Ангіна та її ускладнення

Ангіна та її ускладнення

АнгінаАнгіна – це підступна та безжальна хвороба, яка займає провідне місце в сумній статистиці інфекційних захворювань. Вона проявляється в різних формах та приносить дуже неприємні відчуття.

Абсолютно здорова людина, котра захворіла на ангіну, «валиться ніг» буквально в лічені години, а ускладнення після ангіни можуть даватися взнаки протягом усього життя!

Що потрібно знати про ангіну

Ангіна – інфекційне захворювання, типовою ознакою якого є запальне ураження піднебінних мигдалин. Ускладнення після ангіни у дорослих та дітей можуть мати серйозні наслідки. Початок ангіни супроводжується сильним болем в горлі.

Вона не дозволяє людині нормально ковтати, в результаті чого у хворого знижується апетит. Потім значно підвищується температура тіла, настає слабкість та загальна інтоксикація організму.

Але сама по собі ангіна не така страшна, якщо її вчасно діагностувати та почати лікувати. Дуже важкими можуть бути наслідки недолікованої ангіни. Особливо небезпечні ускладнення після ангіни у дітей з ослабленим імунітетом. Вони можуть проявитися вже після повного одужання.

Іноді ангіна протікає в легкій формі та люди, особливо що працюють, прагнуть не порушувати звичний спосіб життя та перенести її «на ногах». Ймовірно, ні одна людина не стала б цього робити, якби знала, які ускладнення після ангіни можуть виникнути!

Ця поразка прилеглих органів, нирок та печінки, хронічний тонзиліт, ревматизм, серцеві захворювання та ін. Тому при ангіні так важливо дотримуватися постільного режиму та дотримуватися рекомендацій вашого лікаря.

На початковому етапі для зняття больових відчуттів в горлі, запалення та набряку можна застосовувати полоскання, інгаляції та інші народні засоби, але вони не є ефективними на 100%. Повністю знищити збудника хвороби можна тільки за допомогою антибіотиків.

Записатися на прийом

Ускладнення на серці після ангіни

Нерідко після ангіни виникають такі важкі захворювання, як ревматизм та порок серця. У боротьбі з бактеріальною інфекцією та в процесі одужання виділяються антитіла, які іноді починають «працювати» проти власного організму, пригнічуючи білки, що утворюють сполучну тканину.

Ревматизм серця якраз характеризується дезорганізацією сполучної тканини в даній області та утворенням ревматичних вузликів, які згодом зарубцьовуються. В результаті відбувається порушення роботи серцевих клапанів та як підсумок – вада серця.

Крім ревматизму, може виникнути таке ускладнення на серці після ангіни, як міокардит. Це запальний процес, що приводить до поразки серцевого м’яза. Дане захворювання проявляється прискореним серцебиттям, аритмією, болем в серці, набуханням шийних вен, набряком ніг, задишкою та цианозом.

Ці ускладнення можуть виникнути через 2-3 тижні після зникнення симптомів перенесеної на ногах ангіни, тому необхідно ще раз підкреслити, що запорукою швидкого одужання та зниження ризику появи важких хвороб після ангіни є грамотне лікування та суворе дотримання постільного режиму.

Шкідливість ангіни для суглобів

Ревматизм – захворювання сполучної тканини. З неї складаються як серцеві клапани, так і суглоби, тому ускладнення після ангіни на суглоби та серце мають одну й ту ж природу.

У лікарів на цей рахунок існує приказка: «ревматизм лиже суглоби та кусає серце». Якщо ангіну вилікували не до кінця, бета-гемолітичні стрептококи проникають в кров, а потім – в різні системи організму, провокуючи виникнення ревматизму.

Про ревматизм серця говорилося вище. Що ж стосується суглобів, то їх захворювання характеризується гострим блукаючим болем, набряком, припуханням та почервонінням, особливо в великих суглобах ніг та рук, високою температурою та лихоманкою.

Лікарям відомо хвилеподібне ураження суглобів, при якому одні суглоби запалюються, потім симптоми проходять, тут же починається запалення інших суглобів. Подібні захворювання лікуються медикаментозними засобами в поєднанні з фізіотерапією.

Задати питання

Наслідки захворювання для ніг

Коли говорять про ускладнення на ноги після ангіни, мають на увазі те ж саме запалення суглобів, або ревматизм. Стрептококова інфекція – підступний ворог людського організму. Найчастіше дуже складно пов’язати ангіну з болем та набряками в ногах.

