Сам собі арт-терапевт? Різниця між заняттям творчістю та арт-терапією

Сам собі арт-терапевт? Різниця між заняттям творчістю та арт-терапією

Сам собі арт-терапевтВ арт-терапії обов’язковими є три складові процесу: клієнт (або пацієнт) – продукт творчості (або творчий акт) – фахівець-терапевт (психолог, психіатр або митець, який пройшов спеціальну перепідготовку). При відсутності однієї зі складових про арт-терапію немає підстав говорити, наскільки б терапевтичним не був процес творчості сам по собі.

Кожен же артефакт, народжений в процесі терапії або консультування, безцінний (будь то малюнок своїх почуттів або страхів або колаж-самопрезентація та ін.). Він – миттєве свідоцтво процесу свідомості унікальної особистості.

Результат можна знищити, трансформувати, віддати терапевту. Іноді зображують страхи, а в процесі розуміють, що страх придуманий, смішний, недійсний. Так можна працювати з будь-якими витісненими почуттями та небажаними емоціями.

Життя кожного – неповторний творчий акт. У всякому разі, у кожного є право зробити його таким. Є право ні на кого не посилатися, не оглядатися та не бути схожим, при бажанні уникнути виставок та експертиз. Є право, не зробивши висновків з чужих помилок, наробити власних. Господар життя сам вирішує, як приймати формалізований фрагмент процесу свідомості (арте-факт) та що з ним робити далі – трансформувати, викинути, залишити як є або переписати заново, з чистого аркуша.

А терапевт всього лише пропонує інструментарій, що дозволяє змоделювати результат. Моделювання – безпечний спосіб переконатися в інваріантності життя, зрозуміти свої справжні мотивації та цілі, знайти нові шляхи їх досягнення. Інакше кажучи, арт-терапевт пропонує гру, де кожен може довірити вигаданому персонажу, злегка схожому на нього, свої страхи, сподівання, нереалізовані бажання, витиснуті почуття, невимовні слова та дозволити йому діяти, як йому самому властиво або, навпаки, не властиво. У грі немає необхідності негайно розплачуватися за кожен зроблений крок. Це робить несуттєвим страх, який зазвичай заважає нам в житті проявити свою креативність – здатність побачити багато нестандартних рішень типових задач, якщо типовий результат не влаштовує.

Терапевт ні шлях, ні транспорт, ні мета, ні швидкість запропонувати, а тим більш нав’язати або маніпулятивно впровадити, використавши гіпноз, не в праві. Він повинен лише відремонтувати обраний вами транспорт, який вас до ваших цілей здатний доставити. Або дати зрозуміти невідповідність транспорту та цілі.

Через творчу експресію людина раптом відкриває в собі нову іпостась, можливість відчути радість творчості та усвідомити життя як поле для розвитку та експерименту.

comments powered by HyperComments