Казка про червону шапочку

Казка про червону шапочку

Психологічна гра Казка про червону шапочкуУривок з книги Еріка Берна “Ігри, в які грають люди. Люди, які грають в ігри”

Казка про Червону Шапочку

Жила-була мила маленька дівчинка на ім’я Червона Шапочка. Одного разу мати послала її віднести бабусі пиріжок та горщечок масла. Шлях пролягав через ліс, де вона зустріла спокусника – вовка. Дівчинка здалася йому ласим шматочком. Вовк умовив її погуляти в лісі, погрітися на сонечку та зібрати квіти для бабусі. Поки дівчинка розважалася в лісі, вовк відправився до бабусі та з’їв стару леді. Коли дівчинка нарешті прибула, вовк, прикинувшись бабусею, попросив її прилягти поруч на ліжко. Дівчинка незабаром засумнівалася, що перед нею дійсно стара леді. Тоді вовк з’їв Червону Шапочку, очевидно, не пережовуючи. Але потім прийшов мисливець та врятував дівчинку, розрізавши вовку живіт та заодно звільнивши бабусю. Потім Червона Шапочка допомогла мисливцеві набити вовчий живіт камінням. Згідно з іншими версіями, дівчинка кликала на допомогу, та мисливець вбив вовка сокирою в той момент, коли вовк збирався з’їсти Червону Шапочку.

Перед нами знову розігрується сцена викрадення. Могутня тварина привертає дівчинку обманним шляхом. Вовк любить їсти дітей, але замість дівчинки в його животі виявляються каміння. З точки зору “марсіанина”, ця історія викликає цілий ряд цікавих питань. Він приймає її на віру цілком, разом вовком, що розмовляє, хоча з таким ніколи не стикався. Але, розмірковуючи про те, що трапилося, він гадає: “Що все це може означати?” та “Що уявляють з себе люди, з якими це могло статися?”

Казка про Червону Шапочку з точки зору марсіанина

…Одного разу мати послала Червону Шапочку віднести пиріжок бабусі, яка жила за лісом. По дорозі дівчинка зустріла вовка. Питання: яка мати пошле маленьку дівчинку в дорогу через ліс, де водяться вовки? Чому вона не віднесла їжу сама або не пішла з донькою? Якщо бабуся настільки безпорадна, чому мати дозволяє їй жити одній у віддаленій хатині? Але якщо вже дівчинці обов’язково треба було йти, то чому мати не заборонила їй зупинятися та починати розмову з вовками? З історії ясно, що Червона Шапочка була попереджена про можливу небезпеку. Жодна справжня мати не може бути в реального життя настільки безтурботною, тому створюється враження, ніби мати зовсім не хвилювало, що станеться з донькою, або вона вирішила від неї позбутися. У той же час, навряд чи знайдеться інша така ж безглузда маленька дівчинка. Як могла вона, побачивши вовчі очі, вуха, лапи та зуби, все ще думати, що перед нею її бабуся? Чому не кинулася бігти з дому? І ким же вона була, якщо потім допомагала набивати вовчий живіт камінням! У будь-якому випадку, будь-яка добра дівчинка після розмови з вовком не стала б збирати квіточки, а зрозуміла б: “Він збирається з’їсти мою бабусю, треба швидше бігти по допомогу”.

Навіть бабуся та мисливець не вільні від підозр. Якщо подивитися на цю історію як на драму за участю реальних людей, причому побачити кожного зі своїм власним сценарієм, то ми помітимо, як акуратно (з точки зору марсіанина) їх особистості пов’язані один з одним.

1.  Мати, мабуть, прагне позбутися дочки за допомогою
“нещасного випадку”, щоб в кінці історії сказати: “Ну хіба це не жахливо! Не можна навіть пройти по лісу без того, щоб який-небудь вовк …”

2.  Вовк, замість того, щоб харчуватися кроликами та іншою живністю, явно живе вище своїх можливостей. Він міг би знати, що погано скінчить та сам накличе на себе біду. Він напевно читав замолоду Ніцше (якщо може говорити та підв’язувати очіпок, чому б йому його не читати?). Девіз вовка: “Живи з небезпекою та помри зі славою”.

3.  Бабуся живе одна та тримає двері незамкненими. Вона, напевно, сподівається на щось цікаве, чого не могло б статися, якби вона жила зі своїми родичами. Може бути, тому вона не хоче жити з ними або по сусідству. Бабуся здається досить молодою жінкою – адже у неї зовсім юна онучка. Так чому б їй не шукати пригод?

4.   Мисливець – очевидно, це той рятівник, якому подобається карати переможеного суперника за допомогою милої маленької особи. Перед нами явно підлітковий сценарій.

5.  Червона Шапочка повідомляє вовку, де він може її знову зустріти, та навіть залазить до нього в ліжко. Вона явно грає з вовком. І ця гра закінчується для неї вдало.

У цій казці кожен герой прагне до дії за будь-яку ціну. Якщо брати результат таким, яким він є насправді, то все в цілому – інтрига, в яку попався нещасний вовк: його змусили уявити себе спритником, здатним обдурити кого завгодно, використавши дівчинку в якості приманки. Тоді мораль сюжету, може бути, не в тому, що маленьким дівчаткам треба триматися подалі від лісу, де водяться вовки, а в тому, що вовкам слід триматися подалі від дівчаток, які виглядають наївно, та від їхніх бабусь. Коротше кажучи: вовку не можна гуляти в лісі одному. При цьому виникає ще цікаве питання: що робила мати, відправивши доньку до бабусі на цілий день?

Якщо читач побачить в цьому аналізі цинізм, то радимо уявити собі Червону Шапочку в реальному житті. Вирішальна відповідь полягає в питанні: ким стане Червона Шапочка з такою матір’ю та з таким досвідом в майбутньому, коли виросте?

Казка про червону шапочку

comments powered by HyperComments