Підлітковий психолог

Підлітковий психолог

Підлітковий психолог

Підлітковий психолог є для вашої дитини тією людиною, яка буде допомагати їй на шляху зростання. Перш за все, спілкування з психологом буде для підлітка тим безпечним простором, де можна досліджувати свій внутрішній світ: цінності, мотивацію, установки і емоції. У довірчій атмосфері у психолога дитина буде вчитися розуміти себе, аналізувати конфліктні ситуації, робити висновки і приймати рішення. У неї буде можливість обговорити з психологом труднощі, з якими вона зіткнеться при спробі змінити свої звичні моделі поведінки.

Одна з найважливіших задач, що стоять перед підлітковим психологом, – це допомога підлітку у вирішенні повсякденних завдань і навчання здатності відповідати за свої вчинки. Не лежати на дивані до останнього, а своєчасно готуватися до майбутньої контрольної роботи. Не сидіти в інтернеті до глибокої ночі, а самостійно регулювати свій режим дня, щоб відчувати себе краще. Не доводити відносини з батьками до “точки кипіння”, а прояснювати їх заздалегідь. У більшості випадків для вирішення останнього завдання знадобиться участь батьків, їх готовність змінювати сформовану систему відносин в сім’ї.

Чого потребують підлітки:

  • Їм нескінченно важливо відчувати себе членом групи / класу / тусовки. Ця причетність і свій статус серед однолітків сильно впливають на їх самооцінку і емоційний стан. Часом вони не можуть самі усвідомлювати силу і ступінь цього впливу, особливо, коли дорослі не надають цьому значення.
  • Підліткам необхідно простір для прояву своєї самостійності. Вони пробують себе в різних ролях і масках, тим самим вивчаючи свої можливості і переваги, прагнуть отримати більше свободи і місця, де вони могли б самі приймати рішення і діяти. Якщо вдома у них такого простору мало, то вони можуть обирати не найбезпечніші місця і види активності, а часом прямо пов’язані з ризиком для життя.
  • Підлітки дуже потребують прийняття і розуміння з боку дорослих. Зазвичай, з батьками їм буває важко відчути себе прийнятими від того, що вони знаходяться під їх сильним впливом: ті їх виховують, навчають як жити, чекають від них хорошої успішності в школі, турбуються, в чомусь контролюють і щось забороняють. Порозуміння між підлітками та їх батьками теж буває ускладнено через прагнення молодих людей та дівчат до автономії і незалежності.
  • Підліткам необхідний адекватний зворотний зв’язок щодо їхньої зовнішності, переживань і вчинків. Справа в тому, що в підлітковому віці активно формується система цінностей і уявлення про себе. Молоді люди і дівчата пізнають себе, приміряючи різні ролі і форми активності. Зворотній зв’язок від батьків часто сприймається підлітками «вороже», тому що ті прагнуть надати на них позитивний вплив, вказати, що правильно, а що – ні. Адекватна, в даному випадку – це значить що приймається ними, що доходить до їх розуміння, здатна допомогти їм побачити себе з боку.
  • Підлітки особливо чутливі до несправедливості. Вони можуть дуже сильно переживати, коли, як їм здається, батьки до них несправедливо ставляться. Їм не зрозуміло, чому вони повинні добре вчитися, прибиратися в будинку, доглядати за молодшими братами або сестрами, обмежувати свій час користування смартфоном.

Всі перераховані вище потреби підлітків можуть стати фокусом уваги підліткового психолога. Психологічна робота починається саме з прояснення незадоволених потреб. У підлітка під час зустрічі з психологом з’явиться можливість поскаржитися на те, що йому не вистачає, висловити свої образи і тривоги. Психолог знаходиться в унікальному становищі. Він може приймати ці переживання і залишатися поза сімейної системи. Бути емоційно поруч і перебувати як би з боку. Ця позиція дає можливість психологу створювати для підлітка той простір, де йому буде легше досліджувати свої труднощі, розуміти причини того, що відбувається, шукати нові більш ефективні форми поведінки.

comments powered by HyperComments