Післяпологова депресія

Післяпологова депресія

Післяпологова депресіяПісляпологова депресія – це розлад поведінки, який проявляється в результаті ускладнень після пологів. Легка післяпологова депресія зараз зачіпає приблизно 5-7 жінок з 10, які стали мамами. Найчастіше, цей стан проходить швидко або протікає в легшій формі. Легка післяпологова депресія може виникати через 2-3 дні після народження дитини та проходити самостійно, без допомоги психологів або будь-якого медикаментозного втручання вже через 2-3 тижні. Легка депресія може проявлятися невеликою дратівливістю, швидкою стомлюваністю, стурбованістю, меланхолійністю або підозрілістю.
Коли депресія (хандра) після пологів затягується більш ніж на 3 тижні, це може привести до переходу до більш важкої форми депресії.

Причини виникнення післяпологової депресії.

Основною причиною прояву розладів, пов’язаних з післяпологовим періодом є гормональний дисбаланс. Однак є ті фактори, які сприяють ризику виникнення депресії:

  1. Пізні пологи, після 35.
  2. Перші пологи.
  3. Раніше жінка вже стикалася з післяпологовою депресією.
  4. Перенесений сильний стрес (сімейні проблеми, проблеми зі здоров’ям дитини).
  5. Жінка страждала на депресію під час виношування дитини.
  6. Відсутність підтримки чоловіка або близьких людей.

Симптоми післяпологової депресії.

Жінка може бути надмірно неспокійною, розосередженою, та неуважною. Їй важко справлятися з новими незнайомими обов’язками, та вона дуже переживає з цього приводу та відчуває за собою провину. Відчуття смутку у порожнечі може привести до того, що молода мама перестає радіти дрібницям, можливості піклуватися про свою дитину. Часто ці психологічні симптоми проявляються в відсутності апетиту, неможливості заснути. Іноді жінка обриває всі соціальні зв’язки, занурюється в повсякденні клопоти, та не відчуває на повну силу радість та щастя материнства.

Психологи-психотерапевти класифікують післяпологову депресію на кілька видів:

  1. Невротична депресія.
  2. Травматичний невроз. Виникає після перенесених важких пологів. Виникають почуття тривоги, страху, нав’язливі стани.
  3. Меланхолія – повільність, загальмованість, зниження самооцінки.

Більш важка форма розладу — післяпологовий психоз – це погіршення післяпологової депресії, яке проявляється вкрай рідко. 1-2 жінки з 100 можуть переживати післяпологовий психоз.
Чому виникають післяпологові психози, фахівці точно відповісти не можуть. Є тип жінок, які найбільше схильні до його виникнення: молоді мами, які страждали на шизофренію або афективними розладами настрою, або ж ті, хто приймав наркотичні препарати. Але післяпологовий психоз може наздогнати раніше психологічно здорову жінку, яка свого часу відчула сильне емоційне перенапруження.

Як проявляється післяпологовий психоз

Головна особливість – це втрата зв’язку з реальним світом. Жінка може бути надмірно збудженою, можуть виникати нав’язливі та неадекватні ідеї або галюцинації. Змінюється мислення та сама особистість. У зв’язку з цими змінами жінка не може міркувати виразно, розсудливо формулювати свої думки, впорядковувати дії. Її оцінка того, що відбувається викривлена. Важкою формою післяпологового психозу є думки хворої про самогубство або заподіянні шкоди ближньому.

Лікування

Терапія післяпологової депресії та післяпологового психозу різні, тому слід розділяти їх. Безліч молодих мам навіть не знають про те, що вже переживають цей розлад. Якщо жінка протягом місяця не приходить до тями – це перший знак, що потрібно звернути увагу на її стан. Краще, якщо Ви відвідаєте психолога, тому що навіть близькі люди не завжди можуть помітити зміни в поведінці та розпізнати депресію. Молода мама в спокійній обстановці розповість психологу про свої переживання, емоції та відчуття, які у неї виникли після її пологів.

Вам допоможуть:

comments powered by HyperComments