Міжхребцева грижа та її лікування

Міжхребцева грижа та її лікування

Міжхребцева грижа це випинання пульпозного ядра міжхребцевого диска, яке є наслідком розриву його фіброзної оболонки. Найчастіше грижа з’являється в середньому віці (від 25 до 50 років), рідше вона спостерігається у літніх, вкрай рідко – у дітей.

Міжхребцева грижа та її лікування

Причини появи грижі

Безпосередньою причиною формування міжхребцевої грижі є травма хребта. В такому випадку грижа може з’явитися в один момент, навіть при відсутності певних чинників.

У всіх інших ситуаціях міжхребцева грижа розвивається поступово. Конкретних причин її формування, як правило, виділити не можна, а серед факторів варто назвати:

 • порушення обмінних процесів;
 • спадкову схильність;
 • деформації хребта;
 • перенесені інфекційні захворювання.

Як відбувається формування грижі?

Міжхребцевий диск, який знаходиться між двома будь-якими хребцями, складається з внутрішньої частини, яку називають пульпозним ядром, та зовнішньої оболонки, представленої щільною сполучною тканиною. Ядро має желеподібну консистенцію та служить амортизирующим фактором, який знижує навантаження на окремі хребці під час руху. Фіброзна оболонка обмежує ядро в певних межах.

У процесі формування грижового випинання виділяють два етапи:

 • протрузія диска, при якій відбувається руйнування частини фіброзної оболонки, в результаті чого ядро виходить за відведені межі. Але зовнішня частина оболонки зберігається, тому випинання обмежене та до каналу спинного мозку не доходить;
 • ентрузія диска – повний розрив фіброзного кільця, в результаті якого частина пульпозного ядра виходить в спинномозковий канал, що може призводити до пошкодження спинного мозку або відведених від нього нервів.

Міжхребцева грижа та її лікування

Якими симптомами проявляється захворювання?

Симптоми, якими проявляється міжхребцева грижа, безпосередньо залежать від того, в якому відділі відбулося формування грижового випинання.

 1. Нижньопоперековий відділ. У цьому відділі грижа спостерігається найчастіше. При цьому захворювання проявляється болями в попереку, які віддають в сідниці. Також біль проводиться на задню поверхню стегна. При пошкодженні спинного мозку може мати місце слабкість в нижніх кінцівках, аж до повного паралічу, міжхребцева грижа може проявлятися порушеннями чутливості, а також розладом роботи тазових органів.
 2. Шийний відділ – друге за частотою місце локалізації хвороби. Проявляються такі грижові випинання міжхребцевого диска болями в шиї, які віддають в плече, іноді можуть спостерігатися болі в плечовому суглобі та руці. Нерідко хвороба супроводжується такими симптомами, як головний біль, періодичне підвищення тиску, іноді пацієнтів мучать постійні запаморочення. Може бути оніміння та слабкість в пальцях рук або у всій руці.
 3. У грудному відділі грижа спостерігається найрідше. Симптоми пов’язані з болем сегментарного характеру.

Діагностика захворювання

Діагностичні заходи включають:

 • збір скарг;
 • оцінку анамнезу та супутніх захворювань;
 • клінічний огляд фахівця;
 • виконання рентгенографії того чи іншого відділу хребта;
 • комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія.

МРТ є основним методом діагностики, однак для того, щоб правильно підібрати лікування грижі хребта, необхідно повноцінне обстеження.

Лікування міжхребцевої грижі

У клінічній практиці застосовуються різні методи лікування, а їх вибір здійснюється індивідуально в кожній конкретній ситуації, коли має місце міжхребцева грижа. І це зрозуміло, оскільки кожен метод має як свої переваги, так й недоліки.

 1. Оперативне лікування. Дозволяє усунути грижове випинання, але не причину його появи, тому рецидив є цілком імовірним. Виконання операції пов’язано з анестезіологічними ризиками, а також пошкодженням спинного мозку або окремих нервів в ході видалення грижі, тому до даного методу вдаються тільки тоді, коли лікування грижі хребта іншими методами не застосовується або неефективно.
 2. Медикаментозна терапія. Дозволяє усунути запалення, але не впливає на саме захворювання та причини його формування. Застосування нестероїдних протизапальних препаратів, крім того, пов’язане з ризиком ускладнень з боку інших органів (шлунково-кишкового тракту).
 3. Немедикаментозне лікування (мануальна терапія, рефлексотерапія) дозволяє впливати на патогенез розвитку хвороби, є ефективним та не призводить до розвитку ускладнень. Найчастіше використовується в комплексі з медикаментозною терапією. У Центрі Здоров’я, Краси та Успіху «The Vesnina Groupo» проводиться безопераційне та комплексне лікування грижі хребта, яке включає в себе:

Комплексний вплив дозволяє домогтися бажаних результатів без операції. Не прогавте таку можливість та запишіться на прийом до лікаря ортопеда-травматолога прямо зараз!

Профілактика

Щоб у вас не з’явилася міжхребцева грижа, необхідно дотримуватися таких простих правил:

 • відмовитись від шкідливих звичок;
 • стежити за поставою;
 • виконувати щоденну гімнастику або регулярно займатися плаванням, спортивною ходьбою;
 • правильно харчуватися;
 • своєчасно та правильно лікувати викривлення хребта, захворювання печінки та інфекційні хвороби.
comments powered by HyperComments