Як навчитися говорити «НІ»

Як навчитися говорити «НІ»

Чому потрібно вміти говорити “НІ”?

Як навчитися говорити НІУявіть собі шафу. Ви розділили весь одяг на дві частини: «потрібно зберегти» та «напевно, пора викинути». Позбутися від старого одягу нелегко. Існує болісне небажання, страх «а що, якщо знадобиться?» та жаль з приводу того, що доведеться викинути такий піджак з широкими плечима та гострими лацканами.

Це нормально: дослідження показують, що ми цінуємо набагато вище ті речі, якими вже володіємо, та нам важче відмовлятися від них. Якщо ви не готові розлучитися з метафоричним піджаком, задайте собі питання: «Якби у мене його вже не було, за скільки я був би готовий його купити?» Або стосовно справ: «Якби у мене не було такої можливості, що б я міг зробити, щоб її отримати?»

Зрозуміло, знайти в собі сили, щоб говорити «ні» альтернативам, – часто дуже хорошим, що стосуються вашої роботи та приватного життя, – нескінченно складніше, ніж викинути старий одяг. Але їх необхідно знайти, тому що кожен раз, коли ви не можете відмовитися від чогось незначного, ви насправді відмовляєтеся від вибору. Як тільки ми відмовляємося вирішувати, що робити, хтось інший вибирає за нас! Або ми робимо свідомий вибір, або інші підштовхують нас в тому напрямку, куди ми не хочемо йти.

Розділяйте ставлення до людини та ваше рішення

Ми часто вважаємо, що, перебуваючи в хороших відносинах з ким-то, ми зобов’язані відповісти на його прохання «так». Іноді це здається настільки очевидним, що ми забуваємо, що насправді відхилити запит не означає відкинути людину. Як тільки ми відокремимо одне від іншого, ми зможемо прийняти правильне рішення, а потім знайти в собі мужність та співчуття, щоб висловити його.

Підрахуйте ціну поступки

Чим більше ми думаємо про те, чим ми поступаємося, коли говоримо «так», тим легше сказати «ні». Якщо у нас немає жодного уявлення про подальші витрати (іншими словами, про цінності того, від чого нам доведеться відмовитися), то нам дуже легко потрапити в пастку несуттєвого, коли ми думаємо, що зможемо зробити все. Ні, ми не зуміємо. Елегантне «ні» виростає з точного, але невисловленого підрахунку вартості компромісу.

«Я не знаю ключ до успіху, але ключ до провалу – намагатися сподобатися всім»

Слово «ні», як правило, надає короткостроковий вплив на відносини.
Зрештою, коли хтось просить про щось та не отримує цього, його негайною реакцією буває роздратування, розчарування або навіть гнів. Такий недолік очевидний. Потенціал зростання, проте, очевидний в набагато меншому ступені. Тому що початкове роздратування, розчарування або гнів згодом пом’якшуються, а на зміну їм приходить повага. Ефективна відмова показує людям, що наш час дуже цінний. Це відрізняє професіонала від любителя. Ессенціалісти приймають, що не можуть постійно всім подобатися. Як висловився актор Білл Косбі, «я не знаю ключ до успіху, але ключ до провалу – намагатися сподобатися всім». Так, в короткостроковій соціальній перспективі шанобливе, розумне та витончене «ні» може дорого обійтися. Але в довгостроковій перспективі повага набагато цінніша популярності.

Не допускайте невизначеності

Той, хто хоч раз побував на місці іншої сторони в подібних ситуаціях, знає, що чітке «я збираюся відмовитися» набагато краще ухильних відповідей на кшталт «я постараюся зробити цю роботу» або «я міг би спробувати», коли ясно, що насправді не міг би. «Невизначений» не означає «елегантний», а відтягування остаточного відмови тільки все ускладнить, та друга сторона при цьому буде ображена набагато більше.

Як ввічливо відмовити

Щоб послідовно та ввічливо відповідати «ні», користуйтеся великою кількістю різноманітних фраз. Дивіться підбірку формулювань, які виручать вас в будь-якій ситуації, коли потрібно сказати “НІ” – знахабнілому товаришу, начальнику або набридливій сусідці. Тепер ви зможете відмовляти легко та без докорів сумління!

За матеріалами книги Грега Маккеона «Есенціалізм»: Як навчитися говорити «ні»

comments powered by HyperComments