Артроз (остеоартроз). Лікування артрозу

Артроз (остеоартроз). Лікування артрозу

Артроз – це патологія суглобів, основні прояви якої є обмеження суглобової рухливості та виражений больовий синдром. Захворювання широко поширене та відзначається у 10-15% жителів планети. Саме тому своєчасне виявлення, профілактика та раннє лікування артрозу суглобів вкрай важливі для збереження працездатності дорослого населення.

Лікування артрозу

Види артрозів

Всі артрози заведено поділяти на первинні та вторинні форми.

Первинний артроз – захворювання, що розвивається внаслідок вікових дистрофічних змін хрящової тканини. Але є випадки прояву артрозу й в більш молодому віці. Це буває пов’язано з:

  • надмірною вагою;
  • спадковою схильністю;
  • захворюваннями, при яких порушені обмінні процеси;
  • надмірним навантаженням на суглоби (тривала стояча робота, важкі фізичні навантаження).

Вторинний артроз – форма ураження суглобів, при якій захворювання розвивається після перенесеної травми, що спровокувала процес дегенерації хряща. Вторинний артроз зустрічається в будь-якому віці.

Механізм розвитку артрозу

У нормі суглобові поверхні покриті гладкою та еластичною хрящовою тканиною, що забезпечує рівномірність розподілу навантаження на суглоб при русі. Також амортизаційна функція залежить від внутрішньосуглобової рідини, що омиває хрящі. При артрозі відбувається зміна складу такої рідини, що веде до дистрофічних змін хрящової тканини.

Процес самовідновлення хряща порушується – в деяких місцях він стає тоншим, в інших же, навпаки, потовщується. Навантаження на такий патологічний хрящ вже виявляється нерівномірною, приводячи до ще більших порушень в роботі суглоба. Хрящові елементи, що розрослися, можуть відриватися від суглоба, потрапляти під внутрішньосуглобову порожнину та провокувати больовий синдром.

Симптоми артрозу

Порушення нормального функціонування суглоба на початкових стадіях артрозу проявляються болями та дискомфортом при русі, які виникають після інтенсивного навантаження, проходять самостійно при забезпеченні спокою та повертаються при відновленні фізичної активності.

Тоді ж (або трохи пізніше) з’являються суглобові нічні болі. М’які тканини запалюються та набрякають, в самому суглобі накопичується рідина. Прогресування артрозу характеризується обмеженням рухливості внаслідок больових відчуттів, а пізніше внаслідок зміненої хрящової тканини. Суглоб деформується та не може рухатися нормально.

Для артрозу характерний хвилеподібний хронічний перебіг. Він може роками не мати проявів, зрідка нагадуючи про себе. В інших випадках хвороба розвивається за кілька місяців до важкої стадії. Артроз не виникає різко, а при відсутності адекватного лікування може стати причиною втрати працездатності, погіршення якості життя та навіть інвалідності.

Як запобігти та лікувати артроз?

Профілактичні заходи, що дозволяють запобігти виникненню патології або її загострень, а також знизити темп розвитку, включають виняток надмірного навантаження на суглоби та їх травмування. Останні чинники при наявності артрозу різко знижують ефективність лікування захворювання, прискорюючи його розвиток. При цьому помірні навантаження позитивно впливають на суглоб, покращуючи живлення та кровопостачання тканин та сприяючи успішності лікування.

Дуже корисні з профілактичною метою періодичні ритмічні рухи: ходьба, плавання. Природну навантаження на суглоби можна зменшити шляхом зниження або усунення надлишку ваги. Індивідуально підібраний режим харчування, виявлення та своєчасна терапія ендокринних патологій призводять до нормалізації процесів метаболізму, сповільнюючи прогресування артрозу. Також не слід забувати про перегляд звичного способу життя.

Методи лікування артрозу включають:

Діагностичні методи

Істотну роль при діагностуванні артрозу грає огляд та консультація фахівця. Лікар візуально оцінює ураження суглоба, додатково призначаючи при необхідності проведення інструментальних методів дослідження:

  • УЗД;
  • рентгенографії;
  • КТ.

Лікування артрозу

Поява суглобових болів після навантаження, відчуття скутості та тяжкості, хрускіт в області суглоба, обмеження його рухливості поряд з іншими ознаками артрозу, є однозначним показанням для звернення до лікаря.

Фахівець зможе точно встановити діагноз, диференціюючи артроз від патологій з подібними проявами (артритів – запальних захворювань, що вимагають використання інших методів лікування), виявить ступінь ураження суглоба та призначить необхідне лікування.

Вибір терапевтичної методики визначається типом ураженого артрозом суглоба, вираженістю симптомів, особливістю больового синдрому, патологічних змін хряща.

Консервативні методи лікування використовуються на ранніх стадіях захворювання та включають: масаж, кінезіотерапію, фізіотерапію, протизапальні засоби, лікувальні грязі, мануальну терапію. Приймання нестероїдних протизапальних препаратів є важливим моментом лікування, але вимагає граничної обережності через імовірність прояву побічних ефектів з боку печінки, крові, кишківника та шлунка при тривалому вживанні.

Зміни суглоба, викликані артрозом, неможливо повернути назад. Тому максимум зусиль спрямовується на повне усунення або зменшення болю, а також відновлення функції суглоба, досягти цього можна тільки за допомогою своєчасної кваліфікованої допомоги лікаря.

Чим раніше лікування почнеться, тим воно буде ефективніше. У ситуації, коли повернути суглобу рухливість або полегшити біль виявляється неможливим, вдаються до хірургічної заміни суглоба ендопротезом.

У Центрі Весніна Груп лікування артрозу проводиться за допомогою консервативних методик з дотриманням найважливішого принципу – комплексний підхід та підбір методик, що не роблять небажаного впливу на інші системи організму. Для кожного пацієнта розробляється своя індивідуальна схема лікування, в якій враховуються ступінь поширення патології та загальний стан.

Перевага віддається немедикаментозним, більш щадним методам лікування, які володіють тривалим стійким ефектом та відрізняються мінімальним числом протипоказань та побічних проявів.

Програма лікування включає масаж и кінезіотерапію, які поліпшують кровопостачання суглобів та створюють дозоване навантаження на них.

comments powered by HyperComments