Дія масажу на функціональний стан організму

Дія масажу на функціональний стан організму

Дія масажу на функціональний стан організмуВелика та різноманітна клінічна практика, підтверджена дослідженнями, теорією та статистикою, достовірно підтверджують, що за допомогою масажу можна цілеспрямовано змінювати функціональний стан організму.

Існує п’ять основних типів впливу масажу на функціональний стан організму: тонізуючий, заспокійливий, трофічний, енерготропний, нормалізації функцій.

Тонізуюча дія масажу виражається в посиленні процесів збудження в центральній нервовій системі. З одного боку, вона пояснюється збільшенням потоку нервових імпульсів від пропріорецепторів масажованих м’язів в кору великих півкуль головного мозку. З іншого – підвищенням функціональної активності ретикулярної формації головного мозку. Тонізуюча дія масажу використовується для усунення негативних явищ при гіподинамії, викликаної вимушеним малорухливим способом життя або різними патологіями (травми, психічні розлади та ін.).

Серед масажних прийомів, що надають хороший тонізуючий ефект, можна виділити наступні: енергійне глибоке розминання, струшування, поштовхи та всі ударні прийоми (рублення, биття, поплескування). Для того, щоб тонізуючий ефект був максимальним, масаж необхідно проводити в швидкому темпі протягом короткого проміжку часу.

Заспокійлива дія масажу виявляється в гальмуванні діяльності центральної нервової системи, викликане помірним, ритмічним та тривалим роздратуванням екстеро – та пропріорецепторів. Швидше за все заспокійливий ефект досягається такими масажними прийомами, як ритмічне погладжування всієї поверхні тіла та розтирання. Проводити їх треба в повільному темпі протягом досить тривалого проміжку часу.

Трофічна дія масажу, пов’язана з прискоренням течії крові та лімфи, виражається в поліпшенні доставки клітинам тканин кисню та інших поживних речовин. Особливо велика роль трофічного впливу масажу у відновленні працездатності м’язів.

Енерготропна дія масажу направлена, в першу чергу, на підвищення працездатності нервово-м’язового апарату. Конкретно це виражається в наступному:

  • активізації біоенергетики м’язів;
  • поліпшенні обміну речовин в м’язах;
  • підвищенні утворення ацетилхоліну, що веде до прискорення передачі нервового збудження на м’язові волокна;
  • підвищенні утворення гістаміну, що розширює судини м’язів;
  • підвищенні температури масажованих тканин, що веде до прискорення ферментативних процесів та підвищення швидкості скорочення м’язів.

Нормалізація функцій організму під дією масажу проявляється, перш за все, в регуляції динаміки нервових процесів в корі великих півкуль головного мозку. Ця дія масажу особливо важлива при різкій перевазі процесів збудження або гальмування в нервовій системі. Протягом усього часу застосування в зоні рухового аналізатора створюється вогнище збудження, який за законом негативної індукції здатний придушити вогнище застійного, патологічного збудження в корі головного мозку. Нормалізуюча роль масажу має велике значення при лікуванні травм, оскільки вона сприяє швидкому відновленню тканин та усунення атрофії. При нормалізації функцій різних органів, як правило, застосовується сегментарний масаж певних рефлексогенних зон.

comments powered by HyperComments