Лікувальний масаж спини при сколіозі

Лікувальний масаж спини при сколіозі

Поняття сколіоз (від грецького – Skoliosis) являє собою чітко виражене фронтальне хребцеве викривлення. Хвороба виникає від неправильної постави або ж в результаті певних запальних процесів, що відбуваються безпосередньо в хребцевих тканинах.

Сколіоз – це викривлення хребцевого стовпа убік (вліво або вправо), яке супроводжується видимими деформаціями спини та порушенням роботи багатьох внутрішніх органів. Лікування даної патології проводиться двома методами: оперативно та консервативно (без операцій). Але основний акцент робиться все ж на консервативні способи лікування, які допомагають майже в 90% всіх випадків сколіозу. Якщо проведення консервативних методик не приносить результату та захворювання продовжує розвиватися, вдаються до хірургічного втручання.

На сьогодні існуе безліч методик консервативного лікування сколіозу. Наприклад: лікувальна гімнастика, лікувальний масаж, 3Д масаж, остеопатичний масаж, ЛФК при сколіозі, корсетотерапія (носіння корсетів), мануальна терапія, краніосакральна терапія, фізіотерапія, голковколювання та ін.

У деяких випадках захворювання регресує на фоні інтенсивних фізичних навантажень або зміни способу життя. А дугоподібне викривлення вдається виправити за допомогою курсу лікувального масажу.

Вплив масажу на організм людини

Масаж спини при сколіозі

Професійно та грамотно виконаний масаж надає лікувальну, відновлювальну, розслаблюючу дію на організм.

Відомо, що при правильному підборі масажних методик можна не тільки позбутися від наявних захворювань, але й попередити їх виникнення в майбутньому.

Масаж робить досить сприятливий вплив на:

  1. нервову систему: завдяки масажним рухам нервові клітини швидко реагують на механічні подразники, та в нервову систему надходить потік позитивних імпульсів. Масажем можна заспокоїти нервову збудливість;
  2. суглоби та зв’язки: масажні рухи сприяють кращому кров’яному постачанню суглобів, та більш швидкому руху синовіальної рідини. В результаті суглоби стають більш еластичними;
  3. кровоносну систему: масаж прискорює кров’яний потік та рух лімфи в організмі;
  4. обмін речовин: масаж ідеально справляється з целюлітними проявами завдяки поліпшенню обмінного процесу;
  5. шкіру: масажні рухи дозволяють видалити з поверхні шкіри старі клітини епідермісу: він покращує роботу потових, сальних залоз, підтягує та відновлює шкірну структуру. Правильно підібраний масаж дозволяє виправити початковий сколіоз.

Теорії масажу при сколіозі спини

Нині існує дві масажні теорії при спинному сколіозі. Перша говорить, що мета масажних процедур – досягти стану розслабленості безпосередньо в напружених м’язах та тонізувати ослаблені. Теорія, що отримала назву «тятива лука» говорить, що напруженими вважаються м’язи ввігнутої хребцевої зони; а з боку випуклої – м’язи більш розслаблені. Тут хребцеву дугу ототожнюють з луком, на підставі чого роблять висновки: м’язи спини (як лукову тятиву) розтягують по хребту в увігнуту зону так, що протилежна його сторона залишається розслабленою. «Луковою» версією широко користуються сучасні хірурги. Друга теорія стверджує зворотне: напруженою вважається вигнута м’язова сторона. Це підтверджується численними вимірами у пацієнтів показників спинного потенціалу. Його значення в опуклій зоні завжди більше. Теорія отримала більше доказів в практичній медицині. Однак не можна категорично ділити область спини на дві зони: тільки напружену, та тільки ослаблену. Хребцеві м’язи на сторонах можуть перебувати в різному стані. Як правило, більш напружені вони саме в опуклій зоні. Здійснюючи масаж хребта, слід враховувати даний фактор, але особливу увагу приділяти групі окремих м’язів.

Як часто необхідно робити?

Курс будь-якого масажу у дорослих та дітей становить 10-20 днів та залежить від ступеня викривлення хребта. Через місяць або через пів року лікар призначає повторний курс лікувального масажу. В рік потрібно проводити приблизно 2-3 курси індивідуальних масажних процедур. При більш тривалому або занадто частому проведенні ефективність масажу поступово знижується. Слід враховувати, що при сколіозі, масаж проводиться спільно з лікувальною фізкультурою. Фізичні вправи підбираються індивідуально та виконуються щодня або кілька разів на 7 днів. Лікувальною фізкультурою рекомендується займатися й при поліпшенні стану хребта, щоб запобігти появі сколіозу в майбутньому.

Очікуваний ефект від процедур

Професійний та, звичайно ж, лікувальний масаж проти сколіозу допомагає не стільки усунути болі в спині, скільки швидко робить досить сприятливий вплив безпосередньо на весь організм. Фахівці рекомендують проводити лікувальний масаж при будь-якому ступені сколіозу. Регулярні масажні процедури дозволяють скорегувати викривлення хребта та всього тіла. В цілому, вони відмінно зміцнюють м’язи, підвищують кровообіг, знижують больові синдроми та почуття хронічної втоми.

В результаті масажу спини:

  • відбувається формування м’язового корсету;
  • здійснюється поступово виправлення хребцевих викривлень;
  • знімаються больові відчуття.

Одного курсу масажу недостатньо для усунення сколіозу та вирівнювання хребців. Необхідно пройти річний курс, спільно з іншими процедурами (ЛФК, фізіопроцедури). При правильно підібраних методиках можна назавжди позбутися від сколіозу. Головне, не затягувати цей процес, а вчасно звертатися до лікаря. Не рекомендується займатися масажними процедурами самостійно. Масаж – це важлива та ефективна складова в лікуванні сколіозу. Але, обмежитися одним лише масажем не можна.

Масаж при сколіозі як консервативний метод лікування при будь-якому ступені викривлення приносить ефект тільки в комплексі з іншими методами лікування: ЛФК, фізіотерапією, тренажерним залом, плаванням та ін. Це пов’язано з тим, що при мануальній терапії поліпшується становище хребта, зменшується дуга викривлення, знімається напруга в м’язах. Без використання вище перелічених технік, одним лише масажем спини не можна зміцнити м’язовий корсет при сколіозі.

comments powered by HyperComments