Диво-голос (Тіна Георгіївська)

Диво-голос (Тіна Георгіївська)

«Нас переконують не аргументи, які можна проаналізувати,
а тон та темперамент, манера мови, тобто сама людина»
Семюель Батлер

Диво-голос

Наш час називають часом інформації. Але чи знаєте ви, що 38% інформації людська психіка витягує саме зі звучання голосу, його тембру, інтонацій, пауз та акцентів, та тільки 7% з логічної складової мови, семантики слів, які вимовляються?

Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, яке значення для комунікації має голос? Чому одні голоси слухати приємно, а інші дратують, не дивлячись на те, що ви, начебто, згодні з тим, що вам говорять? Яким чином по одному тільки звучанню голосу ми робимо для себе висновок, впевнена в собі людина або несмілива, «душевна» вона чи «сухар», що їй «можна довіряти» або ж з нею треба «триматися насторожі».

Якщо логічна складова мови сприймається на свідомому рівні, то інформацію, що надходить до нас через звук голосу співрозмовника, ми засвоюємо, як правило, автоматично, несвідомо, емоційно, приписуючи зроблені нами висновки власній інтуїції.

«Найбільш зрозумілим в мові буває не саме слово, а тон, наголос, модуляція, темп, з якими вимовляється ряд слів, – коротше сказати: музика, що ховається за словами; почуття, що ховається за музикою; особистість, що ховається за пристрастю: тобто все те, що не може бути написано»…
Фрідріх Ніцше

Голос – це не тільки відображення вашої особистості, вашого внутрішнього стану; це – ваш капітал, багаж, професійний інструмент. Особливо важливим є володіння голосом для людей, чия професійна діяльність, а, отже, професійний успіх, пов’язаний з промовою. Це не тільки актори, ді-джеї та телеведучі; це педагоги, бізнесмени, юристи, політики, менеджери, психологи, екскурсоводи, – всіх не перелічити! Ну і, звичайно ж, «сфера впливу» голосу не обмежується однією лише роботою: нітрохи не менше необхідно володіти голосом в будь-яких ситуаціях, де важливий контакт, стосунки між людьми: в сім’ї, в особистих відносинах, в будь-яких переговорах або конфліктних ситуаціях.
Почув – зрозумів – переміг.

Як, проте, важливо, щоб голос (тональність мови, тембр, інтонація) висловлював саме те, що ви хочете сказати. І не менш важливо налаштувати свій слух таким чином, щоб від вас не вислизнули відтінки настрою вашого співрозмовника, то, наскільки він щирий, впевнений або невпевнений, чи дійсно йому подобається (або не подобається) те, що ви йому пропонуєте. І хто б не хотів зробити свій голос настільки слухняним, щоб мати можливість «підлаштувати» його під мову вашого партнера?

Можливо, ви помічали, наскільки схожою стає манера мови людей, якщо вони захоплені обговоренням спільного проекту та знаходяться в повній згоді один з одним. «Приєднуючись» до голосу партнера, ви подаєте сигнал його підсвідомості, що ви «споріднені душі», а таке переконання, як ви знаєте, часто набагато дієвіше, ніж «аргументи та факти».

Одного разу до Сократа привели молоду людину, з проханням оцінити його особисті якості та здібності. Мудрець деякий час розглядав юнака, а потім вимовив: «Говори, щоб я міг тебе бачити!». Цей дотепний парадокс особливо актуальний в наш час, коли безліч ділових питань доводиться вирішувати, не бачачи співрозмовника, наприклад, в умовах телефонних переговорів. Той, з ким ми говоримо по телефону, може скласти сприятливу думку про нас, виключно по тому, що та як ми говоримо. У свою чергу, ми змушені робити свої висновки про партнера, його характер та настрій, покладаючись тільки на власний слух. Для того, щоб краще чути, ми навіть іноді закриваємо очі, коли потрібна особлива увага до того, що нам говорять. Тоді голос співрозмовника як би малює нам його образ перед нашим внутрішнім зором. І чим більше розвинені у вас навички слухання та слухання, тим яскравіше, об’ємніше та конкретніше буде цей образ; можливо, що отримане «зображення» буде навіть більше відповідати істинному характеру та настрою вашого співрозмовника, ніж, якби ви оцінювали його за зовнішніми ознаками.

