Що таке нав’язливі думки?

Що таке нав’язливі думки?

Нав'язливі думкиНав’язливі думки — це стан та думки, що виникають поза волею людини. Чим більш людина прагне позбутися від нав’язливих думок, не думати про це, чим більше емоційних та вольових зусиль вона витрачає на боротьбу з нав’язливими думками, тим сильніше вони стають та тим більш носять нав’язливий насильницький характер. Нав’язливі думки можуть стосуватися занепокоєння про майбутнє, бути нав’язливими спогадами минулого з марними спробами придумати інший варіант розвитку подій «а якби я …, то тоді …» Також нав’язливі думки можуть мати відволікаючий характер та бути абсурдними та якщо нав’язливі думки не лікувати, а продовжувати самостійно боротися з ними, то, як правило, нав’язливі думки переростають в нав’язливі дії, наприклад, нав’язливе миття рук або інші нав’язливі ритуали.

Що стоїть за нав’язливими думками?

Нав’язливі думки зазвичай зустрічаються у людей, які страждають невпевненістю в собі та низькою самооцінкою. Як та будь-який інший симптом, нав’язливі думки несуть свою функцію. Як правило, вони є ширмою для емоційних переживань, які складно витримати. Коли важкі почуття та переживання глибоко заховані – утворюється порожнеча. Щоб уникнути травматичних переживань, наш мозок починає заповнювати цю порожнечу цими думками. Виходячи з психоаналітичної теорії та практики, ми можемо спостерігати, що нав’язливі думки пов’язані з запереченням власної сексуальності, з придушенням сексуальних бажань та потягів, підміною її нав’язливими думками. По суті, функцією нав’язливих думок є забезпечення гальмування замість дії, тобто бажана дія піддається нав’язливому обмірковуванню та сумнівам. І після тривалого обмірковування та болісних нав’язливих сумнівів приходить відчуття втоми, виснаження, апатії та на «небезпечну» дію вже не залишається сил. Нав’язливі думки є болючими захисними реакціями, компромісом між неусвідомленими бажаннями та неусвідомленими заборонами. Для вирішення внутрішнього конфлікту, який стоїть за нав’язливими думками, необхідний прорив свідомості в область несвідомого, завдяки якому симптоми будуть позбавлені енергетичної наповненості, що виходить із сексуальних або агресивних імпульсів.

Лікування нав’язливих думок.

Багато клінік пропонують лікування нав’язливих думок, яке за своєю суттю є симптоматичним. Це, як правило, медикаментозне лікування або лікування за допомогою гіпнозу. Таке лікування зазвичай дає відносно швидкий, але нестійкий та короткочасний ефект. Побічні ефекти медикаментозного лікування – загальмованість та апатія, а побічні ефекти від лікування за допомогою гіпнозу – актуалізація інших симптомів, покликаних на допомогу в придушенні внутрішньоособистісних конфліктів.

Як позбутися нав’язливих думок?

На початкових етапах психоаналітичної роботи клієнти часто задають питання: а як позбутися нав’язливих думок? Описано безліч різних способів боротьби з нав’язливими думками, але правда полягає в тому, що нав’язливі думки слабшають, втрачають свою силу тоді, коли ми перестаємо з ними боротися та просто дозволяємо їм бути. Одним з симптоматичних способів, який допомагає зробити нав’язливі думки менш інтенсивними – це найбільш докладно записувати їх на папір. Це знімає внутрішнє напруження, як би «випускає пар». Але все ж, щоб нав’язливі думки змогли піти, необхідно усвідомити та опрацювати джерело напруги. Як правило, в ході психоаналітичної психотерапії ми знаходимо коріння нав’язливих думок ще в ранньому дитинстві. Це дозволяє побачити нам витоки внутрішніх конфліктів, опрацювання яких веде до звільнення від симптомів, що нас турбують.

Допомога психолога при нав’язливих думках

Психоаналітична психотерапія при нав’язливих думках допомагає вирішити внутрішньоособистісні конфлікти, допомогти людині почати функціонувати на іншому, більш високому рівні, що з часом призводить до того, що нав’язливі думки проходять самі собою, одночасно покращуючи якість життя. Психоаналітична психотерапія допомагає пропрацювати та прийняти власну сексуальність, навчитися відчувати та розуміти свої несвідомі бажання, не боятися, а задовольняти їх прийнятними способами.

comments powered by HyperComments