Хвороба Бехтерева: симптоми, діагностика та лікування в Харкові

Хвороба Бехтерева: симптоми, діагностика та лікування в Харкові

Хвороба БехтереваЯкщо захворів поперек, як правило, припускають, що це остеохондроз. Але з будь-якого правила бувають винятки. Таким винятком і є хвороба Бехтерева. Це захворювання починається дуже схоже на остеохондроз, та тому їх часто плутають. Однак кваліфікований лікар за деякими симптомами здатний відрізнити хворобу Бехтерева від остеохондрозу.

Хвороба Бехтерева або, як її інакше називають, анкілозуючий спондилоартрит – це хронічне запальне захворювання хребта та суглобів. Причина – генетична схильність у людей-носіїв певного антигену (HLA-В27). Імунна система таких людей помилково сприймає деякі тканини організму як чужорідні, що й є причиною запалення. У чоловіків це захворювання виявляється приблизно в 9 разів частіше, ніж у жінок.

Особливості та методи лікування хвороби Бехтерева

При хворобі Бехтерева запалення спочатку зачіпає місце з’єднання крижів та клубових кісток; потім поширюється на поперековий відділ хребта та «повзе» вгору по всьому хребту. Надалі запальний процес може захоплювати будь-які суглоби тіла – від тазостегнових до суглобів пальців.

Запалення суглобів при хворобі Бехтерева, на щастя, рідко буває «жорстоким». У багатьох випадках його можна досить легко придушити за допомогою лікарських засобів.

Набагато гірше, що при хворобі Бехтерева відбувається «окостеніння» зв’язок хребта, його міжхребцевих суглобів та дисків. Йде поступовий процес «зрощення» хребців між собою, хребет втрачає свою гнучкість та рухливість. Без належного лікування за кілька років може настати повне знерухомлення хребта, коли практично всі хребці зростаються в одну негнучку кісткову структуру. Цей стан називається «анкілозування».

Що потрібно знати при лікуванні хвороби Бехтерева

Імунітет завжди дратує наявність будь-яких інфекцій, таких, як, наприклад, хронічний тонзиліт, герпес, простатит, цистит. Тому при хворобі Бехтерева дуже важливо виявити та пролікувати хронічні інфекції. Згодом, вже при лікуванні хвороби Бехтерева це дозволить використовувати мінімум ліків.

Дуже корисний при хворобі Бехтерева масаж спини. Однак не можна його робити в період загострення, коли аналіз крові не в нормі.

У боротьбі з наростаючою тугорухливістю та «окостенінням» хребта та суглобів особливо важливе місце займає лікувальна гімнастика. Робити її необхідно як мінімум по 30-40 хвилин. Причому бажано не пропустити жодного дня! Гімнастику слід робити, як би не було погано. Кожен втрачений день дарує хворобі безповоротно частку суглоба або крихітний шматочок хребта, який костеніє та ніколи більше не знайде рухливість.

Як ми лікуємо хворобу Бехтерева?

В якості базисної терапії при хворобі Бехтерева використовуються нестероїдні протизапальні препарати. Щоб істотно загальмувати розвиток захворювання, застосовувати їх рекомендується тривалими курсами.

Ми обстежуємо пацієнта на різні інфекції та, в разі виявлення, проліковуємо їх. Це допомагає запобігти випадкам загострення захворювання.

У лікуванні цього захворювання успішно використовується:

Опис

Хвороба Бехтерева вражає в основному чоловіків у віці від 15 до 30 років. Причини захворювання до кінця не відомі, проте більшість лікарів схиляються до того, що захворювання це аутоімунної природи. Також відомо, що існує спадкова схильність до цього захворювання, фахівці з’ясували, що у 90-95% хворих на хворобу Бехтерєва є антиген HLA-B27.

Тригером (поштовхом) розвитку захворювання можуть бути:

  • переохолодження;
  • травми хребта та тазу;
  • інфекційні захворювання;
  • захворювання алергічної природи;
  • гормональні порушення;
  • запальні захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • запальні захворювання сечостатевої системи.

При хворобі Бехтерева імунні клітини атакують міжхребетні диски, сухожилля та зв’язки суглобів. В уражених тканинах розвивається запалення, в результаті якого відбувається заміщення еластичних тканин твердою кістковою тканиною, в результаті чого порушується рухливість хребта та суглобів.

Існує кілька видів хвороби Бехтерева. При центральній формі уражається тільки хребет. Є два види цієї форми – кіфозний вид, при якому хребет випрямляється в попереку, але сильно згинається в області грудної клітини та ригідний вид, при якому згладжуються поперековий й грудний вигини хребта, в результаті чого спина стає зовсім прямою та плоскою.