Говоріть голосніше – вас не видно!

А якщо мій голос тьмяний та безбарвний? Якщо інтонації одноманітні та навівають сон? Що ж, іноді і це буває корисним: наприклад, якщо вам важливо не видати своїх почуттів та приспати пильність того, до кого звернена ваша мова. Скажімо, на іспиті, якщо ви погано знаєте матеріал; користуючись прийомом «сірого» голосу ви цілком можете розраховувати на тверду трійку, тому що екзаменатор, при всьому своєму бажанні, не зможе утримувати свою увагу на змісті того, що ви говорите. Ну, а якщо, навпаки, ви добре знаєте матеріал, але, при цьому, ніяк не можете змінити свою манеру мови? Не чекайте, що отримаєте «відмінно», професор «пропустить повз вуха» половину вашої блискучої відповіді. Але одна справа навчання, а інше – робоча ситуація, бізнес-презентація або виступ адвоката в суді. Наскільки ж прикро, якщо володіючи всіма необхідними аргументами, ви не можете «запалити» аудиторію або довести свою правоту тільки через те, що програєте вашому опоненту у володінні голосовими навичками!

Ще образливіше, якщо, готуючись до виступу, ви влаштовуєте цілий «домашній театр», ваш голос вільно звучить, переливається відтінками, інтонації яскраві та різноманітні, але … Варто вам опинитися перед публікою, як все це зникає, щось нібито сковує ваш голос та не дає вам висловитися так, як вам хотілося б. Свобода вашого голосу, незалежно від того, в якій ви опинитеся ситуації, – це те, що дасть свободу вашим думкам та вашим діям. Голосові «затиски» можливо зняти за допомогою вправ та прийомів тренінгу.

Хто у домі хазяїн?!

А чи помічали ви, яка у вас реакція на голос вашого шефа? І, напевно, не тільки у вас … Яка б вона не була, погодьтеся, було б корисно, прослухавши та проаналізувавши параметри його голосу, навчитися, для власної користі, моделювати його голос та манеру мови. Навіть якщо, жартома, ви зумієте іноді (ненав’язливо) використовувати його інтонації та тембр, зверніть увагу, як реагуватимуть на це ваші товариші по службі…

Спробуйте проаналізувати, якими голосовими прийомами користується ваш колега, який користується загальною повагою? Через які «параметри» голосу тій чи іншій людині хочеться або не хочеться довіряти? Як говорить «справжній господар» або «голова сім’ї», та що позбавляє важливості мови людини, яку (чомусь!) ніхто не слухає, що б вона не говорила. Як вдається щасливому менеджеру продати вдвічі більше товару, ніж вам, хоча ви слово в слово повторюєте текст його презентації? Що таке є в голосі вашого друга, що він діє на вас так заспокійливо?

Якщо ви опануєте техніку «слухати – чути – відтворювати» та зможете зробити своїми прийоми мови іншої людини, ви придбаєте величезну силу, та при цьому ніхто не зможе звинуватити вас у «незаконному привласненні чужого», хіба можна «привласнити» інтонацію? Можна – навчитися, опанувати інтонацією! Інтонацією схвалення, сумніву, іронії, захоплення, ніжності, гніву, повчання…
Здобуваючи навички моделювання чужої мови, ви можете використовувати в потрібній вам ситуації голосові прийоми «жартівника, душі компанії», або «людини, яка приймає близько до серця чуже лихо», або «того, на яку можна покластися». Управління голосом – це управління тим враженням, яке ви справляєте на оточуючих. Володіння голосом – це володіння собою в стресових ситуаціях, це ваш комунікативний інструмент, це почуття впевненості та стабільності, це професійний багаж, це особиста чарівність, це ваша «харизма», ваш імідж та статус.

