Робота з гіперактивною дитиною

Робота з гіперактивною дитиною

Робота з гіперактивною дитиноюЩо робити, якщо у вас гіперактивна дитина?

Проблема гіперактивності у дітей останнім часом отримала досить широке поширення. Основні причини цього відхилення:

 • різні порушення вагітності та пологів (внутрішньоутробна гіпоксія, асфіксія при пологах, нейроімунний конфлікт між матір’ю та плодом та ін.);
 • інфекції та інтоксикації перших років життя малюка.

Відзначимо, що синдром гіперактивності – це медичний діагноз, поставити його може фахівець-невролог.

Ознаки прояву гіперактивності:

 • підвищена рухова активність: здійснює постійні рухи руками та ногами, не може довго сидіти спокійно, коли це необхідно;
 • дефіцит уваги: легко відволікається на зовнішні подразники, не здатна концентруватися на одній дії, часто переходить від однієї незавершеної справи до іншої;
 • імпульсивність, підвищена збудливість – наприклад, не здатна грати спокійно та тихо;
 • побутова неуважність та неосмисленість вчинків: часто втрачає в школі та вдома потрібні речі; здійснює та бере участь в фізично небезпечних підприємствах, не усвідомлюючи їх можливих наслідків;
 • порушення мовної комунікації: часто починає відповідати, не дослухавши питання до кінця; часто перебиває інших, буває настирливою; справляє враження, що не чує зверненої до неї мови; надмірно балакуча;
 • труднощі в навчанні: нездатна виконати завдання, хоча розуміє суть прохання; підвищена розумова стомлюваність; труднощі в запам’ятовуванні нового матеріалу;
 • психофізичні прояви: погана перенесення шуму, яскравого світла, спеки та задухи, захитування в транспорті з появою запаморочення, нудоти та блювоти; головні болі, перезбудження дитини до кінця дня.

Поведінкові проблеми, з якими часто стикаються батьки гіперактивних дітей, є наслідком фізіологічних проблем, впоратися з якими самостійно дитина не в змозі. Допомога гіперактивній дитині повинна бути комплексною: медичною, педагогічною, психологічною.

Для ефективної взаємодії з гіперактивною дитиною рекомендується:

 • підтримувати вдома спокійну атмосферу, уникати викликати в неї сильні емоції (як негативні, так і позитивні);
 • обмежити до мінімуму кількість відволікаючих чинників в навколишньому оточенні;
 • підтримувати високу динамічність в діяльності, уникати тривалої монотонної роботи, робити часті перерви з можливістю «рухової розрядки»;
 • великі завдання розбивати на кілька послідовних частин;
 • похвалу або осуд висловлювати відразу ж за досконалим вчинком.

Батьки відіграють величезну роль в процесі реабілітації: саме вони можуть забезпечити загальний емоційно-нейтральний фон розвитку та навчання дитини, створити комфортне оточення вдома, налагодити продуктивну взаємодію з фахівцями.

Як допомогти гіперактивній дитині вдома?

 • Такій дитині просто необхідний чіткий розпорядок дня та домашня обстановка, що захищає її від перезбудження. Помилково думати, що гіперактивні діти не втомлюються. У корі головного мозку відбуваються процеси збудження та гальмування, які в нормі врівноважені. Проблема гіперактивної дитини в тому, що процеси збудження переважають над процесами гальмування, тому втома у неї може супроводжуватися підвищенням рухової активності та емоційного збудження до тих пір, поки не виллється в істерику. Якщо батьки помічають ознаки перезбудження у своєї дитини, їм потрібно відразу ж вжити заходи по створенню спокійного оточення: знизити кількість збуджуючих факторів, активні ігри та заняття змінити на більш заспокійливі.
 • Імпульсивність гіперактивної дитини створює труднощі при переході з одного виду діяльності на інший, та тут їй потрібна допомога дорослих. Найкраще, коли за кілька хвилин до початку нової діяльності дитину про це попереджають. Наприклад, якщо дитина грає, а вам потрібно виходити на вулицю, можна сказати: “Через 10 хвилин гра закінчується, та ми одягаємося на вулицю. Добре?”, Потім ще раз: “Через 5 хвилин будь готова закінчити гру, ми одягаємося на вулицю .”
 • Якщо батьки хочуть домогтися того, щоб їх гіперактивна дитина чула та виконувала їхні прохання, потрібно навчитися правильно говорити з нею. Вказівки повинні бути короткими, містити не більше 10 слів, сказані твердим, спокійним тоном. В одному проханні має бути тільки одне завдання, наступне додається після того, як виконано попереднє.
 • Гіперактивній дитині для відчуття власної безпеки необхідні чіткі межі дозволеного та оцінка дорослим її поведінки. І тут дуже важливо, щоб ця оцінка була максимально об’єктивною та інформативною для дитини. Порівняйте: “Який жах! Ти розбила цю вазу! Навіщо ти її схопила?!” та “Ти хотіла допомогти мені поставити квіти у вазу, але вона виявилася занадто важкою. Думаю, ти засмучена цим не менше, ніж я. Зараз нам потрібно буде зробити прибирання”. Як правило, гіперактивна дитина дуже переживає через свою “неправильну” поведінку, та спокійне ставлення батьків до “невдач” дозволяє їй зберігати позитивну самооцінку та покращувати самоконтроль. Так, часто батькам для цього потрібно навчитися стримувати звичні емоційні реакції, та це дуже нелегко! Але, повірте, вам, дорослим, розумним, досвідченим людям зробити це на багато разів простіше, ніж вашому малюку!