При різромелічній формі уражається не тільки хребет, але та великі суглоби – тазостегнові та плечові.

При периферичній формі хвороби Бехтерева уражаються хребет та периферичні суглоби – ліктьові, гомілковостопні, колінні.

Прояви скандинавської форми хвороби схожі на початкові симптоми ревматоїдного артриту. При цьому уражаються дрібні суглоби, проте їх деформація та руйнування не відбувається.

При вісцеральній формі уражаються не тільки хребет та суглоби, але та інші органи – очі, нирки, серце, кровоносні судини.

Як ставиться діагноз

Ознаки запалення крижово-клубового зчленування та окостеніння хребта, що намітилося, допомагає визначити рентгеногафія хребта та крижів.

Клінічний аналіз крові визначає наявність запальних процесів, якщо є інші ознаки хвороби, то діагноз зазвичай підтверджується.

У рідкісних випадках, коли діагноз викликає сумнів, робиться специфічний аналіз для виявлення характерного при хворобі Бехтерева антигену HLA-В27.

Симптоми: схожості та відмінності хвороби Бехтерева та остеохондрозу

Хвороба БехтереваОстеохондроз
болю в попереку посилюються в другій половині ночі та злегка вщухають днем, коли ви починаєте рухатися;болі в попереку постійного характеру, посилюються при рухах;
припухання та болючість одного або декількох суглобів;зазвичай не супроводжується запаленням суглобів;
рух в попереку порушено за всіма напрямами (вперед, назад, убік, вліво, вправо);можна нахилятися досить низько хоча б в одну сторону та повертатися вправо або вліво;
відчуття болю глибоко в сідницях при запаленні суглобів крижів;відчуття болю глибоко в сідницях при міжхребцевій грижі або при радикуліті;
болюче напруження м’язів спини;болюче напруження м’язів спини;
формується «поза прохача»: зникає нормальний поперековий вигин хребта, поперек стає плоским та прямим. Пізніше, сильно зсутулившись, застигає грудний відділ. Ноги при ходьбі завжди трохи зігнуті в колінах;подібних змін не спостерігається;
поступово скутість охоплює весь хребет, та хворий починає рухатися так, немов у нього палиця замість хребта;не супроводжується такою всеохоплюючою скутістю;
на початковій стадії розвитку хвороби прийом протизапальних препаратів майже відразу та повністю допомагає зняти біль.ліки далеко не завжди знімають біль, але навіть якщо знімають, то поступово та в повному обсязі.

Чим небезпечна хвороба Бехтерева

Хвороба Бехтерева небезпечна не тільки тим, що з часом паралізує весь хребет та суглоби, але й своїми ускладненнями. З таких ускладнень найбільшу небезпеку становить ураження серця та аорти, що виникає у 20% хворих та проявляється задишкою, болем за грудиною та перебоями в роботі серця.

У третини хворих розвивається амілоїдоз – переродження нирок, що приводить до ниркової недостатності.

Зменшення рухливості грудної клітини сприяє захворюванням легенів та розвитку туберкульозу. Для того, щоб запобігти появі подібних ускладнень, необхідно виявляти, діагностувати та лікувати захворювання в найбільш ранні терміни.

Спосіб життя

Тим, хто страждає хворобою Бехтерева призначають плавання, регулярну гімнастику, розтяжки, систематичне загартовування та масаж, але у фазі загострення захворювання робити його не можна.

Ні в якому разі не варто займатися травматичними видами спорту. Також протипаказані переохолодження, нервова та фізична перевтома. Лікування імуностимуляторами може привести до загострення захворювання, тому що вони активізують імунну систему.

Люди, які страждають на хворобу Бехтерева, повинні стежити за вагою, щоб не допустити підвищення навантаження на суглоби. Для цього необхідно дотримуватися дієти та займатися спортом.

Хвороба Бехтерева загострюється на тлі різних інфекційних захворювань. Тим, хто страждає на анкілозивний спондиліт необхідно оберігатися від інфекцій, своєчасно та правильно лікувати інфекційні захворювання, якщо не вдалося їх уникнути.

Постіль людини, що страждає на це захворювання, має бути твердою, а в деяких випадках не рекомендується користуватися подушкою. Це робиться для попередження деформації хребта.

Профілактика

Для профілактики хвороби Бехтерева потрібно берегтися від інфекцій, в тому числі кишкових та тих, що передаються статевим шляхом. Не можна переохолоджуватися, потрібно уникати важких фізичних та психічних перевантажень. Потрібно займатися спортом, ці заняття зміцнюють м’язи, поліпшують координацію, тим самим оберігаючи вас від травм.

comments powered by HyperComments