Притчі

Притчі

ПритчіМасло в ложечці

(Притча від Пауло Коельйо)

Один торговець відправив свого сина дізнатися Секрет Щастя у самого мудрого з усіх людей. Юнак сорок днів йшов через пустелю та, нарешті, підійшов до прекрасного замку, що стояв на вершині гори. Там мешкав мудрець, якого він шукав. Однак замість очікуваної зустрічі з мудрою людиною наш герой потрапив в залу, де все вирувало: торгівці входили та виходили, в кутку розмовляли люди, невеликий оркестр грав солодкі мелодії та стояв стіл, заставлений найвишуканішими стравами цієї місцевості. Мудрець розмовляв з різними людьми, та юнакові довелося близько двох годин чекати своєї черги.

Мудрець уважно вислухав пояснення юнака про мету його візиту, але сказав у відповідь, що у нього немає часу, щоб розкрити йому Секрет Щастя. Та запропонував йому прогулятися по палацу та прийти знову через дві години.

— Однак я хочу попросити про одну послугу, – додав мудрець, простягаючи юнакові маленьку ложечку, в яку він капнув дві краплі масла. – Весь час прогулянки тримай цю ложечку в руці так, щоб масло не вилилося.

Юнак почав підніматися та спускатися по сходах в палаці, не зводячи очей з ложечки. Через дві години він повернувся до мудреця.

— Ну як, – запитав той, – ти бачив перські килими, які знаходяться в моїй їдальні? Ти бачив парк, який головний садівник створював протягом десяти років? Ти помітив прекрасні пергаменти в моїй бібліотеці?

Юнак в збентеженні повинен був зізнатися, що він нічого не бачив. Його єдиною турботою було не пролити краплі масла, які довірив йому мудрець.

— Ну що ж, повертайся та ознайомся з чудесами мого Всесвіту, – сказав йому мудрець. – Не можна довіряти людині, якщо ти не знайомий з будинком, в якому вона живе.

Заспокоєний, юнак узяв ложечку та знову пішов на прогулянку по палацу; на цей раз, звертаючи увагу на всі твори мистецтва, розвішані на стінах та стелях палацу. Він побачив сади, оточені горами, найніжніші квіти, витонченість, з якою кожне з творів мистецтва було поміщено саме там, де потрібно.

Повернувшись до мудреця, він докладно описав все, що бачив.

— А де ті дві краплі масла, які я тобі довірив? – запитав Мудрець.

І юнак, глянувши на ложечку, виявив, що все масло вилилося.

— Ось це і є та єдина порада, яку я можу тобі дати: Секрет Щастя в тому, щоб дивитися на всі дива світу, при цьому ніколи не забуваючи про дві краплі масла в своїй ложечці.


Багатство – свобода або рабство?

Прийшов колишній бідняк до мудреця:
– Сьогодні я багач, та ні від кого не залежу, це вчора мною верховодив всякий кому не лінь, а сьогодні я незалежний.
Мудрець:
– Скажи мені люб’язний – на ніч ти сьогодні свій караван зупинив за своїм бажанням або що б твої верблюди могли поїсти, попити, поспати?
Багатій:
– Ну звичайно, що б тварини могли привести себе до ладу.
Мудрець:
– Ну ось бачиш, хоч ти і багатий, а залежиш від своєї худоби.


Глиняні горщики

Чернець прийшов якось до свого наставника та каже:
– Отче, скільки разів ходжу я до тебе, каюсь в гріхах, скільки разів ти наставляв мене порадами, але я не можу виправитися. Яка мені користь приходити до тебе, якщо після наших бесід я знову впадаю в гріхи свої?
Авва відповів:
– Син мій, візьми два глиняних горщика – один з медом, а інший порожній.
Учень так і зробив.
– А тепер, – сказав вчитель, – перелий кілька разів мед з одного горщика в інший.
Учень знову послухався.
– Тепер, синку, подивися на порожній горщик та понюхай його.
Учень подивився, понюхав та говорить:
– Отче, порожній горщик пахне медом, і там, на дні залишилося трохи густого меду.
— Ось так, – сказав вчитель, – і мої настанови осідають в твоїй душі. Якщо ти заради Христа зрозумієш в житті хоч частину чесноти, то Господь, по милості своєї заповнить їх недолік та врятує твою душу для життя в раю. Земна господиня не сипле перець в горщик, який пахне медом. Так і Бог не відкине тебе, якщо збережеш в душі хоч початки праведності.