Проте, дане захворювання може давати такі ускладнення, це слід мати на увазі при зверненні до лікаря з приводу болю в колінах, гомілковостопних, а також ліктьових або інших суглобах.

Шкідливий вплив ангіни на нирки

До інших небезпечних ускладнень, які можуть виникнути після перенесеної ангіни, відносяться пієлонефрит та гломерулонефрит.

Пієлонефрит – це запальне захворювання нирок, яке може перейти в хронічну стадію. Нирка при гнійно-деструктивному пієлонефриті піддається гнійному розплавленню та являє собою орган, що складається з порожнин, заповнених сечею, гноєм та продуктами розпаду тканин.

Таке ускладнення на нирки після ангіни, як гломерулонефрит, є небезпечним двостороннім ураженням нирок, а точніше – ниркових клубочків (гломерул).

Хронічний гломерулонефрит призводить до ниркової недостатності. В результаті хворому може знадобитися гемодіаліз та трансплантація нирки. Обидва вищевказаних захворювання проявляються підвищенням температури, сильною лихоманкою та ознобом, болем в області попереку.

Ускладнення після ангіни на вуха та інші довколишні органи

Інфекція, яка викликала ангіну, може проникнути в гайморові пазухи та викликати синусит або гайморит. Іноді виникають ускладнення після ангіни на вуха, які виражаються в скупченні гною в області середнього вуха. Дане захворювання називається отитом. Крім цього, запаленню піддається внутрішнє вухо. Це захворювання називається лабіринтит.

Також може з’явитися набряк гортані. Запаленими можуть виявитися шийні та підщелепні лімфатичні вузли, щитовидна залоза, а також мозкові оболонки, тоді виникає небезпечна хвороба – менінгіт.

Буквально через 2-3 дні після припинення прийому антибіотиків у зв’язку з відступом симптомів ангіни може виникнути захворювання, зване паратонзиліт, або флегмонозна ангіна. При цьому знову підвищується температура тіла, часом вона досягає 40 градусів. Горло знову болить, але тепер постійно, а не тільки при ковтанні.

Запалюються та сильно болять лімфовузли, з’являється рясне слиновиділення, мова стає нечіткою та невиразною. В горлі утворюється гнійник, тому при спробі повернути шию виникає сильний біль.

В результаті сильної інтоксикації відбувається ослаблення організму, людина не може нормально приймати їжу та засипати. Такий стан може призвести до втрати свідомості. Лікується дане ускладнення виключно сильнодіючими антибіотиками.

Записатися на прийом

Якими можуть бути наслідки хвороби у дітей?

У маленьких дітей після ангіни може проявитися небезпечний ретрофарінгеальний абсцес, для якого характерний розвиток гнійника в районі хребта та задньої частини глотки. У цій області у дітей розташовані лімфатичні вузли.

Організм влаштований таким чином, що до 5-6 років ці лімфовузли зникають, тому подібного плану ускладнення після ангіни у дорослих не виникають. А для дітей це захворювання небезпечне порушенням функції дихання, що в результаті може привести до задухи.

Для запобігання подібного результату вдаються до хірургічного втручання – гнійний нарив в області гортані розкривають під час операції.

Як уникнути ускладнень після хвороби?

Будь-які ускладнення після ангіни можуть проявитися через 2-3 тижні після, здавалося б, повного одужання, а іноді й раніше. Що потрібно робити, щоб уникнути цих ускладнень або звести ризик їх виникнення до мінімуму?

  • По-перше, не припиняти полоскання горла після зниження хворобливих відчуттів. Інфекцію необхідно вимивати з уражених мигдаликів, щоб вона не могла через кров поширитися на інші органи.
  • По-друге, необхідно дуже серйозно підійти до процесу лікування: дотримуватися постільного режиму та всіх рекомендацій лікаря, вчасно приймати антибіотики та інші препарати, виписані фахівцем. Дуже важливо пропити таблетки необхідну кількість днів, оскільки антибіотики зазвичай призначаються курсом.
  • По-третє, після одужання постарайтеся не застудитися та не підхопити інфекцію знову: не гуляйте в сиру погоду, не пийте холодну воду, не їжте морозиво великими порціями.

Ставтеся до свого здоров’я з належною увагою, та в скрутну хвилину воно вас не підведе!

Виникли питання? – Телефонуйте!
067-308-70-80
099-308-70-80
093-743-56-99

comments powered by HyperComments