Дикція

Дикція

ДикціяУ всі часи показником культури людини була її мова. Не випадково, ще за часів стародавньої Греції існували численні школи ораторського мистецтва, а здатність красиво та правильно говорити визначала успішність людини.

У наш час це питання не менш актуальне, особливо, якщо робота пов’язана з частими переговорами, в тому числі по телефону. Багато людей відзначають, що співрозмовники їх не завжди розуміють, перепитують.

Давайте ж разом розберемося: що таке дикція, які проблеми з нею можуть виникати та як їх вирішити.

Дуже часто з дитинства ми чуємо: «Не бубни, говори чітко», тобто під дикцією розуміють виразне проголошення звуків та слів. Для того, щоб мову було виразно чути, необхідні наступні складові:

1. Правильна артикуляція звуків, тобто дія органів мови (губи, зуби, язик та ін.) при утворенні звуків.

Якщо є порушення звуковимови (так звані «шепелявість, картавість, гнусавість» та ін.), то для їх усунення необхідні заняття з логопедом.

Крім того проголошення звуків має бути виразним, без цього мова не буде розбірливою. Спробуйте вимовити кілька скоромовок – так ви можете перевірити, наскільки розвинене вміння швидко та чітко вимовляти голосні та приголосні звуки:

Купи кипу кип.

Бомбардир бомбардував бонбоньєрками баришень.

К Габсбургам зі Страсбурга.

Зшитий ковпак не по-ковпаковські,
Відлитий дзвін не по-колоколовські,
Треба ковпак перековпакувати, перевиковпакувати,
Треба дзвін переколоколувати, перевиколоколувати.

Лідія я чи,
Лілія я чи,
Уляна я чи,
Або я Ілля?

Водовоз віз воду з-під водопроводу.

Розчулившаяся Варвара розчулила нерозчулившегося Вавілу.

Тридцять три кораблі лавірували, лавірували, лавірували, лавірували, та не вилавірували.

Регулювальник лігуріец регулював в Лігурії.

Стаффордширський тер’єр настирливий, а різеншнауцер жвавий.

Протокол про протоколу не запротоколювали.

2. Правильне «діафрагмальне» або «нижнє» дихання.

Всі ми вміємо дихати, однак дихаємо по-різному. Правильний тип дихання – діафрагмальний. Діафрагма – це м’яз, який розділяє грудну порожнину з черевною. Однак для багатьох людей характерне «верхнє, грудне» дихання, коли на вдиху піднімається грудна клітка.

Легко перевірити себе та визначити свій тип дихання: в положенні стоячи або сидячи почніть дихати та подивіться на своє тіло: якщо на вдиху надувається живіт, а на видиху він втягується, значить вам пощастило – у вас діафрагмальне правильне дихання. Якщо ж ворушиться грудь, то ви використовуєте «неправильне» грудне дихання. Мовний видих повинен бути тривалим, щоб дихання вистачило на цілу фразу, не довелося б «запинатися» та добирати повітря. Щоб розвинути правильне дихання, треба систематично робити спеціальні вправи.

3. Здатність керувати своїм голосом, тобто змінювати його по висоті, силі (говорити голосно, тихо, пошепки, використовувати різну інтонацію) та іншими параметрами.

Якщо людина говорить тихо, монотонно, не змінюючи інтонації, то як би не була виразна її мова, оточуючі не зможуть або не захочуть її почути.

4. Темп мовлення (нормальний, прискорений або уповільнений).

Якщо людина говорить занадто швидко, то вона буде «ковтати» закінчення слів, запинатися, а якщо занадто повільно, розтягнуто, то її співрозмовник просто втомиться слухати або втратить нитку бесіди.

Таким чином, для того, щоб мати гарну, чітку й виразну мову, необхідно вміло користуватися своїм мовним апаратом.

У тому випадку, якщо ваша мова не володіє всіма перерахованими вище параметрами або ви хочете поліпшити її, розвинути свої здібності (наприклад працювати з великою аудиторією), то логопед підбере для вас спеціальні комплекси вправ. Вдалих вам занять та красивої мови!

comments powered by HyperComments