Хвороба Рота-Бернгардта

Хвороба Рота-Бернгардта

Синдром РотаСиндром Рота  – це один з найбільш поширених варіантів тунельних синдромів. Він обумовлений компресією нерва під паховою зв’язкою або над передньою верхньою клубовою остю.

Латеральний шкірний нерв стегна найчастіше утворюється з передніх гілок спинномозкових нервів та виходить з двох верхніх поперекових корінців (2 та 3). Проходить він медіальніше передньої верхньої клубової ості на стегно та розташовується в каналі, який утворений розбіжністю її латеральних пучків або під паховою зв’язкою. Далі нерв прямує вниз, він пробиває широку фасцію своїми гілками (приблизно на 10 см нижче передньої верхньої ості), потім розгалужується на декілька дрібних та 2-3 великих гілки в шкірі стегна, досягаючи колінного суглоба. Латеральним шкірним нервом стегна інервується шкіра переднєлатеральної поверхні стегна.

Синдром РотаПричини хвороби Рота

Компресійна невропатія може виникнути в зв’язку з наступними топографо-анатомічними особливостями його розташування.

Компресія (здавлювання) та натяжіння латерального шкірного нерва стегна може відбуватися на виході під пахову зв’язку з порожнини таза, де він робить вигин, прободая клубову фасцію або ж при проходженні через канал, який утворений пучками пахової зв’язки.

Може відбуватися здавлювання нерва в тунелі, який утворений широкою фасцією стегна. При розташуванні нерва відразу за передньою верхньою клубовою остю він може піддаватися тертю та здавлюватися при нахилі тулуба вперед та при рухах в тазостегновому суглобі.

Нерідко причиною ураження нерва у вагітних є компресія нерва на рівні пахової зв’язки. Під час вагітності збільшуються поперековий лордоз, розгинання в тазостегновому суглобі, кут нахилу таза, що веде до натягнення пахової зв’язки та здавлення нерва в разі, коли він проходить через дупликатуру пахової зв’язки.

Також натяжіння нерва може відбутися в результаті надлишкового відкладення підшкірної клітковини в області стегон та в нижньому відділі передньої черевної стінки. У більш рідкісних випадках може статися здавлювання нерва на рівні клубового або поперекового м’яза при пухлині, заочеревинної гематоми, операціях та запальних захворюваннях в черевній порожнині та ін. До розвитку цієї невропатії може привести носіння тісної спідньої білизни, тугого пояса або корсета.

Найчастіше до цієї хвороби схильні особи середнього віку, причому в три рази частіше хворіють чоловіки, ніж жінки. Іноді можуть зустрічатися сімейні випадки цього захворювання.

Симптоми та клінічна картина хвороби Рота

При хворобі Рота найчастіше зустрічається відчуття оніміння, холоду, печіння по передньолатеральній поверхні стегна, парестезії типу поколювання та повзання мурашок, легкі трофічні порушення шкіри. Рідше відчувається пекучий нестерпний біль.

Захворювання має назву парестеттчна мералгія (греч. meros – стегно). На більш пізніх стадіях розвитку хвороби відбувається виникнення аналгезії в зоні іннервації. Часто захворювання має тип переміжної кульгавості – виникнення парестезії та болю тільки під час ходьби. Перкусія та пальпація стовбура нерва в місці, розташованому медіальніше передньої верхньої клубової ості можуть викликати локальний біль з іррадіацією в області іннервації. Введення на рівні здавлення нерва місцевого анестетика припиняє хворобливі відчуття, що є підтвердженням діагнозу.

Зазвичай серйозних страждань хворим хвороба Рота не завдає. Часто трапляються тривалі ремісії. Однак в деяких випадках, наведений вище симптомокомплекс є причиною важких болів, а тому вимагає хірургічного втручання.

Лікування хвороби Рота

Лікування повинно бути симптоматичний, спрямованим на усунення основної причини захворювання та може включати:

Профілактика хвороби Рота

Профілактикою даного захворювання можуть служити фізичні вправи, особливо ходьба та плавання, ЛФК, масаж, в деяких випадках носіння розвантажувального корсета.

Вправи

Згинайте по черзі ноги в колінних суглобах, ковзаючи по килимку п’ятами. Розгинайте колінні суглоби повністю. Повторіть 8-10 разів.

Розгорніть ноги всередину, поверніться у вихідну позицію. Повторіть 8 разів.

Руки розташуйте на поясі, ноги розведіть в сторони, ковзаючи по килимку п’ятами, поверніться у вихідне положення. Повторіть 8 разів.

У положенні лежачи на животі, покладіть руки на лонне зчленування, при цьому пальці зчепіть в замок. Піднімайте плечі та голову, утримуйте їх 2 сек в такому положенні. Намагайтеся різко не прогинатися! Поверніться у вихідне положення. Повторіть 6 разів.

У положенні лежачи на животі, покладіть руки на сідниці, при цьому пальці зчепіть в замок. Піднімайте по черзі випрямлені ноги. Виконайте 6 разів.

У положенні лежачи на животі, піднімайте верхню частину тулуба та розводьте руки в сторони кілька разів, як при плаванні. Повторіть 6 разів.

Лежачи на здоровому боці, покладіть голову на руку, яка зігнута в лікті. Хвору ногу піднімайте вгору. Опускайте її, розслабляючи м’язи. Повторіть 8 разів.

comments powered by HyperComments