехай спробує знайти цей предмет.
 1. Малювання на піску
  Насипте на підніс пісок. Візьміть пальчик дитини в свою руку та проведіть їм по піску. Почати можна з простих фігур – ліній, прямокутника, кола, поступово ускладнюючи завдання.

Іграшки для розвитку дрібної моторики

 1. Горошина
  Вам знадобляться горошина та баночка з кришкою, що знімається. Покажіть дитині, що спочатку треба зняти кришку, потім взяти горошину пальчиками та покласти в баночку, після закрити кришку. Попросіть дитину виконати ті ж дії. Не турбуйтеся, якщо з першого разу нічого не вийде. Покажіть малюкові весь ланцюжок дій повільно кілька разів та тоді вона обов’язково зможе все повторити. Активним діткам ця гра швидко набридає, в цьому випадку не потрібно їх примушувати. Запропонуйте дитині іншу гру.
 1. Закручування кришок
  Таке просте заняття, як закручування та розкручування кришок банок, пляшок, бульбашок розвиває спритність пальчиків. Запропонуйте своїй дитині посуд різного розміру та форми, це зробить гру більш різноманітною.
 1. Застібання, розстібання та шнурівка
  Для цієї вправи не буде потрібно ніяких додаткових іграшок. Поступово включайте дитину в процес одягання. Нехай сама застібає та розстібає собі гудзики та блискавки. Це не тільки розвине рухи рук, а й привчить дитину до самостійності. Ще дайте дитині який-небудь непотрібний черевик зі шнурівкою, який стане прекрасним тренажером для рук.
 1. Ліплення
  Ліплення підходить для дітей різного віку. Для ліплення підходять пластилін, глина, тісто. Коли збираєтеся щось спекти, обов’язково покличте з собою дитину. Їй дуже сподобається м’яти та розгортати тісто. До того ж вона буде пишатися, що допомагає мамі.

Вправи для розвитку дрібної моторики рук

 1. Малювання та розфарбовування
  Дуже корисно обводити контур картинок, що складається з пунктирних ліній, а також розфарбовувати об’єкти різної форми. Дуже корисно малювати на вертикальних поверхнях: стіні, дошці, дзеркалі. Тому бажано повісити малюку спеціальну дошку, щоб він малював.
 1. Збирання мозаїк та пазлів
  Для дітей до 3 років обирають пазли та мозаїки з великими частинами. Пазли також тренують уяву.
 1. Вирізання
  Купуйте малюку дитячі ножиці, клей-олівець, кольоровий папір та картон. Навчіть його майструвати. Вирізайте картинки, наклеюйте їх, робіть сніжинки та ін. Це не тільки розвине дрібну моторику, але й просторову уяву та творче мислення.

Якщо дитина не зацікавилася, та відмовляється від гри, то не наполягайте, а сядьте так, що б вона вас бачила та грайте. У дитини, через, деякий час, з’являється інтерес. Вона, перш за все, спостерігає зі сторони, а потім “вливається” в гру))) Якщо ж інтерес не з’явився, то можливо, що вона не готова до гри. Спробуйте запропонувати через тиждень, та так до тих пір, поки не зацікавиться.

comments powered by HyperComments