Непотрібний тягар

Один чоловік прийшов до старця та попросив:
– Ти такий мудрий. Ти завжди в гарному настрої, ніколи не злишся. Допоможи та мені бути таким.
Старець погодився та попросив людину принести картоплю та прозорий пакет.
– Якщо ти на кого-небудь розлютився та затаїв образу, – сказав вчитель, – то візьми картоплю. Напиши на ньому ім’я людини, з яким стався конфлікт, та поклади цю картоплю в пакет.
– І це все? – здивовано запитав чоловік.
– Ні, – відповів старець. – Ти повинен завжди цей пакет носити з собою. І кожен раз, коли на кого-небудь образишся, додавати в нього картоплю.
Людина погодилася. Пройшов якийсь час. Її пакет поповнився багатьма картоплина та став досить важким. Його дуже незручно було завжди носити з собою. До того ж та картопля, що вона поклала на самому початку, стала псуватися. Вона вкрилася слизьким гидким нальотом, деяка проросла, деяка зацвіла та стала видавати різкий неприємний запах.
Тоді людина прийшла до старця та сказала: – Це вже неможливо носити з собою. По-перше пакет занадто важкий, а по-друге картопля зіпсувалася. Запропонуй щось інше.
Але старець відповів: – Те ж саме відбувається у людей в душі. Просто ми це відразу не помічаємо. Вчинки перетворюються в звички, звички – в характер, який народжує смердючі пороки. Я дав тобі можливість поспостерігати весь цей процес з боку. Кожен раз, коли ти вирішиш образитися або, навпаки, образити когось, подумай, чи потрібен тобі цей тягар.


Любов та час

Колись давним-давно на Землі був острів, на якому жили всі людські цінності. Але одного разу вони помітили, як острів почав йти під воду. Всі цінності сіли на свої кораблі та попливли. На острові залишилася лише Любов. Вона чекала до останнього, але коли чекати вже стало нічого, вона теж захотіла відплисти з острова.
Тоді вона покликала Багатство та попросилася до нього на корабель, але Багатство відповіло:

– На моєму кораблі багато коштовностей та золота, для тебе тут немає місця.

Повз пропливав корабель Смутку вона попросилася до неї, але та їй відповіла:
– Вибач, Любов, я настільки сумна, що мені треба завжди залишатися на самоті.

Тоді Любов побачила корабель Гордості та попросила про допомогу її, але та сказала, що Любов порушить гармонію на її кораблі.
Поруч пропливала Радість, але та так була зайнята веселощами, що навіть не почула про заклики Любові. Тоді Любов зовсім зневірилася. Але раптом вона почула голос, десь позаду:
– Підемо Любов, я візьму тебе з собою.

Любов обернулася та побачила старця. Він довіз її до суші та, коли старець відплив, Любов спохватилася, адже вона забула запитати його ім’я. Тоді вона звернулася до Пізнання:
– Скажи, Пізнання, хто врятував мене? Хто був цей старець?

Пізнання подивилося на Любов:
– Це був Час.
– Час? – перепитала Любов. – Але чому він врятував мене?

Пізнання ще раз глянуло на Любов потім вдалину, куди поплив старець:
– Тому що тільки Час знає як важлива в житті Любов.


Крик та шепіт

Один раз Вчитель запитав у своїх учнів:

– Чому, коли люди сваряться, вони кричать?

– Тому, що втрачають спокій, – сказав один.

– Але навіщо ж кричати, якщо інша людина перебуватиме з тобою поруч? – запитав Вчитель. – Не можна з нею говорити тихо? Навіщо кричати, якщо ти розгніваний?

Учні пропонували свої відповіді, але жодна з них не влаштувала Вчителя. Врешті-решт він пояснив:

– Коли люди незадоволені один одним та сваряться, їхні серця віддаляються. Для того щоб покрити цю відстань та почути один одного, їм доводиться кричати. Чим сильніше вони сердяться, тим голосніше кричать.

– А що відбувається, коли люди закохуються? Вони не кричать, навпаки, говорять тихо. Тому, що їх серця знаходяться дуже близько, та відстань між ними зовсім маленька. А коли закохуються ще сильніше, що відбувається? – продовжував Вчитель. – Не говорять, а тільки перешіптуються та стають ще ближче в своєму коханні.

В кінці навіть перешіптування стає їм не потрібно. Вони тільки дивляться один на одного та все розуміють без слів. Таке буває, коли поруч двоє закоханих людей.

Так ось, коли сперечаєтесь, не дозволяйте вашим серцям віддалятися один від одного, не вимовляйте слів, які ще більше збільшують відстань між вами. Тому що може прийти день, коли відстань стане настільки велика, що ви не знайдете зворотного шляху.


Образи та радощі

Якось, двоє друзів багато днів йшли в пустелі.
В один з цих виснажливих днів вони посперечалися, та один з них зопалу дав ляпаса іншому. Його друг, відчув біль, але нічого не сказав.
Мовчки, він написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».
Друзі продовжували йти, та через багато днів знайшли оазис з озером, в якому вони вирішили скупатися. Той, який отримав ляпаса, ледь не потонув та його друг його врятував.
Коли він прийшов до тями, то висік на камені: «Сьогодні мій найкращий друг врятував мені життя».
Перший запитав його:
– Коли я тебе образив, ти написав на піску, а тепер ти пишеш на камені. Чому?
І друг відповів:
– Коли хто-небудь нас ображає, ми повинні написати це на піску, щоб вітри могли стерти це. Але коли хто-небудь робить щось добре, ми повинні висікти це на камені, щоб ніякий вітер не зміг би стерти це.

