Як навчати шульгу

Як навчати шульгу

Як навчати шульгуШульга не можна асоціювати з “ненормальністю” розвитку; це – всього лише особливість розподілу функцій мозкових півкуль. Вона може бути зумовлена спадковістю, пологовою травмою або специфікою внутрішньоутробного розвитку.

Ми розповімо, в чому особливості мислення, характеру, навичок шульги та як керувати її розвитком.

Як визначити провідну сторону тіла

Це можна зробити відразу після народження дитини. Коли новонародженого кладуть матері на живіт, вона інстинктивно повертає голову набік: правша – направо, шульга – наліво (або може залишити прямо). Інші, більш явні, ознаки проявляться до 3-4 років: батьки помічають провідну руку, ногу, вухо, око. Найпростіший спосіб – спонтанно попросити взяти той чи інший предмет: і та рука, якою вона виконає прохання, стане лакмусовим папірцем провідною боку тіла.

Особливі властивості шульги

  • більш розвинене просторове мислення, дитина легко орієнтується на місцевості, володіє тілом та досягає успіху в спорті;
  • а ось концентрація уваги, логіка та послідовність дій – слабке місце шульги, тому їй важко даються точні науки;
  • емоційність, запальність, легка вразливість;
  • артистичність, багата уява та пластичність;
  • активність та товариськість.

Як “працювати” з шульгою?

Не перевчати

Змиріться з тим, що “перекваліфікувати” дитину на правшу без наслідків неможливо; спробувавши, ви можете завдати шкоди її психіці, розвинути невроз, викликати порушення сну та логопедичні проблеми, такі як заїкання та затримка мовного розвитку. Штучно перекладаючи ті чи інші функції на півкулю, природою непризначеною для них, ви як би збиваєте “програму”: у дитини не тільки повноцінно не розвинуться навички правші, а й природні якості шульги “підвиснуть”. Дорослий перевчений в дитинстві шульга втрачає здатність орієнтуватися в просторі, володіти тілом, відчувати ритм.

Робіть акцент на талантах

Отже, ви зрозуміли, що дитина шульга та змирилися з цим. Тепер важливо, щоб дитина не вважала, що це вада. Важливо не акцентувати на цьому увагу, заохочувати цю явно творчу маленьку особистість різними способами. На чому варто зробити акцент, так це на схильностях та талантах: помітивши той чи інший, зробіть все можливе, щоб він розвивався. Наприклад, у шульги здібності найчастіше розкривають курси акторської майстерності, спортивні ігри та заняття з використанням дрібної моторики. Педагогів, яким ви довіряєте дитину-шульгу, варто спочатку попередити про цю важливу властивість дитини – таким чином вони зможуть направити процес навчання в правильне русло. Наприклад, нівелювати увагу до цього інших дітей або – елементарно – посадити дитину за столом так, щоб сусід справа не заважав їй.

Мовний розвиток

Шульзі важко дається запам’ятовування нечасто вживаних слів. Інакше кажучи, характерна проблема шульги – бідність мови; їй важко висловити свої думки ясно, вона отримує погані оцінки за перекази та твори. Крім того, читання стає для неї важким заняттям – адже більша частина тексту залишається для неї незрозумілою. Тому важливо промовляти якомога більше слів. Наприклад, гуляючи, називайте та описуйте птахів, тварин, явища природи, відтінки погоди. Грайте в “слова” – коли перша буква нового слова повинна відповідати останній попереднього. Проблемні букви словникових слів ілюструйте. Наприклад, корову можна намалювати з величезними очима в вигляді букв «о», а пальто може мати фасон у формі тієї самої «а», в написанні якої найчастіше помиляються діти.

Використовуйте творчий потенціал шульги для того, щоб подолати проблеми з читанням та письмом. Важливо задіяти уяву. Наприклад, освоїти читання (а читання вимагає закріплення в свідомості образів букв) лівші допоможе малювання чоловічків, схожих на літери, або ліплення букв та слів з пластиліну. Намалюйте в повітрі букву та запропонуйте дитині вгадати, що це за буква. А подолати відторгнення читання можна, запропонувавши дитині прослухати аудіокнигу. Так вона познайомиться з героями, запам’ятає інтонації читання, втягнеться в цікавий світ – та тоді у неї з великою ймовірністю з’явиться мотивація до читання.

comments powered by HyperComments