Позитивна психологія

Позитивна психологія

Позитивна психологіяПозитивна психологія – напрямок психології, який займається дослідженням позитивних аспектів психіки людини. На відміну від класичної психології, яка орієнтується в основному на проблеми та патології, основними темами досліджень позитивної психології є те, що сприяє досягненню щастя людей (наприклад, оптимізм, потік, довіра, прощення та солідарність). Ця область досліджень прагне розкрити природні здібності людини та зробити досвід життя більш задовільним. В її основі була гуманістична психологія.

Позитивна психологія з’явилася зовсім недавно та багато в чому через нашу звичку займатися хворобами, а не здоров’ям. Займатися тим, що у нас є в плюсі, розвивати це – завдання сучасної позитивної психології. Цей принцип схожий з однієї східною мудрістю: в багатьох східних країнах лікарю виплачувався гонорар до тих пір, поки його «пацієнт» залишався здоровий. При цій системі лікар був зацікавлений в підтримці здоров’я, а не лікування хвороби. І він більше займався здоров’ям, а не хворобами.

Позитивна психологіяМета – визначити та розкрити обдарованості та таланти людини, зробити її життя більш наповненим, а не просто позбавити її від психологічних проблем.

Багато психологів-гуманістів – такі як Абрахам Маслоу, Карл Роджерс, Еріх Фромм – розвивали свої теоретичні та практичні ідеіі, враховуючи категорію щастя людини. На сьогоднішній день їх теоріїї благополуччя людини знайшли підтвердження в емпіричних дослідженнях позитивної психології.

Виділяють три розділи позитивної психології:

  1. Суб’єктивне відчуття щастя (позитивні емоції – насолода, задоволення життям, відчуття близькості, конструктивні думки про себе та своє майбутнє – оптимізм, впевненість в собі, наповненість енергією).
  2. Вищі індивідуально-психологічні людські якості (мудрість, любов, духовність, чесність, сміливість, доброта, творчість, почуття реальності, пошуки сенсу, прощення та співчуття, гумор, щедрість, альтруїзм, емпатія).
  3. Позитивні соціальні інститути (здорова сім’я, здорове середовище на робочому місці, здорове середовище).

Позитивна психологіяПРИТЧІ В ПОЗИТИВНІЙ ПСИХОЛОГІЇ

Дуже велику роль в позитивній психології є можливість застосування східних притч та казок для більш образного та зрозумілого пояснення думок психолога. Професор Носсрат Пезешкиан, засновник методу позитивної психотерапії, провів юність на Сході та ввібрав її менталітет та культуру. Він вважає, що притчі допомагають просто та ненав’язливо зрозуміти важливі істини. В притчах міститься народна мудрість, яку можна дуже просто донести до клієнта. Особливо в тих випадках, коли звичайні психотерапевтичні методики не допомагають.

comments powered by HyperComments