Навчися писати образи на піску та висікати радощі на камені. Залиш трохи часу для життя! І нехай тобі буде легко та світло…


Рани, які ми залишаємо

Жив-був юнак з поганим характером. Батько дав йому повний мішок цвяхів та сказав: «Забивай один цвях у ворота саду кожен раз, коли втратиш терпіння або посварившись з ким-небудь».
У перший день він забив 37 цвяхів у ворота саду.
У наступні тижні навчився контролювати кількість забитих цвяхів, зменшуючи його день у день:
Зрозумів, що простіше контролювати себе, ніж забивати цвяхи.
Нарешті, настав той день, коли юнак не забив жодного цвяха у ворота саду.
Тоді він прийшов до батька та сказав йому цю новину.
Тоді батько сказав юнаку: «Виймай один цвях з воріт щораз, коли не втратиш терпіння».
Нарешті, настав той день, коли юнак зміг сказати батькові, що витягнув всі цвяхи.
Батько підвів сина до садових воріт:
«Син, ти прекрасно себе вів, але поглянь, скільки дірок залишилося на воротах!»
Ніколи вони вже не будуть такими як раніше.
Коли ти з кимось лаєшся та говориш йому неприємні речі,
ти залишаєш йому рани як ті, що на воротах.
Можеш встромити в людину ніж та потім вийняти його,
Але завжди залишиться рана.
І буде не важливо, скільки разів ти попросиш пробачення. Рана залишиться.
Рана, принесена словами, заподіює ту ж біль, що й фізична.


Справжній друг

Висунувши голову з гнізда, орлятко побачив безліч птахів, що літають внизу серед скель.
– Мама, що це за птахи? – запитав він.
– Наші друзі, – відповіла орлиця синові. – Орел живе на самоті – така його доля. Але та він часом потребує оточення. Інакше який же він цар птахів? Всі, кого ти бачиш внизу, – наші вірні друзі.
Задоволений маминим роз’ясненням орлятко продовжував з цікавістю спостерігати за польотом птахів, вважаючи їх відтепер своїми вірними друзями. Раптом він закричав:
– Ай-ай, вони вкрали у нас їжу!
– Заспокойся, синку! Вони нічого у нас не вкрали. Я сама їх пригостила. Запам’ятай раз та назавжди, що я тобі зараз скажу! Як би орел не був голодний, він неодмінно повинен поділитися частиною своєї здобичі з птахами, що живуть по сусідству. На такій висоті вони не в силах знайти собі харчі, та їм слід допомагати.
Кожен, хто бажає мати вірних друзів, повинен бути добрим та терплячим, проявляючи увагу до чужих потреб. Пошана та повага здобуваються не силою, а великодушністю та готовністю поділитися з нужденним останнім шматком.


Багатство, дружба та любов

Жив на березі моря старець. Був він зовсім один, та нікого у нього не було на всьому білому світі.
І ось одного разу пізно ввечері він почув стукіт у двері. Старуць запитав:
– Хто там?
За дверима йому відповіли:
– Це твоє багатство.
Але старець відповів:
– Колись я був казково багатий, але це не принесло мені ніякого щастя.
І не відкрив двері. На наступний день він знову почув стукіт у двері.
– Хто там? – запитав він.
– Це твоя любов! – почув він відповідь.
Але старець сказав:
– Я був закоханий, та сам кохав шалено, але це мені не принесло щастя! – та знову не відкрив двері.
На третій день до нього знову постукали.
– Хто там? – запитав старець.
– Це твоя дружба! – почув він у відповідь. Старець посміхнувся та відчинив двері:
– Друзям я завжди радий.
Але раптом … разом з дружбою до нього в житло увійшли любов та багатство. І старець сказав:
– Але ж я запросив тільки дружбу!
На це вони відповіли йому:
– Ти стільки років прожив на землі, та до сих пір не зрозумів одну просту істину? Тільки разом з дружбою приходять любов та багатство!


Треба навчитися жити

В кімнаті горіли свічки ..
Перша сказала:
– Я – Спокій.
– На жаль, люди не вміють мене зберігати. Думаю, не залишається нічого іншого, як згаснути!
І вогник свічки згас.

Друга сказала:
– Я – Віра.
– На жаль, я нікому не потрібна. Люди не хочуть нічого слухати про мене, тому немає сенсу горіти далі.
Ледве вимовивши це, подув легкий вітерець та загасив свічку.

Дуже засмутившись, третя свічка промовила:
– Я – Любов.
– У мене немає сил горіти далі. Люди не цінують мене та не розуміють. Вони ненавидять тих, які люблять їх найбільше – своїх близьких. Довго не чекая, ця свічка згасла.

Раптом…
…В кімнату зайшла дитина. І побачила три згаслі свічки. Злякавшись, вона закричала:
– Що ви робите?!
– Ви повинні горіти!
– Я боюсь темноти!!!
Вимовивши це, вона заплакала.

Схвильована четверта свічка промовила:
– Не бійся та не плач! Поки я палаю, можна запалити інші три свічки.
– Я – НАДІЯ.

comments powered by HyperComments