Корекція заїкання

Корекція заїкання

Корекція заїканняЗаїкання – це розлад темпу, ритму та плавності мовлення, обумовлений судомами мовного апарату, що виявляються в ситуації мовного спілкування. Причин може бути безліч, але найчастіше вони – психологічні.

Як з’являється заїкання

Зазвичай заїкання виникає в період активного формування зв’язного мовлення – у віці 3-5 років. Механізм можна визначити так: не цілком дозрілий мовний апарат дитини «не встигає» за думкою, що біжить вперед, а це викликає запинки. У дітей, що мають схильність до заїкання (функціональний стан нервової системи), ці запинки стають постійними.

Лікування

Суть роботи з «позбавлення» мови від заїкання полягає у відновленні правильного темпу та ритму мови, формування її плавності. Спеціаліст використовує ряд спеціальних вправ та методик для уповільнення темпу мови пацієнта, нормалізації ритму та додання висловленню виразності.

Наприклад, існує методика нормалізації темпу мови з використанням пальців провідної руки, що дозволяє виключити рецидиви виникнення заїкання та дає людині можливість самостійно регулювати темп та ритм своєї мови.

Слід розуміти, що заїкання у дорослої людини вже встигло вкоренитися, прийняти характер хронічного захворювання. Крім того, до безпосередньо мовної проблеми додається психологічна – страх мови. Тому вилікувати заїкання у дорослого набагато складніше, ніж у дитини. Для подолання проблеми потрібне сильне бажання, готовність до самостійних та постійних вправ та комплексний підхід (логопедична та психологічна робота).

Способи корекції заїкання

Існує думка, що ця недуга не піддається лікуванню, а лише може бути тимчасово “захована” за допомогою певних прийомів. І обов’язково проявиться в несприятливих для людини умовах, таких, як стрес, хвороба, зміна клімату та ін.

Заїкання дійсно важко усунути. Але, з іншого боку, ми знаємо величезну кількість відомих та успішних людей, які змогли позбутися від нього назавжди за рахунок потужного вольового посилу. Взяти хоча б голлівудські приклади – Жерар Депардьє, Брюс Вілліс та Джулія Робертс. Їх бажання виступати на сцені було настільки сильним, а воля до зцілення настільки непохитна, що вони змогли впоратися з патологічним мовним стереотипом та досягти своєї мети.

Саме тому не має значення ступінь вираженості мовних судом. Часто важке заїкання краще піддається лікуванню, ніж легке, тому що людина, яка сильно заїкається, як правило, має серйозні проблеми з соціальною адаптацією (навчання, робота, особисте життя) та більш мотивована для лікування, ніж та, хто відчуває незначні труднощі в мові.

Логопедична робота з заїканням

Основний спосіб лікування – це синхронізація мови людини, що заїкається, з рухами пальців провідної руки.
До цього приєднується всебічний одночасний вплив на всі сторони мовної системи, такі як темп, ритм, інтонація та ін.
Приділяється велика увага невербальним засобам комунікації (міміка, жест), які супроводжують мову, тому що мова тіла помітно полегшує перехід до нового мовного стереотипу.
Отже, головний принцип логопедичної роботи в лікуванні заїкання – це системність та комплексність. Логопед не займається корекцією окремих порушених сторін мови, а формує нову “здорову” мову, розглядаючи її як цілісний живий організм.

comments powered by HyperComments