Важливо!

Часто гіперактивні діти мають здібності в якихось галузях, кмітливі та швидко “схоплюють” інформацію. І батьки таких дітей намагаються розвивати здібності, завантажуючи її додатковими заняттями. Однак підвищені вимоги та високе інтелектуальне навантаження призводять до того, що дитина перевтомлюється та стає “нестерпною”. Батькам потрібно пам’ятати, що чутлива нервова система дитини потребує делікатного режиму, та зростання навантаження повинно бути дуже поступовим.

Дуже добре, якщо в арсеналі батьків є система заохочень, та дитина, що виконує вимоги батьків, знає, що заслуговує певну винагороду (це не обов’язково щось матеріальне).

Обмежень, заборон “не можна”, повинно бути трохи, вони промовляються дитині в чіткій та непохитній формі та стосуються питань безпеки її самої та оточуючих. Бажано, щоб дитина знала, які санкції підуть за порушеннями тієї чи іншої заборони. При цьому всі дорослі члени сім’ї повинні бути послідовними в дотриманні цих правил: “не можна” робити однакові заборонени у мами, у тата, у бабусі та ін. Що стосується дій дитини, які просто не подобаються вам, то у вас є вибір:

 • терпіти, повідомляючи дитині про свої почуття;
 • створити ігрову ситуацію, яка перетворює неприємну вам дію в більш прийнятну;
 • запропонувати дитині обрати якесь інше заняття;
 • створити таке оточення, в якому небажану дію просто неможливо зробити. Наприклад, якщо ви забороняєте дитині брати свій мобільний телефон, просто не залишайте його в полі зору малюка.

Приклад з практики

Владику 5 років, у нього синдром гіперактивності та затримка мовного розвитку. Батьки скаржаться на примхливість, агресивність сина, небажання його виконувати вимоги. Поступово прояснюємо оточення вдома: велика частина дій дитини супроводжується “не можна!”, “не чіпай!”, “геть!”, “припини!”. Пропоную батькам уявити себе на місці маленького хлопчика, який погано розбирається в законах цього світу, якому з природної допитливості та кращих спонукань хочеться все спробувати, та якому майже все “не можна”. Батькова реакція була дуже показова: він почервонів та промовив: “Та я б просто всіх послав!!!” Після цієї консультації обстановка в сім’ї Владика істотно покращилася, а разом з нею та стан дитини.

Як може допомогти психолог сім’ї, яка виховує гіперактивну дитину?

 • консультування дорослих, які виховують її. Фахівець допоможе батькам побачити напрямки, в яких можна вдома розвивати саме їх дитину, надасть емоційну підтримку(часто батьки страждають від висловлювань знайомих та незнайомих людей з приводу вихованості їх гіперактивної дитини), підкаже можливі шляхи нормалізації внутрішньосімейних взаємовідносин.
 • Робота з дитиною: створення оточення безпеки, доброзичливості та емоційної підтримки. В результаті знижується нервове напруження дитини, тривожність, усуваються прояви агресії. За допомогою ігор та завдань розвиваються увага, самовідчуття, навички рухового контролю та контролю поведінки. Підвищується емоційна компетентність дитини та вдосконалюються навички взаємодії з дорослими та однолітками.

Залежно від віку та індивідуальних переваг дитини на заняттях можуть використовуватися:

 • ігрова терапія;
 • арт-терапевтичні (лікування мистецтвом) та релаксаційні техніки;
 • пісочна терапія.

Поширена фраза: «Любов здатна творити дива» як можна більш актуальна в разі роботи з гіперактивною дитиною. Якщо до батьківської любові додати трохи знань та зусиль, а також багато терпіння, «проблеми гіперактивності» відійдуть на другий план, а з вами завжди буде радість спілкування з вашою улюбленою дитиною. Успіхів!

comments powered by HyperComments