Право голосу

Чи можна опанувати своїм голосом? Відповідь міститься в самому питанні: ми не тільки можемо, але та повинні володіти своїм, тим, що дано нам від природи, належить нам з самого народження. Як, коли та чому більшість з нас втратило ті унікальні можливості, які дарує нам наш власний голос? Умови й умовності сучасного «цивілізованого» суспільства такі, що, незважаючи на підвищений загальний звуковий фон, пристойним та доречним вважається говорити голосніше, ніж «пошепки». І справа тут не тільки в небажанні перевищувати звичайний рівень шуму: дзвінкий, природно звучний голос є прямим відображенням тих емоцій, які відчуває людина, – захоплення, гніву, подиву та ін. А такий «індивідуальне прояв» надмірно виділяє людину із загальної маси (та тим самим піддає її якоїсь потенційної небезпеки).

Тому ми і чуємо з самого дитинства від люблячих батьків: «що ти кричиш?», «Тихіше …», «тихо!», та, нарешті, – «замовкни!!!». В результаті, до підліткового віку, ми не тільки вчимося «говорити тихо», – ми взагалі позбавляємося голосу, як вираження власного «я», а разом з тим, набуваємо масу комплексів та затискачів, не тільки голосових, але тілесних та психологічних. Від скутої, обмеженої мови страждає не тільки промовець, але і ті, хто його слухає. Справа в тому, що чуємо ми не тільки вухами, а й, як не дивно, мовним апаратом: наші голосові м’язи мимоволі скорочуються, слідуючи за промовою співрозмовника. Таким чином, часто слухачі втомлюються ще більше, ніж невмілий оратор.

Не будемо зупинятися зараз на причинах, за якими в сучасному суспільстві склалася така ситуація, що ми часто позбавлені елементарних навичок та навіть природних можливостей «усної мови». Для нас важливо те, що за допомогою тренінгу, ми можемо собі ці можливості повернути.
«Чарівний» голос, «молодий» голос, «втомлений» голос, «різкий», «плаксивий», «впевнений», «радісний», «єхидний», «турботливий» голос та ін, – за всіма цими епітетами стоять цілком конкретні характеристики, параметри, що піддаються обчисленню, осмисленню, розвитку.
Що це за характеристики? Їх вісім. Це

  • дихання;
  • резонанс;
  • гучність;
  • висота;
  • інтонація;
  • дикція;
  • ритм;
  • тонус тіла;

Поряд з чітко побудованою схемою занять, безліччю методичного роздавального матеріалу, тренінг, від інших подібних, відрізняється інтуїтивно – ігровим методом навчання, що дозволяє учасникам отримувати навички та долати психологічні бар’єри непомітно для самих себе, швидко та дієво. Наголос робиться на природне звучання голосу («відкриття» голосу); прицільна увага приділяється взаємозв’язку інтонації та емоції, управління емоціями під час виступу. Вам відкриються секрети ритму мови, впливу ритмічної складової на сприйняття та самовідчуття. Відмінною особливістю тренінгу є легка, доброзичлива атмосфера, що поряд з деякими психотерапевтичними техніками, що входять в план занять, дозволять вам не тільки отримати знання та навички, а й повноцінно відпочити у «вільний від роботи час». Вправи, практика становлять 90% часу тренінгу.

Володіння голосом – це не та наука, яку можна вивчати по книгах та статтях. Навчання майстерності відбувається, перш за все, «з вуст в уста», вірніше, «з вуст у вуха». У нашій методиці ми звертаємося, перш за все, до власних, природних ресурсів людини, тому немає ніяких обмежень, ні професійних, ні вікових, для тих, хто захоче взяти участь у тренінгу. Вас чекають відкриття – в самих собі, ви розкриєте ваші власні можливості, але при цьому отримаєте та нові техніки розвитку ваших здібностей, вправи, які допоможуть вам в подальшому самостійно продовжити вдосконалення якостей вашого голосу та майстерність мови.

Тіна Георгіївська

comments powered by HyperComments